Bir Mühendis Adayı

Merhabalar ben bir mühendis değilim ancak ileride endüstri mühendisi olmayı hedefleyen bir lise öğrencisiyim acaba kafamdaki soruları yanıtlayacak bir endüstri mühendisi bana yardımcı olabilir mi mümkünse yakın zamanda mezun olmuş birisi…

Yeni mezun sayilmam ama belki yardimci olabilirim. Istersen sorularini paylas, cevaplayabilecek olanlar yeşillendirir

1 Beğeni

Selam @alperengoktug, sorularını açıktan yazabilirsen bildiğimiz kadarıyla cevaplayalım. Hem belki aynı sorulara cevap arayan başka arkadaşlar da girip okuyabilir

1 Beğeni

Sorularım aslında sadece endüstri mühendislerine yönelik değil bazıları genel
1-)Bir kaç yerden endüstri mühendisliginin yurt dışında bir karşılığı yok tarzı şeyler duydum gerçekten böyle bir şey var mı
2-)Endüstri mühendisliği geleceğe yönelik bir meslek mi değilse önerdiğin bir bölüm var mı pazar nereye kayıyor
3-)Dilime güveniyorum ve yurt dışında okumayı düşünüyorum hangi ülkeyi önerirsin ve dil geliştirme metodlarina dair bir bilgin var mı
4-)kodlama/yazılım işime yarar mı nerden nasıl başlamalıyım

1 ve 2.sorularını endüstri mühendisi olmadığım için yanıtlamiyim endüstri mühendisleri varken tereciye tere satmış olmayalım :smile: diğer sorularına gelince okuyacaksan yurtdışında oku . Dolu bir cv önemlidir . Yurtdışı stajları önemli yerler flan . Dile gelince ingilizce akıcı derecede olsun yanınada bir dil daha kondur . Ayrıca mesleki software lar var bunları bilirsen öne geçersin . Türkiyede pazar her an her yere kayabiliyor . O konuda biraz şans kader . Hakkını ilk yıllarda pek alamazsın . Şanslıysan ve iyi şirketlerle çalışırsan ilerde iyi yerlere gelebilirsin kardeşim . Ama sıfırdan başlayacaksan çokta tavsiye etmem . Almanyadan bilgisayar mühendisliği + yüksek lisans mezun bir tanıdığımın ismini vermek istemedigim yerel ama kurumsal bir şirkete kabul edilmediğine şahit oldum . O yüzden bazen ne yaparsan yap . Hem tanıdığın kişilere kaba tabirle torpil ve şansa ihtiyacın var . Biraz olsun aydınlatmıştır umarım

1 Beğeni

1’i arastirmadim acikcasi bilmiorum ama farkli ülkelerde,mesleklerin karsiliklari farkli oluyor. Şunu biliyorum mesela yakin bi arkadasimdan, makina muhendisiydi ve Avustralya’ya gitmeye calismisti bir donem. Bölümü, is deneyimleri ve bunu guzelce ifade eden bir niyet mektubunu olmadigi durumda,teknikerlige denk geliordu.
Bana kalırsa cok uzun vadeli plan yapmak zor. End muhendisliginden mezun olunca da meslegin cogunlukla,tr’de de ayni şekilde, endüstri mühendisi olmuyor da mesela iş analisti oluyor, ik bişeysi oluyor vs. daha cok işinle adlandırılıyor diger mühendisliklerden farklı olarak. Biraz uydurma bir bölüm neticede, hic imza yetkin yok misal.
Bilişim sektörü parlak ve global anlamda firsatlara acik bence. Bilg muhendisligi mesela

Endüstri mühendisliği için işletme bölümünün mühendislik fakültesine bağlanmış şekli denebilir. Endüstri mühendislerinden özür dileyerek söylüyorum :see_no_evil:

Geleceğin en popüler alanı bilişim bence de. Ama nihayetinde hangi bölümden mezun olursanız olun, aldığınız diploma sadece etiket olacak, belki büyük firmalarda kapı açacak. Ama devamında kalıcı olabilmek için, eğitiminizden farklı konularla karşılaşacağınız için kendinizle baş başa kalıyorsunuz maalesef.

Dil öğrenmek/geliştirmek için tek ve en iyi yöntem yurtdışında yaşamak -kısa süre bile olsa-. Tabi Türkçe konuşan grupların olmadığı ortamlarda. Yani ingilizce konuşmak zorunda kalacağınız ortamda bulunmak lazım. Üniversitede fırsatlar çıkacaktır karşına…