Bize Bir Şey Olmaz Şimdi Corona Virüsü Düşünsün

Fırsatçılar da türemeye başlamış…

Böyle başka firma var mı acaba :thinking:

Yeni duyum THY öncelikle fazla mesaileri izin olarak kullandırıp daha sonra yıllık izinleri kullandıracak yetmezse ücretsiz izin diye duydum ama ne kadar doğrudur bilmem ama beklerim mi beklerim :rage:

2 Beğeni

inanamıyorum ya yuh rezil edelim bunları

1 Beğeni

Gayrimenkul eksperliği yaptığım için işimin önemli bir kısmı sahada. Bugün itibariyle evden çalışmaya başladık ama ne çare yine istisnalı her gün mutlaka bir gayrimenkulü incelemek üzere ziyaret ediyoruz. Lamba butonlarına dokunup, kapı kulplarını kullanarak genellikle ev olan bu gayrimenkulde mikrop kapabilir, buraya mikrop taşıyabiliriz. İl geneli çok sayıda ilçeden ilçeye giderken mikrobu da -eğer varsa- beraberimizde götürüyoruz. Bu sırada belediyelerin bir kısmı hijyen için kısıtlama ya da mail yoluna geçti. Çok azı… Bankalar ne yapacak? Ne yapıyor? Gayrimenkul değerleme işlemi bankalardan talep edilen teminat kredisi için yapılıyor. Henüz bir erteleme yok, sanmıyorum kıllarını kıpırdatıcaklarını. TDUB ne yaptı? Sayfasında gayrimenkullerin dışarıdan ekspertizi için gerekli önerilerin yapıldığı şeklinde bir yazı var, tebrikler. Ne sonuç alınır bilmiyorum. Ancak bu yeterli değil. Ekspertizi toplu taşıma ile yapan eksperler var, onun dışında halen belediyelere gidiliyor çoğunlukla. Böyle şeyler… :confused:

1 Beğeni

Ooo baya kötüymüş,ciddi risk altındasınız :neutral_face:Bir kaç saattir çarşamba günü yapılacak olan açıklamada,belki haftaya karantina yapılabilir diye kulaktandolma bilgiler geziniyor ortalıkta ama ne kadar doğru tartışılır.Tamamen şehir efsanesi de olabilir.

2 Beğeni

Bizim şirkette de birtakım önlemler alındı:

• ilk olarak dezenfektanlar, temizlik düzenlemeleri hızlıca yerine getirildi.
  • yemekhanede bir dizi önlem alındı.
  • uzaktan çalışma için altyapılar test edildi.
  • cuma ve pazartesi günleri uzaktan çalışma için şirket içinde belli gruplar uzaktan çalışıp IT’ye geribildirimde bulunuldu.
  • yurtdışı geziler iptal edildi.
  • yurtdışından yeni gelmiş olanlar için 14 gün uzaktan çalışma getirildi.
  • şirket dışı toplantılar ve şirket içi toplantılarla toplantı mekanlarında kısıtlamalara, düzenlemelere gidildi.
  • geçici olarak spor salonu ve oyun salonu kapatıldı.
  • yarın şirketin büyük bir kısmı olarak evden çalışmayı tatbik edeceğiz.

ilk aklıma gelen önlemler bunlar.

1 Beğeni
  • evden çalışma geldi sonunda…

Bu arada geçtiğimiz günlerde yukarıda yazdıklarıma ek olarak:

• yemekhanelerde oturma düzeni ve sıra bekleme alanları güvenli mesafeye göre ayarlanmıştı,
  • yine yemekhanede normalde açıkta olan kaşık-çatal-bıçak kağıt ambalajlarla verilmeye başlanmıştı,
  • yemekhane kullanımı departmanlara göre bölünerek yoğunluk azaltılmıştı,
  • içerde hizmet veren kafeterya kapatılmıştı.

Hatırladığım olursa yine eklerim. Evden çalışma, ücretli/idari izin imkansız görünüyorsa, iş yerlerinizde en azından bu önlemleri talep edebilirsiniz

1 Beğeni

Bir gayrimenkul değerleme uzmanı olarak halka şikayetlerimdir:

Yaptığımız iş gereği, her iş için belediye ve ekspertizi yapılacak gayrimenkulü ziyaret ediyoruz. Günlük asgari 1 iş yapıyoruz. Belediyelerde bazen flash bellek ile dosya ediniyor, bazen fiili olarak dosya inceliyoruz. Çankaya Belediyesi gibi şu süreçte uzaktan çözümler üreten belediyeler oldu ancak ne yazık ki genele vurduğumuzda bu oran son derece düşük. Gayrimenkuldeki işlem sırasında ise her oda hacmine giriyor, ölçü alıyoruz. Bu işlemler sırasında lamba butonlarına ve kapı kollarına mutlaka dokunuyoruz.
Açık ki virüse açığız ve eğer taşıyorsak etkili taşıyıcılarıyız.
Bir de toplu taşıma faktörü var. Eksperler araç kullanmıyorlarsa/ araç sağlanmıyorsa işlemler sırasında taksi ve çok sayıda aktarma yaparak toplu taşıma kullanmak durumunda kalıyorlar, o kısım daha vahim. Neyse ki toplu taşıma kullananların oranı az diye tahmin ediyorum. Bu süreçte neler oldu, oluyor?

*Ankara için, Altındağ Belediyesi’nde ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde karantina uygulamaları olduğu bilgisi mevcut. Her gün eksperlerce ziyaret edilen noktalar bunlar. Karantina uygulanan kişi ya da bölümler kesin olarak ziyaret edilmiyor ancak gerekli hallerde ziyaret edilebiliyorlar da…

*Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği, sayfasında yayınladığı (1) gibi ilgili birimlere taşınmazların dışarıdan görülerek değerleme işleminin yapılması talebini iletti. Henüz bir sonuç paylaşılmadı. Bankaların tedbirleri bu işlemleri kapsamadı.

*Cumhurbaşkanı açıklamasında (2) kredi oranlarının yükseleceği yer aldı. 10. madde tam olarak şöyle: “10- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktar yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartılacak, asgari peşinat yüzde 10’a düşürülecek.”
Bu, ekspertiz işlemlerinin belediye için online (uzaktan) gayrimenkul ziyareti için dışarıdan yapılmayacağı şu halde, tam olarak felaket anlamına geliyor. Çünkü kredi talepleri artabilir, dolayısıyla da eksperlerin dolaşımı artar. Bu durum, mevcut ekspertiz uygulamalarında yer alan, dışarıdan yer görüldüğünde değer takdirinin düşük şerefiye esas alınarak yapılması kuralı ile birleştirilerek değerlendirilebilir. Ancak fiilen bu noktada talebi arttıracağını sanıyorum ve bu tedbir değil tehdit. Tüm halk sağlığı için.

Bu postu yaymanızı,
Bu süreçte, gayrimenkul kredilerine başvurmamanızı ve çevrenizdekileri uyarmanızı,
Eğer bankacı iseniz kredi vermek için çok çabalamamanızı,
Gayrimenkul değerleme uzmanı iseniz TMMOB’ye bağlı meslek odanız varsa başvurup çözüm arayışına girmenizi rica ediyorum.

Temas yüzeyimiz çok fazla, güçsüzlerimizi koruyalım.

GÜNCEL BİLGİ: Bankalar patır patır gerekiyorsa gayrimenkulleri dışarıdan görün dediler.
TDUB etkili oldu diye düşünüyorum.

1: https://www.tdub.org.tr/Web/MyContentDetails.aspx?MyContentID=3375&UID=99b8c1be-3739-4878-8fd1-7c8b1315fd91
2: https://finans.mynet.com/haber/detay/ekonomi/cumhurbaskani-erdogan-acikladi-iste-koronavirus-zararina-karsi-ekonomi-paketi/391112/

Ben de iş yerindeki son durum hakkında yazmak istiyorum.

Bırakın izne çıkmayı yeni projeler gelmeye başladı.Fulltime çalışacağım.Sinirlerim çok bozuk ,iş mi sağlık mı?İşmiş.

Önlem anlamında mesafe koruma,yemekhanelerde uzak oturma gibi önlemler hat safhada.Belki güzel birşekilde tedbir de alıyor.Ancak yıllık izin dahi herşeyi düşündüm.Belki çıkarım vs diye için ama yeni projelerin gelmesiyle birlikte bu pek mümkün değil miş.

Durum hepimiz için geçerliymiş.Çocuklu ve evli olanlara daha bir farklı bakılıyor açıkçası.Onlar bile çalışıyor gözüyle bakılıyor.Yahu bu süreçte hepimizin ya evinden çalışması ya da izne çıkmamız lazım.Bizim çevremizde ailelerimiz yok mu?Sevdiğimiz insanlar yok mu?Yaşlılar yok mu?

İşe geldiğim her gün kendimi kobay faresi gibi hissediyorum.Bakalım bugün corona kapıcakmıyım endişesi içindeyim.Ya bir de ennnnnnnn sinir olduğum kimse gıkını çıkarmıyor.Müdürün arkasından tatil yaparlar mı hiç,ne yapıcaz hiç bilmiyorum gibi türlü türlü şey söyleyip,onun yanında benim dışımda kimsenin gıkı çıkmıyor.Bir de arkamdan dedikomu yapıyorlar,ofise girince konuşuyorlarsa bile susuyorlar.Bu insanlar niye böyle?!Yahu sağlık söz konusu neden benim dışımda kimse ağzını açıp tek bir laf etmiyor.Neden herkes mağduru oynuyor.Deliricem ya!!! :face_with_symbols_over_mouth:

3 Beğeni

Mesai arkadaşlarına topluca bişeyler yapmayı önersen ne derler sence?
Yeterli önlemler alınana veya “evden çalışın” denene kadar hiç kimse çalışmasa mesela?

Tek tek konuşmaya korkuyorlar anlıyorum da, toplu hareket etmekten de korkacaklar mı?

Kimseyi etiketlemek istemem,kendince nedenleri vardır belki ama mesai arkadaşı olarak nitelendirdiğimiz kişiler,topluca hareket edebilecek bir zihniyete sahip değiller ne yazık ki.
“Aman bana dokunmayan yılan bin yaşasın tayfası”.Arkadan söyleyecek çok sözü olup yüzüne karşı "tabi efendim çalışmamız lazım,haklısınız,çalışıcaz mecbur "dediler.Ben bunu duydum bizzat.Sinirim bu yüzden.

Tedbirler bugün bir miktar daha arttırıldı.Aynı şekilde panik ve gerginlik seviyesi de.Mağduru oynayan çok kişi var.(Burada kastım hiç bir öneride bulunmamaları,seslerini gerekli kişilerin yanında söylemeyip,arkadan konuşmaları).

Bir çok kişi kendi istekleriyle içerideki izinlerini kullanmaya başladı.Önümüzdeki günlerde neler olur yaşayıp göreceğiz.

İlk coronalı mumia olmam umarım:)Olursam karantinadan yazarım artık:))

Sokağa çıkma yasağı geliyor mu?

Gelmesi taraftarıyım,yoksa özel sektörde izin,uzaktan çalışma olmayacak çoğu yer için.
Çuval çuval taş taşımış gibiyim.Hiçbir şey yapasım yok.Kuzu gibi işe geliyoruz.Çarşamba olacağına dair söylentiler var.Vaka sayısı bugün itibariyle 359 corona pozitif olduğu ve 4 kişinin de hayatını kaybettiği açıklandı.Hastalığa yakalananların sayısı bu şekilde artarsa ,sokağa çıkma yasağının, hepimiz için geleceğini düşünüyorum.

1 Beğeni

Şantiyede kapıya yazı astım, “goy goy için bi süre odama gelmeyin” diye, adam “ben de mi abi?” deyip içeri giriyor…‬
‪Yok kardeşim ya, sen de olur mu ya. Senin benim ciğerimdeki yerin ayrı… Senden gelecek virüs başım üstüne. Al ciğer komple senin olsun hatta, yeterki gülelim… :unamused:

6 Beğeni

Sabah şantiyeye girerken güvenlikçiler bizi alkışladı. Durur muyum ben, hemen devrimci tavrımı koyup “bize alkış değil Microstation’ın son sürümü lazım!” dedim :fist:t4:
Proje Müdürümüzden “Mühendislerimizin hiçbir program sorunu yoktur” açıklamasını bekliyoruz şimdi…
Korona’ya karşı kim daha aktif mücadele ediyor tartışmayalım isterseniz :sunglasses:

2 Beğeni

Nazar boncuklu karton bardağa geçtik… Şimdi korona düşünsün işte…

3 Beğeni

Gerçekten bunlar yeni mi kullanılmaya başlandı?

1 Beğeni

Şöyle ki; geçen haftaya kadar hepimiz kendimize ait şahsi bardağımızda zıkkımlanıyorduk.

1 Beğeni

Bir arkadaşımın çalıştığı şirket kısa dönem ödeneği uygulamasına geçti.
Yurtdışından gelen haberler de iç açıcı değil. Bir arkadaşım nisan sonu işsiz, bir diğerinin çalışma süresi ve maaşı %70’e düşürülmüş. Bizde yıllık izinler kullandırılıyor.

Bizde de iş yoğunluğu dikkate alınarak üç gün evden çalışabilme hakkı verildi.Yıllık izni olanlar da kullanabiliyor.Çevremden bizzat koronavirüs vakaları duymaya başladım.Sizde durumlar nasıl?