Ben şimdi ne yapayım?

Merhabalar,

Ben mühendis veya mimar değilim. Bir yazılım firmasında çalışıyorum. Bizim sektörde durum genellikle şu şekildedir. Bilen çok konuşmaz. Bilmeyen çok konuşur, zaten birşeyler bilen insan hiçbir şey bilmediğini bilen insandır der kendime noktayı koyardım ama sorun o kadar küçük değil.

Olayı en başından anlatacak olursak benim eski şefim yaptığımız işe %60-70 hakimdi. En azından fikri vardı diyebilirim. Ancak eski şefim işten çıkarılacağı için bizi almışlar benim haberim alındıktan biraz sonra oldu. Ancak ilk işe alınışında şimdiki şefimin haberi varmış(kendi inkar ediyor ancak konuşulmuş). Benim üstüm olarak alınan kişinin konu hakkında hiçbir fikri yok, hani totale indirgediğimizde ciddi anlamda mutemet yani devlet memuru gibi düşünebilirsiniz. Kağıt işlerinden hoşlanıyor saçma sapan şeyler için saatlerce mesai harcıyor ben problemler personel istekleri altında ezilirken bu kağıt işleri çok kolay geldiği için bunlara tutunma yolunu seçti.

Şefim kovulduktan sonra ben bir konuşma yaptım. Dedim ki benim için ne yaptığımızın veya kimin yaptığının bir önemi yok biz bir ekibiz benim hakkımı yeme konuşulan konularda benim yaptıklarım hakkında benim ismimi geçir benim için yeterli buranın yönetimi konusunu iş bazında bana bırakabilirsin dedim. Tabi falan dedi tamam dedi geçen gün birşey fark ettim. Müdür yardımcısı leblebi yapsın diye saçma sapan bir mail atmış bana göstermeden kendi işi yapmaya çalışıyor özellikle benim yapmamı söylemiş ama nasıl alakasız bir konu personel şahsi mail listelerinin toplanılması gibi abes bir konu ben bunu anlamlandıramadım gördüğümde bana ne ben zaten yapmam falan dedim anlamlandıramadım.

Neyse bugün bir iş ile ilgileniyor, sabah 9.30 da başladı. akşam saat 16:30 a kadar tek bir iş ile ilgilendi. Sigarada müdür yardımcısına işte ben işin içinden çıkamıyorum falan demiş müdür yardımcısı da ben gelip bir bakayım demiş geldi bakıyorlar falan, ben hata loglarını okuyorum ama hiç ses etmiyorum. Yapamadılar gitti müdür yardımcısı, ardından bu masadan kalkarken dedi ki leblebi bununla sen ilgilenir misin? Tabi abi dedim.

Neyse bunların baya mesai harcadıkları konuyu çözdüm. 15-20 dakika falan sürdü. Dedim ki abi müdür yardımcısına leblebi yaptı artık dersin dedim. Nasıl yaptın şimdi dedi anlattım hiç art niyet falan aramıyorum. Sonra bir personelin yanına gitmem gerekti. Odası müdür yardımcısının kapısının dibi beni farketmeden kapıdan müdür yardımcısı bey, ben problemi çözdüm dedi. Birde benim söylediklerimi saçma sapan söyleyip anlattı. O da hmm iyi çözüldüğüne sevindim. Teşekkürler dedi. (danışmanlık alsalar 4-5 binlerini alırlar) Sonra benim aklımda voltran oluştu haliyle bu benim yaptığım her işi haftalık sprintlerde kendi yapmış gibi anlatıyor. Müdür yardımcısı beni iş yapmıyor olarak görüp saçma sapan amele işleri bana sallamaya çalışıyor.

Şimdi benim müdür yardımcısı ile konuşmam gerekir mi? Yada yöneticilik böyle birşey mi? Yani siz yönetici iseniz personelinizin yaptığı işleri böyle mi anlatıyorsunuz? Benim ne yapmam gerekiyor?

1 Beğeni

Sevgili @leblebi öncelikle aramıza hoşgeldin.
Şefin açıkçası terbiyesizlik yapmış. Bence bir yöneticinin görevi anlattığın gibi astlarının yaptığı işe çökmek değil onları daha başarılı hale getirip bu başarılara sahip çıkmak olmalı. Hatta açıklarını kapatarak bu eksikleri astıyla arasında çözmeli.

Senin hikayende ilk falso şef arkadaşın liyakatsizliği, yani işe biraz uzak, yandan, tali olması olmuş. Yani kendisi aslında bir şeftali :grin: öncelikle kendisini bir şeftali olarak hayal ederek sinirini biraz atabilirsin. Kabiliyetsiz şeftali! :peach: Hatta güvenebileceğin iş arkadaşların varsa bu tip hayallerinizi paylaşarak eğlenceyi çoğaltabilirsiniz.

Rahatlama/gevşeme seansını geçtiysek konunun özüne geleyim. Bence daha üst yöneticiden önce şefinle açıkça konuşmalısın. Hatta bu konuşmada nezaket sınırlarını aşmadan mümkün mertebe cesur ve doğrudan olmalısın. Lafı dolandırırsan anlamayabilir, daha kötüsü anlamazdan gelebilir.
Sonra izlemeye devam, bi daha benzer bişey yaparsa güzel bir kavga seni bekliyor. Tabi o zaman daha üst yöneticilerle de durumu paylaşmak lazım ki şeftali arkadaş gidip “leblebi çalışmıyor, çalışmıyorsun diyince de çemkiriyor” gibi zırvalar anlatmasın…

Umarım yardımcı olur, gelişmeleri paylaş lütfen, merakta bırakma. Sevgiler.

1 Beğeni

Bence üst amirinle acikca konuş ve yaptigin isleri mail kullaniyorsan bcc kismina ust amirini ekleyerek devam et. Senin amirin isi bilmedigi icin er gec anlasilacak bu durum. Sadece hizlandirmis olacaksin. Ancak bi konu daha var: ust amirin senin kapasiteni amirinden daha once de orda olmana ragmen bilmiyorsa burda da bi sorun var. Ya cok ilgisiz ya da sen kendini pazarlama konusunda eksiksin. Boyle yaparsan kurtlara yem olursun ve iyi niyetin somürülür bence. Yani ozetle bu cekingenlik ve geri durma hali senin icin amirinin yaptigi seviyesizlikten daha elzem ve cozulmesi gereken bi konu. Leblebi degil demir leblebi ol ki cigneyenin disi kirilsin. :) umarim sıkıntılarından kurtulursun.

2 Beğeni

İşin içeriğini bilmiyorum ama müdür yardımcısı bu işi senin yapmanı istediğine göre sendeki cevheri görmüş diye düşünüyorum. Sonuçta o kadar basit bir iş olsa şef kendi başına çözebilirdi ama becerememiş.

Bundan sonrası için şefi mümkün olduğunca aradan çıkararak mdr yrd ile arayı sıkı tutmaya bak derim. Müdür yardımcısına “abi” diyebiliyorsan, direkt onunla görüşebilirsin bence :slight_smile: Sigaraya çıkınca peşinden sen de çık. Hatta sigara içmiyorsan başlaman için iyi bir neden olabilir :slight_smile: Kulis yapmak önemli. Hatta varsa senin gibi düşünen arkadaşların, onları da örgütle. Şefle muhatap olmadan ayağını kaydırmaya bakın derim… Dedikodu ile değil tabi, gerçekten yetersiz olduğunu herkesin görmesini sağlayabilirsiniz. Ve emin ol bu tiplerden piyasada bir sürü var, sadece sana denk gelmedi…

Bir tavsiyem daha var: Şov yapmaktan çekinme… Bazı durumlarda işi başarmış olmaktan çok yaptığın işi nasıl sunduğun daha önemli oluyor maalesef. Bu dilden anlayanlara istediğini vereceksin… :wink:

1 Beğeni

Bence yanlis alam cikarmis olabilirsiniz. Cunku mudur yardimcisi sefinden oturu leblebiyi vasifisiz gormeye devam ediyor.
Ayrica sigaraya niye tesvik ediyorsunuz :)

1 Beğeni

Yanlış anlamış olabilirim.
Sigara konusu pek yakışık olmadı ama iş yerlerinde sosyalleşme aracı olarak kullanılması çok yaygın bir yöntem maalesef :slight_smile:

2 Beğeni

@SafetyFirst hocam öncelikle yorumun için çok teşekkür ederim. Hoşbuldum, açıkçası ben bu konuyu ona söylediğimde onun beni kollayacağını düşünüyordum. Ben kimsenin emeğinin zayi olacağını düşünmediğim için böyle korunmasız davrandım. Kaldı ki benim yaptığım diğer işleri kendi yapmış gibi anlatıyorsa ben gidersem çok zor duruma düşeceği kesin, sunucu listesi yapmaya benzemez bu işler kararım şefimle konuşmadan direk müdür yardımcısı ile görüşüp başka bir lokasyona geçmeyi istemek olacak açıkçası onu biraz zor duruma sokacağım. Zaten insanlar görüyordur diye düşünüyorum.

@baretti Hocam açık açık konuştum, 3 haftadır ben söz verdim yapalım leblebili cümleler kurmaya başladı. Benim yerime sözler verip kendi taktir topluyor yaptırtıyor istediğini alıyor. Ancak iş yapmaktan aciz. Zaten şube değiştireceğim tüm gücümle buna baskı uygulayacağım.

@Genba işi yapmamı isteyen şeftali yapamayan da şeftali abuk işler isteyen müdür yardımcısı, ayak kaydırmak pek benim tarzım değil yapamam sanırım. Benim kendimi gösterebileceğim bir şube içerisine transferimi istemeye karar verdim. Hem kendimi sınar daha çok şey öğrenirim diye düşünüyorum. Şov yapabilsem böyle mi olurdum hocam keşke böyle şeyler olmasa insanların işlerini anlayabilen yönetim olsa ne diyeyim. Keşkeşkeşke :)

Bu arada yanlış anlatmışım sanırım. Sigaraya çıkarken ben kahve alıp haftada birgün bilemedin 2 çıkar hava alırım. Ama genelde müdür yardımcısının olmadığı zamana denk getiririm. Ama dikkat edeceğim ikili diyaloğa girmeyeceğim.

Yardım ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Çok sağolun devamını anlatacağım. :))

3 Beğeni

@leblebi naber, noldu bu işin sonu? Gelişmeleri merak ediyorum

Merhabalar,
Üstadlar arayı bu kadar açmamın nedeni daha yeni bir atraksiyon olması idi. :) Diğer birime geçtim ancak bunu zannettiğiniz gibi gidip üst birimlerle konuşarak gerçekleştirmedim. Diğer şubedeki bir problemi bahane ederek biz orada şöyle böyle sıkıntı yaşarız diyerek herkesi ikna ettim(şeftali dahil.:)sözler alarak ama olsun). Diğer tarafa geçince pek oranın problemleri ile ilgilenmedim ve doğal olarak bi çok kişi eksikliği görmüş oldu.

Allah kulisten ayırmasın :)) Hepinize yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim. Umarım yaşadıklarım kimsenin başına gelmez. Sevgiynen,
:)) leplepi

3 Beğeni

Geçmiş olsun @leblebi, umarım çözüm kalıcı olur :slight_smile:

Eksikliği gördüler ve sana dönüşler nasıl oldu? :)
Başka birim geçmek canını sıkmadı mı bir de, sonuçta memnun olabilirdin yerindenn