2021 yılı mühendis mimar şehir plancısı asgari ücreti

TMMOB 2021 için asgari ücretimizi brüt 5750₺ olarak belirlemiş… 2020’nin ücretine göre yaklaşık %15 artırmış.

Netini hesaplayınca ortalama 4100₺ gibi bir ücrete denk geliyor.

Açıkçası ben düşük buldum. 4000₺ ile bırakın aile geçindirmeyi, tek başına geçinmek bile çok zor. Bir de bu miktarın ne kadar uygulandığı, denetlendiği konusu var tabi ama o ayrı bir başlık olsun.

Sizce belirlenen asgari ücret yeterli mi?

1 Beğeni

Kasım ayı enflasyon oranı 14%. Yıl sonunda 15%'in üstüne çıkacağı kesin gibi görülüyor. Bir de bu verilerin ne kadar tartışmalı olduğunu düşününce TMMOB belirlediği 15% artışı neye göre belirlemiş anlamak zor.

2 Beğeni

Kimse kusura bakmasın, sanki TMMOB “Sarı Sendikaymış” da patronlarla ve hükümetle iş birliği yapmış algısı yaratıyor bu artış oranı ben de.

1 Beğeni

Sarı sendika benzetmesi acımasız olmuş bence :expressionless: çok büyük eksikleri yanlışları var ama hiç olmazsa hala bir asgari ücret belirleme zahmetine katlanıyorlar. Sağ olsunlar, var olsunlar. Kim sallıyor belirledikleri ücreti bilmiyorum ama yine de belirleyip yayınlıyorlar. Eyvallah diyelim ne diyelim :alien:

TMMOB bünyesinde de mühendisler, mimarlar çalışıyor. Acaba bu meslektaşların aldığı maaşlar ne seviyede merak ettim açıkçası. Elinde bilgi olan veya odalarda çalışan bir mumia varsa yazsa keşke…

Bu veriye ulaşırsak TMMOB’nin asgari ücreti bir standart olarak uygulayıp uygulamadığını da görürüz aslında.

Potansiyel verilere göre üç yorumumu da yapayım:

1. Odalarda çalışan teknik görevliler bu asgari ücreti alıyor.
  • minimum bu maaşları alıyor olmalarını bekleriz doğal olarak. fakat burada problem şu, asgari ücret bir standart değildir, bir alt limittir. Çalışanların bu asgariden fazlasını alması gerekir. Odalar bunu standart olarak uyguluyorsa yanlış bir şey yapıyorlar. Asgari ücretin standartlaşmasına katkı sağlıyorlar anlamına gelir. Ayıp kere ayıp.
  1. Oda çalışanı teknik görevliler bu asgari ücreti bile alamıyor.
  • böyle bir ihtimali düşünmek bile istemem. sanmıyorum böyle olduğunu. eğer böyleyse yuhlar olsun diyip benzerlerinin yanına koyarız. inşallah böyle bişey yoktur.
  1. Oda çalışanı teknik görevliler belirlenen asgari ücretten fazla maaş alıyor.
  • bunu uygulayan tüm odaları tebrik etmek gerekir. diğer işverenlere örnek oluyorlar. Asgariyi asgari olarak algılayıp bunun standart olmasının önüne geçiyorlar. keşke bir de bu uygulamanın piyasada geçerli olması için gerekli adımları atsalar, şirketleri denetleseler, müdahil olsalar…

şimdi buradan bambaşka bir tartışma konusu da çıkıyor aslında. TMMOB’nin bir “işveren” olması bizim açımızdan ne ifade eder? :thinking:

Kurumun birilerini çalıştırması normal ve kaçınılmaz diyelim. kurullarda yetki sahibi meslektaşların ekseriyetle işveren olmasını da ekleyince meslek örgütümüzden “işçi mühendis-mimar-plancı” lehine uygulamaları hevesle yerine getirmesini ne kadar bekleyebiliriz sorusuna cevabım pek tatlı değil açıkçası.

Ya maaşla çalışanların yönetimleri domine etmesi lazım, ya da TMMOB’den umudu kesmemiz lazım gibi görünüyor. Bilemedim, zor işler :roll_eyes:

1 Beğeni

Öncelikle sadece asgari ücret üzerinden ilerlemek kısır gibi geliyor. Çünkü asgari ücret bu sistemi uygulayan ülkelerde yasal olarak çalışana verilecek en düşük ücret miktarı fakat yukarıda yazıldığı gibi Türkiye’de yaygın bir uygulama. TMMOB’da asgari ücreti mühendis,mimar ve şehir plancıları özelinde açıklıyor. Yani rakamsal olarak asgari ücret açıklamak ile yetinmek yanlış, ülkede yaşanan bu asgari ücretleştirmeye karşı da mücadele etmek gerekir diye düşünüyorum. Ortalama maaşlar gittikçe asgari ücrete yakınsıyor. Aşağıdaki 3 grafikten görebiliriz.

resim

Kaynak

:point_right:t2: İkincisi sosyal haklar, çalışma saati, yıllık izin, haftasonu tatili, çalışma yaşamında cinsiyet eşitliği, mesai ücretinin alınması, iş saatleri dışında iş yükü olmaması(whatsapptan mesaj atılmaması gibi) vb konularda çok önemli. Yani tamam diyelim ki TMMOB’un açıkladığı asgari ücret veriliyor ama şirketler verdikleri parayı buralardan kısarlarsa ne olacak? Mesela daha fazla mesai yapmak yaygınlaşabilir. (daha ne kadar artabilir ki diyenler olabilir…) Birkaç sosyal hakları kırpmak isteyebilirler. Cumartesi çalışmak daha yaygın hale gelebilir.
Türkiye kobiler ülkesi. Yani küçük-orta ölçek firmalar sayıca çoğunlukta. Bunların birçoğuna da “patron firmaları” diyoruz. Bu tarz yerler 3000 yerine 5000 verdiğinde etinden de sütünden de sonuna kadar yararlanmak ve 2 kişiye yaptıracağı işi 1 kişiye yaptırmak isteyebilir. (şu anda pek farklı değil aslında) Yani sonucu hem işsizlik hem de çalışma şartlarının kötüye gitmesi olabilir. Bu ücret artışının bedelinin bir kısmı yine çalışan bizlere ödetilmek istenebilir.(malum kriz de var. iş bulduğumuza şükretmek gerekir…)
Ve biliyoruzki işsizliğin çok ve yeterli istihdam olmamasından dolayı birçok şarta boyun eğmek durumunda kalıyoruz. Yasaların etrafından dolanılabiliyor. Yani kendimizi karşı tarafın insafına terk etmek zorunda kalıyoruz. Bu verdiğim örnekler çoğaltılabilir.
Bu mesleklerde kendimizi geliştirmek ve kendi ihtiyaç ve zevklerimizi karşılamak için aldığımız ücret düzeyinin yükselmesi elzem ama yeterli değil. En basitinden çalışma dışında daha fazla zamana ve alana ihtiyacımız var. Stressiz bir işe ihtiyacımız var. Mobbingsiz bir işe ihtiyacımız var vb.
Kıssadan hisse demek istediğim mühendis,mimar ve şehir plancılarının ve hatta tüm işçilerin topyekun hakları korunamadan, savunulamadan sadece asgari ücret düzeyini tartışmak ilerlemek bana yetersiz geliyor.

1 Beğeni

Bu ücretin uygulandığına bile şahit isterim. meclisteyiz.com Mevcut Kampanyalar kısmında ‘bari bu ücreti uygulatalım’ temalı bir imza kampanyası var. Şimdiye kadar tmmob nin belirlediği minimum ücretin hep altında çalışmış biri olarak söylüyorum. Biraz da mecliste bizim sorunlarımız konuşulsun

1 Beğeni

yetmez ancak bu ücretin uygulanması bile binlerce mühendisi mimarın hayatını değiştirecek daha insani şartlarda yaşamasına neden olacak.

ücretten çok uygulanmasına yönelik bir irade ortaya konulması gerekiyor.

ama tmmob’un böyle bir iradesi yok.

maaaalesef.

2 Beğeni

Sarı sendika denilmesinin sert bir ifade olduğuna katılmıyorum. Eğer varsa aramızda TMMOB aktivistleri umarım vardır ve bu eleştiriden rahatsız oluyorlarsa, umarım rahatsız olmuşlardır, şapkayı önlerine koyup düşünmenin vakti geldi de geçiyor demektir. Yıllık enflasyonun altında ücret artışı belirlemek bize başka ne düşündürtebilirdi ki? Ki bu açıklanan enflasyon oranı, gerçek miktarına hiç değinmiyoruz bile.
@minerist’in dediğine katılıyorum, bu ücreti uygulatmak için evet maalesef bir irade yok, ücret artış miktarının eleştirisinden önce bunu uygulatabilecek bir iradenin olmayışının eleştirisi bence de daha kritik. Ama diğer yandan ikisinden de vazgeçmeden eleştirebiliriz.

1 Beğeni

Beklentiler de şu şekildeymiş

1 Beğeni

@Kostebek veriler baya faydalı oldu benim adıma, paylaştığın için teşekkürler :star_struck:

Aslında yazılanlara büyük oranda ben de katılıyorum. Olayı sadece ücretin miktarıyla tartışmak kesinlikle yetersiz. Bunun uygulanması veya denetlenmesi konusunun yanında saydığınız diğer maddeler de çok önemli. Hiç biri bir diğerinden önemsiz değil. Sadece bu ara gündem bu olduğu için oradan açmıştım başlığı, mazur görün :confused:

Gerçi iyi ki açmışım, güzel bir tartışma oluyor gibi :grimacing:

tmmob konusu için çok da uzatmadan tek bir ekleme yapmak istiyorum. Öyle bir irade yok, maalesef doğru @shangri-la.planner & @minerist. Ücret konusunda olduğu gibi diğer konularda da aynı iradesizlik mevcut, bu da doğru.

Sadece şuna kesin bir cevap bulamıyorum. Belli ki hepimizin tmmob’den bu anlamda bir beklentisi var. tmmob’nin de bu beklentiyi pek umursadığını söyleyemiyoruz.

İhtimal A:
O zaman hata beklentimizde mi? Yani sınıfsal karakteri ve çizgisi belirsiz tmmob’den bu anlamda bir beklentide bulunmak yanlıştır belki de. E öte yandan da etrafımızda bir odalar var bu anlamda. Sendikanın s’sini bilmiyoruz meslektaşlar olarak, öyle bir kültür ya da alışkanlığımız yok. tmmob’den umudu kesip, bi köşeye atıp hakkımızı arayacak başka bir mecra kestirmeliyiz o zaman gözümüze. Sendikaysa sendika, komiteyse komite, ne olacaksa artık…

İhtimal B:
Bizim beklentimizin tmmob’den olmasında bir sakınca yok. Odalar bunu politika haline getirmedikleri için bekleyip göremediğimizle kalıyoruz. O zaman Odaların bu hale gelmesini sağlamamız lazım. Yanlış hatırlamıyorsam üyelerin %85-90 kadarı bizim gibi. Yani ya maaşlı çalışıyor ya da işsiz. Gidip yumruğu masaya vurmak lazım :grin:

@Mine’nin söylediği de doğru, meclis bizim problemlerimizi konuşmalı ama ülkenin siyasal, ekonomik, toplumsal problemlerine baktığım zaman bahsettiği tarz bir çözüm yoluymuş gibi pek gelmiyor kısa vadede. Yani demem o ki, meclis gerçek anlamda bir parlemento olmaktan o kadar uzak ki, komple iktidar hatta rejim değişmeden bize ne sıra gelir ne de istediğimiz gibi sonuç alırız.

Hangisinin doğru cevap olduğunu bilmiyorum, umarım beraberce buluruz. Zaten mumia bu yüzden var. Yani ben en azından öyle biliyorum :sweat_smile: