Akkuyu nukleer santral ?¿

Herkese selam,
Bu siteyi cok begendim gercekten iyi kurgulanmis ve bi suredir takip ediyorum. Kafami kurcalayan bir konu vardi malumunuz Akkuyu nukleer santrali. Gectigimiz gunlerde internette dolasan bir ilan vardi. Biraz da amator bir ilan @hotmail.com uzantili bir maile cv gondermemizi soyluyordu. Bir arkadasim kendisi insaat muhendisi ve boyle farkli nitelikli bir projede yer almak istedigini soyledigi zaman konustuk aramizda. Bu kadar kurumsalliktan uzak bir yaklasimla “ulkemizi enerji anlaminda disariya bagimli olmaktan kurtaracak olsa dahi” nasil boyle bir risk alacagimizi gercekten algilayamiyorum. Kaldi ki çernobil de yasanan sizinti olayini dun gibi hatirlayan bir toplumsal hafizamiz var.
Bu gun de bi haberde denk geldim. Rusya Akkuyu icin yatirmci ortak bulamazsa dahi bu yatirimi tamamlayacagini vaad ediyor. Nasil bi tuzagin icine cekiliyoruz gercekten bilmiyorum. Allah ulkemizi insanlarimizi korusun.

@ZArdejst geçen ben de linkedin’de rastladım bu ilana ilan şu şekilde.

8be5360b-0ff6-4159-a4e4-93bd9f0022aa

3d28f17a-a7dd-45c7-bafb-f3fe52695ba2

Nobel ödüllü yüz karası bilim insanımız Aziz Sancar’ın satın alınıp halkı ikna etmesi nükleer reklamlarda oynatılması bu santralin halk gözünde meşruluğunun ne kadar düşük olduğunu kanıtlar niteliktedir zannımca. Yenilenebilir enerji santrallerine göre kârı çok daha düşük olması nedeni de hangi akılla yapıldığını sorgulamamıza yardımcı olmalıdır.

1 Beğeni

Merhaba. Nükleer santralin dışa bağımlılığı azaltacağını söylemişsiniz ama tartışmalı bir durum.
TMMOB’nin nükleer santrallerle ilgili son gelişmeleri de içeren Temmuz 2019’da çıkan raporunu şuraya bırakıyorum. Gözatmanızı öneririm.

1 Beğeni

Selamlar. Köstebek sayesinde yeniden görmüş oldum ilk yazılanı, konuşulanı. Aradan geçen zamanda, nükleer santral şantiyesinden pek çok tehlikeli haber de geldi, sonuncusu zeminde oluşan oturma sonucu açığa çıkan çatlaklardı yanlış hatırlamıyorsam. Üstelik, şantiye sahasında yaşananlar büyük bir itinayla gizleniyor, 3. havalimanının inşaat sürecindeki gibi.
Nükleer santraller bence de sadece çözülmemiş güvenlik sorunları sebebiyle bile tercih edilmeyebilir. Konu sadece bu olsa keşke. Türkiye’de, Akkuyu Nükleer Santrali’nin enerjide dışa bağımlılığı ortadan kaldıracağı da ne yazık ki büyük bir kandırmaca. Akkuyu Nükleer Santrali için Türkiye ile Rusya arasında, hükümetler arası anlaşma yapıldı. Bu anlaşmaya göre santral aslında Rusya’nın. Türkiye topraklarında Rusya’nın santrali inşa ediliyor.
Daha da yazacak çok şey var, şimdilik zamanım yok, hoşçakalınızz
Güzel bir yıl dilerim

2 Beğeni