8 mart gelmiş hoşgelmiş

İlginçtir bu 8 Mart’ta masalarımıza çiçek bırakılmamış. Oysaki zaman içinde gülden saksı çiçeğine kadar ilerlemiştik. Neyse zaten bir çiçek talebim de yoktu. Onun yerine pekçok şey yapılabilir diye düşünüyorum hatta bir tanesini İK’ya ileteceğim. Zaman yönetimi falan gibi konularla zamanımızı harcayacaklarına, çalışanlara, toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine eğitim verilebilir mesela.

4 Beğeni

Bize geçen sene gül vermişlerdi. Bu sene henüz bir şey gelmedi. Tabii ki ihtiyacımız yok. Ama başka bir firma sirketlerinde çalışan kadinlari kahvaltıya goturmus diye duydum. Bize de geçen sene yemek vermişlerdi. Biz öyle sandik başta,bir baktık erkekler de var. Meğer zaten yoneticilerin kendileri için verdikleri bir yemekmis 8 Mart olduğunu farkedince kadın çalışanları da davet etmisler.

Kartal Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesi kapsamında 8 mart kadınlara tatil. hatta sadece işçiler değil memurlara da tatil. diğer yerlerde de böyle şeyler talep edilebilir mi acaba?

8 Martta kadınlar için tatil olmasını ve ulaşımin ücretsiz olmasıni talep ediyorum. :blush:

1 Beğeni

Bence güzel bir uygulama ama bir arkadaşımın söylediği birşey de hoşuma gitti. İşyerinde 8 mart etkinliği yapacaklarmış, eğlenmeli falan birşey. Yani beraber eğlenecekleri, beraber video falan çekecekleri birşey tabi kadınlar olarak ve izin talep edin diye öneren birine “hayır işyerinde olmamız lazım” dedi. 8 Martı düşününce mantıklı geldi bana da.
Dün mesela bir erkek dba bir kadın dba(sistem admin diyelim) ile telefonda konuşuyordu, benim arka sıramda. Telefonu kapatırken adam kadına “tamam abi şöyle yapalım böyle yapalım” falan dedi. Sonra da adam," aa pardon, bizim meslekte pek kadın olmuyor da ondan dil alışkanlığı. Erkek egemen sistem yaaa" falan dedi :))
Hala biraz da varlığımız kabul ettirmek, göstermek zorunda kalıyoruz sanırım.

2 Beğeni

az önce bir toplantıdaydım. (muhtemelen) bir ik çalışanı odaya girip içerideki kadınlara birer kitap verip çıktı :grin:

1 Beğeni

Kitap mı? Neymiş konu
Bize gelen mail de şu şekilde:
“düşünen, değiştiren,iyileştiren,konuşan… falan filan kadınlarla el ele yürüdüğümüz bir dünya dileğiyle”
ya pardon daaa bunlara izin vermeyip, yapmaya çalışana da yapamazsın, beceremezsin diyen erkekler ve dba arkadaşımın da dediği gibi erkek egemen sistem :)))) bununla ilgili bir maili keşke erkek çalışanlarınıza atsaydınız

bizim şirkette de 3 yıldır 8 martta kadınlar izinli. biraz kıskanıyoruz tabi :)

1 Beğeni

Kitabın tam ismini hatırlamıyorum da, “…dan büyük ideallerim var” gibi bir kitaptı.
Kişisel gelişim kitabı havası vardı ama bilmeden haksızlık etmeyeyim, belki de güzel bir kitaptır :slight_smile:

1 Beğeni

Eski çalıştığım işyerinde kız öğrencilerin mühendislik mesleğine özendirilmesi amacıyla bir ilçede meslek lisesiyle işbirliği başlatıldı. Gönüllü olan kadın mühendislerle birlikte 8 Mart’ta okulu ziyaret ettik. Üretim alanındaki halimizden farklı olarak, topuklu ayakkabılarımız, kırmızı ojelerimiz,ve ful-makyajla okula gittik. Nedense bu duruma öğretmenler bile şaşırdı, o yüzden ayrıca belirtmek istedim. Sanırım daha maskulen tipler bekliyorlardı, mühendisiz ya :slight_smile:
Sonra koçluk/mentorluk için birer öğrenci ile eşleştirildik. 2 ay boyunca haftada 1 gün bu öğrencileri fabrikada misafir ettik. Üretim, kalite vs tüm birimlerde vakit geçirdik. Tecrübelerimizi, zorlukları, avantajları vs paylaştık. Proje sonunda da hala mühendis olmak isteyenlere başarılar diledik :slight_smile:
Ufak da olsa farkındalık yarattığımız güzel bir projeydi. Öyle paylaşmak istedim :slight_smile:

%60-70 kadın çalışan olan şu anki işyerimde ise insan kaynakları müdüründen (kadın) 1 cümlelik “kutlu olsun” maili geldi, o kadar…

2 Beğeni

Mart ayıyla şirketlerin kadın emeğini “yücelten” reklamları yine gözümüze gözümüze sokulur oldu.
Linkedin’de canhıraş bir yarış başlamış yine