Banane senin bebeğinden

Geçen günlerde, yeni doğum yapmış ve hala süt iznini kullanmakta olan bir müşterimiz rüyasında ne gördüğünü anlattı. CEO gelip banane senin bebeğinden falan diye bağırıyormuş falan. Küçük bebeği olan kadınlar için çalışma hayatı gerçekten çok zor, bu sorumluluk zaten kadınların üzerine yüklenmiş durumda tamamen, verilen az bir hak varsa da, sorumluluğun eşler arasında paylaştırılmasına vesile olmadığı kesin. Yakın bir arkadaşım da doğum yapmıştı ve projenin en civcivli zamanlarında çocuğu hasta olduğu için işe gelememişti. Sadece 1 güne ihtiyacı vardı aslında ama hadi git çocuğunla ilgilen demediler. Ağlaya ağlaya evden çalışmıştı, hiç unutmuyorum.
Bununla ilgili yazılacak o kadar çok şey var ki, şu an çalışıyorum, kısaca paylaşmak istedim

5 Beğeni

Vodafone erkek çalışanlarına da 16 hafta ücretli babalık izni uygulamasına geçiyormuş diye bir haber duydum. Umarım doğrudur da erkekler de kadınların sorumluluğunu bir nebze paylaşırlar. Umarım iş kanununa girer bu uygulama

2 Beğeni

İyi bir başlangıç, umarım yaygınlaşır ve yasalaşır.
Böylelikle işverenlerin de kadın çalışanlar için “ilerde doğum yapıp ücretli izne ayrılacak, en iyisi işe almayayım” diye düşünmesinin önünü kesecek yasal bir dayanak olur…

1 Beğeni

Sadece onunla sınırlı olmuyor. Çocuk bakımı çok uzun bir süreç. Doğumla birlikte kadınlara verilen bu sorumluluk, hayat boyu kadınların öncelikli görevi olacak şekilde devam ediyor. Çocuğunun bezini bi kere bile değiştirmemiş babalar var ya! Dolayısıyla da işveren, çocuğuyla ilgili son dakika mazeretleri olabilecek kadın çalışanları tercih etmiyor; kadınlar da bu konuda sorun yaşayabileceği işleri&pozisyonları tercih etmiyor. Kadınlar " yatırım" yapılacak çalışanlar olmaktan çıkıyor.

1 Beğeni