Bedelli askerlik yapan çalışanların durumu ne olacak?

son günlerde iş yerlerinin “trend topic” maddesi, ülkenin akademik gelişimine ciddi(!) katkıları bulunan bedelli askerlik konusu.

ha çıkacaktı, çıkmayacaktı, gündemimizde yoktu, yahu bi seçim geçsindi falan derken yasa tasarısı meclise geldi. 25 yaşını dolduran yurttaşların 15.000 papel karşılığında bedelli askerlikten faydalanması önerildi. buraya kadar durum güzel gibi…

bedelli_

kafa karıştıran kısım tasarının içindeki 21 gün konusu. yani faydalanacakların hem para ödeyip, hem de temel askeri eğitimden geçirilmesi planlanıyor.

basında yer alan haberlere göre, işverenler TİSK veya benzeri örgütleri vasıtasıyla iş kaybı yaşamak istemediklerini, dolayısıyla 21 gün uygulamasından vazgeçilmesini istiyorlar.

yine basındaki haberlere göre, yine aynı işverenler, iş kanununun 14.maddesinde “askerlik nedeniyle işten ayrılan işçinin kıdem tazminatı alma hakkı vardır” ifadesiyle belirlenmiş yükümlülüklerini yerine getirmek istemiyorlar. yani, maddede de geçtiği gibi bir hak olan kıdem tazminatını vermek istemiyorlar.

bedelli askerlikten faydalanıp 21 (veya 28 vb) gün askere gidecek olanlara ücretsiz izin kullandırılması durumu da dillendiriliyor. burada çalışan açısından ciddi bir kayıp söz konusu. kira, krediler, borçlar, sorumluluklar askere gidince askıya alınmıyor. bu durumda bedel 15.000+bir maaş haline yükseliyor.

özet geç pis diyenler için, ihtimaller şunlar:

1. 21 gün de olsa askere gitmek için işten ayrılmayı tercih ederseniz kıdem tazminatı alma hakkınız var. fakat Türkiye’deki piyasa ve hukuk koşullarında işvereninizin bunu ödeyeceğinin garantisi yok, mahkeme ve avukat yolları görünebilir. 21 gün sonunda bu kriz ortamında işsiz kalmış olmak da cabası…

İş kanununa göre eğer uygun kadro varsa işvereniniz sizi aynı iş yerine geri almak zorunda. Tabi bu “uygun kadro” kime göre, neye göre, onu bilmiyorum. Ekonomik belirsizlik/kriz koşullarında “cınımız ex-çalışanımız, uygun kadro maalesef kalmadı yea :man_shrugging:” cevabını almanız da çok olası. bu noktada yine hak aramak isterseniz mahkemenin yolları taştan.

2. İşten ayrılmayacaksanız işvereniniz askerde olduğunuz süreyi ücretsiz izin olarak kullandırmak zorunda. yani kanuna göre tazminatı alıp çıkmak veya ücretsiz izin kullanmak çalışanın tercihi. bu ihtimalde 1 aylık maaşınızı da vereceğiniz 15.000₺ ile birlikte yakmış olacaksınız.

3. Birikmiş yıllık izinleriniz varsa bunları askerlik için kullanabilirsiniz. bir önceki maddenin aksine bu sefer ücretli izne çıkmış olacağınız için maaşınız yanmaz. tabi yıllık iznini dinlenmeye veya tatile ayırmak yerine askerlik için harcamayı kim ister, bilmiyorum…

Aklına başka ihtimal gelen varsa eklesin, benim mevcut durumda düşünebildiklerim, işverenlerin yöneleceğini düşündüğüm durumlar bunlar.

Tabi en güzel ihtimal bu saçma sapan 21 gün mevzusundan vazgeçilmesi olur. Bunlarla boğuşmamış oluruz.

Şimdiiiiiiiiiiiii… :mega::mega::mega::mega::mega::mega:

Bizim napmamız lazım, biraz oraya geleyim.
21 gün de gidilse, hiç gidilmese de yapmamız gerektiğini düşündüğüm fikirlerimi anlatayım:

1. Bir kere mutlaka işverenden esaretin bedeli, ay pardon, askerliğin bedeli için destek istenmeli. dümdüz “hacı şu bizim bedelli işini bi çözelim, sana 15.000 koymaz, yap bi güzellik” pekala denebilir.
Bu size mantıklı gelmiyorsa en azından faizsiz borç/kredi talep edilebilir. Uygun taksitlerle veya maaş kesintileriyle geri ödeneceği vaat edilebilir. Yalnız kesinti miktarında anlaşmayı unutmayın, maaşın yarısına el koymasınlar.

Bizden zart zurt her işine geleni isteyen iş yerimizden bir kerecik de biz bişey isteyelim, dimi ama :smiling_imp:

2. 21 gün askere gidilmesi durumunda, -eğer tazminatınızı alıp ayrılacak kadar bıkmadıysanız- senelik izin haklarınızı kullanmış olsanız bile bu günlerin ileriki(cari) yılların
senelik izin haklarından eksilmeyecek biçimde ücretli izin olarak sayılması talep edilebilir. bir nevi idari izin…
Bu size mantıklı gelmiyorsa aylık ücretinizin, askerde olacağınız süre boyunca ihtiyaç duyacağınız harcamalarınıza karşılık gelecek belli bir oranını vermelerini talep edebilirsiniz.

3. Eğer kredi çekmek yerine “ben zaten yakında burdan ayrılırım, ileride istifa edip kıdem tazminatını yakacağıma, bedelli askerlik için kıdem tazminatımı kullanayım. teskere sonrası zaten alırlar beni işe geri” diye düşünecek durumdaysanız, biraz riskli olmakla birlikte bu yol da denenebilir.

Her iş yerinin koşulları ve çalışanıyla ilişki biçimleri farklıdır ama ortak biçimde duyduğumuz bizim çalışanlarımız şirketimiz için değerlidir, çalışanlarımız bizim her şeyimiz, biz bir aileyiz laflarının samimiyetini(!) sorgulama zamanı şimdi. Kişisel düşüncem samimi olmadıkları yönünde fakat bundan bize ne :smirk:

Biz bu laflardan faydalanalım, talep edelim. İş yerlerimize verdiklerimizin yanında bu isteğimiz devede kulak kılı bile sayılmaz.

Öte yandan, teeeey ne zamandır o şirkettesin. İşi öğrendin, deli gibi çalışıyosun. Zart diye askere gidersen 1 aylığına da olsa şirketin senin eksikliğini bir şekilde hissedecek. Bu önemli.

İlk adım:
mesai arkadaşların arasında bedeli askerlik yapacak başkaları varsa önce onlarla konuşup ortak hareket et.

ikinci adım:
şurada bi beyin fırtınası yapalım. daha iyi fikirler ya da deneyenlerin tecrübeleri hepimize fayda sağlar.

buyrun, klavye sizin.

2 Beğeni

Yasanın içine “işyerleri eğitim süresince çalışanları ücretli izne çıkarır” diye bir ibare eklenmeli aksi halde çalışanları çok mağdur edecek bir konu.

tabi askerliğini yapmış biri olarak eğitim süresinin yapılmasına hiç gerek olmadığı görüşündeyim.

1 Beğeni

Bedelli askerlik resmi gazetede yayımlanmış

“1 Ocak 1994 tarihi de dahil olmak üzere bu tarihten önce doğup, 15 bin TL ödeyen ve 21 gün temel askerlik eğitimi alanların yararlanacağı bedelli askerlik düzenlemesi Resmi Gazete’de bugün yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kanuna göre, 1 Ocak 1994’ten önce doğan bedelli askerlikten yararlanmak isteyen vatandaşlar bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışındaki konsolosluk ve büyükelçiliklere başvurabilecek.

Bedelli askerlik yapanlar ücresiz izinli sayılacak”

Bedelli askerlik hakkından yararlananlar, temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlar tarafından aylıksız veya ücretsiz izinli olacak.

1 Beğeni

bu da ilgili açıklama, buyrun

1 Beğeni

Şu da MSB’nin basın duyurusu.
4.maddede “idari veya ücretli izin” deniyor :thinking:

21 gün askerlikten bile kaçan varmış bu arada :)