2019'da Ne Kadar Zam Aldın?

2019 geldi, 2019’un ilk maaşları da ya yattı ya da yatmak üzere. (tabi öyle bir maaş varsa…)

Daha önce yaptığımız anketin sonuçlarına göre mühendis, mimar, şehir plancılarının çok büyük kısmı en az %20 zam alması gerektiğini düşünüyordu.

Şimdi hayallerle hayatları kıyaslama vakti!

Buyrun ankete:

2 Beğeni

Daha almadık, nisan da belli olacak. Tam seçim sonrası,yapmayacaklarindan şüphe ediyorum

Maaş artışını nisan ayında görecekleri de kapsaması için anket o zamana kadar sürse mi acaba :thinking:

2019’da zam alan var mı gerçekten? :roll_eyes:

1 Beğeni

Bilişim sektöründeyim ve şu an epey proje var aslinda şirkette. Yani böyle bir durumda aslinda iyi zamlar almayi beklerdik ama pek mümkün olmayacak gibi. Nisan ayi performans donemi ve ellerinde bir sürü is olmasina rağmen kesin önümüzü göremiyoruz gibi bolca hikaye dinleyecegiz. Maalesef hem cok çalışacağım hem de zam alamayacagim bir sene olacagini hissediyorum.

2 Beğeni

zam mı? maaşı almak bile şu sıralar BAŞARI ya dönüştü.

3 Beğeni

Bir anketin sonuçları çıktı mı acaba :thinking:

Anket sonuclari mayis gibi paylaşılmadi. Ocak ya da nisan dönemi zam dönemi oluyor genlede

Kariyer.nette bildirilen maaşlar skala halinde kullanıcılara sunuluyormuş. Buna göre;
-Şehir Plancısı (7):
ORTALAMA MAAŞ (Aylık) 2.640 EN DÜŞÜK (Aylık) 2.020 EN YÜKSEK (Aylık) 3.810
-Gayrimenkul Değerleme Uzmanı (26) (Ağırlıklı olarak bazı mühendislikler ile şehir plancıları çalışıyor.): ORTALAMA MAAŞ (Aylık) 3.760 EN DÜŞÜK (Aylık) 2.020 EN YÜKSEK (Aylık) 5.700
-Mimar:
ORTALAMA MAAŞ (Aylık) 3.250 EN DÜŞÜK (Aylık) 2.020 EN YÜKSEK (Aylık) 4.920
-Makine Mühendisi (249):
ORTALAMA MAAŞ (Aylık) 3.040 EN DÜŞÜK (Aylık) 2.020 EN YÜKSEK (Aylık) 4.530
-Elektrik Mühendisi (93):
ORTALAMA MAAŞ (Aylık) 3.720 EN DÜŞÜK (Aylık) 2.020 EN YÜKSEK (Aylık) 5.590
-Endüstri Mühendisi (42):
ORTALAMA MAAŞ (Aylık) 2.740 EN DÜŞÜK (Aylık) 2.020 EN YÜKSEK (Aylık) 3.700
-İnşaat Mühendisi (171):
ORTALAMA MAAŞ (Aylık) 3.120 EN DÜŞÜK (Aylık) 2.020 EN YÜKSEK (Aylık) 4.620

Benim bu listeden anladığım şu: Orada, asgari ücret alan bir (çok) mühendis var uzakta…
Ayrıca, mühendis, mimar ve plancıların çalışabileceği “İnşaat Şefi” “Mimar ve Tasarımcı” gibi başka unvanlar da listede bulunuyor. Onlara bakmadım. Listede olmayan diğer mühendislerden özür diliyorum.
Not: Parantez içindeki sayılar, maaş bilgisi paylaşan kişi sayısını ifade ediyor.

Miktarlar gerçekçi mi acaba :thinking: sanki beklenti düşürmek için verilmiş gibi duruyor, o kadar vahim durum…