Bize Bir Şey Olmaz Şimdi Corona Virüsü Düşünsün

Geldi geliyor,ha gelecek derken ilk vaka geldi.Bir çok komplo teorisi üretildi:

“Vay efendim halkın yarısını azaltmak için yaptılar”,
“Amerika yaydı attı oraya virüsü , ee nasıl başedecekler Çin ekonomisiyle”,
“Pisler tabi bizim gibi temizler mi hiç”
“Biz ne korkacağız oğlum asıl o bizden korksun,biz neler gördük ondan mı korkacağız?”
"Corona paradan bulaşıyormuş,o zaman bana hiç bulaşmaz "
“Abi yicek bişey bulamamışlar mı,yarasa da yenir mi ya?!”

Ardından "corona virüsü bize bulaşır mı "ile ilgili çeşitli söylemler duydum.Şöyle ki;

“Kelle paça çorbası içmek coronaya iyi geliyor”
“Bizim genetik kodumuzda corona bulaşma riski yoook.”
“Ne coronası allasen biz kolanya kullanıyoruz,evlerimizi çamaşır suyuyla temizliyoruz.”

Sonuç olarak Corona Virüsün hangi şehirde olduğu açıklanmasa da artık Türkiye’de.Peki biz şirketlerde, fabrikalarda ya da yurtdışıyla iş yapan firmalarda bu süreci nasıl yöneteceğiz?

Bizim şirkette alınan önlemler şu şekide:

• Yurtdışı gezileri ve bize yurtdışından gelecek olan ziyaretler iptal edildi.
  • Önlem olarak tokalaşma belli bir süre ertelendi.
  • Ofisler daha sık havalandırılmaya başlandı.
  • Sık sık el yıkamanın önemi daha çok anlatılır oldu.

Sizlerin çalıştığı yerlerde konuyla ilgili sıkı önlemler alındı mı?
Ofiste ya da şirkette gözlemlediğiniz herhangi bir değişiklik var mı ?
Yoksa hiçbir tedbir alınmamasına rağmen, her hapşurana kötü kötü bakıyor musunuz :slight_smile: ?

2 Beğeni

Bizimkisi küçük bir ofis, İK’dan gelen emailde şu önlemlerin alındığı yazılıyor

"Ofisimizde aldığımız önlemler;

• Ofisin girişine, tuvaletlere, masalara dezenfektan ve alkol oranı yüksek kolonyalar koyulacaktır.
  • Haftasonu ofisimizdeki halılar, klimalar detaylı temizlenecektir.
  • Ofisimizin temizliğine daha da önem verilecektir. Masalarımız her gün çamaşır suyuyla silinecektir.
    -Hepimizin kişisel temizliğine dikkat edip, sık sık ellerini yıkaması, dezenfekte etmesi önemlidir.
    -Grip belirtileri gösteren arkadaşlarımızın yöneticisi ile konuşup evden çalışması önerilmektedir."

haa bir de “Salgının tüm dünyada en kısa sürede kontrol altına alınmasını” gönülden diliyorlarmış :))

1 Beğeni

Kürtçe şöyle bir parça yapmışlar. Sanırım halay çekmek için:)

“Korona korona seni ekmeksiz yeriz.”

2 Beğeni

Almanya’dan ve Türkiye’den de rakip çıkmış şarkıya:)

1 Beğeni

bizim ofiste son durum bu şekilde :slight_smile:

1 Beğeni

Biraz abartıldığını düşünmüştüm ama İtalya, Çin gibi ülkelerde hastalığın yayılmasını ve gelinen noktayı düşününce şu aşamada tedbirlerin sıkılaştırılması gerektiğini düşünüyorum. Başta tedbirler daha sıkı alınsaydı belki de İtalya’da sokağa çıkma yasaklarına falan gerek kalmayacaktı. Hasta insan sayısı, ilk vakalardan bir süre sonra çok hızlı bir yükselişe geçiyor.
Mesela TR’de neden okulları hala tatil etmediklerini anlamıyorum, zaten nisanda bir haftalık ara dönem tatili var, e çekseler ya öne. Hatta yükseltiyorum, işyerlerinde de uzaktan çalışma olanaklarının zorlanması hatta çalışanlara ücretli izin verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

2 Beğeni

Bende senin gibi düşünüyorum çünkü virüs çok hızlı bir şekilde yayılıyor.Okulların tatil edileceğine dair söylentiler var.Bazı IT ci arkadaşlar uzaktan çalışmaya başlamışlar.Bir sigara firması termal kamera ile kontrol edilmeye başlanmış.
Beni endişelendiren bir başka konu da temizlik ve yiyecek malzemelerin durumu.Dünden beri kapış kapış gidiyor.İnsanlar çılgınca makarna,un ve temizlik malzemesi almaya başladı.Stoklarda kolonya bitmiş.Çok trajikomik şeyler görüyorum.Normalde 10lira olan kolonya şimdi 70lira.Bir siteden 3liralık makarna 50lira gibi saçma haberler duyuyorum.En sonunda tuvalet kağıdı yüzünden birbirine giren insanlara dönüşmeyiz umarım :neutral_face:

Bu ekstra pahalıya satılan şeyleri kesinlikle şikayet etmek gerekiyor. Trendyol da olan mevzuyu biliyorsunuzdur, 15 liraya satılan makarna.
Panik havası yaratıldığında olan da bu saçmalık işte. Örneğin, aslında ihtiyacı olmayan kişilerin maskeleri stoklaması ve hastaya bakacak olan hastane personeline ya da hasta kişiye maske kalmaması şeklinde sonuçlanacak olay. Tüm bunlar çözülebilir konular, biraz denetim (satış adetlerinin, fiyatlarının denetlenmesi) ve yeterli bilgilendirme ile kesinlikle bu saçmalığın da önüne geçilebilir.

1 Beğeni

Şöyle uygulamalar var çeşitli sirketlerde bu arada, arkadaslarimdan duydum.
Bir calisanin evine yurtdışından bir misafiri geldiyse, 14 gun calisan uzaktan işini yapiyor ya da yillik izine cikariliyor
Ucretsiz izin veren şirketler
Enteresan yani. Madem olağanüstü bir durum, neden sirketler de biraz ozveride bulunmuyor? neden yillik iznimden dusuyor ya da neden ucretsiz izne cikariyorlar calisanlari.

1 Beğeni

bizim işyerinde de önlemler şöyle:

• temizlik periyodunun sıklaştırılması, normalde silinmeyen sandalye kolçağı vb nesneler ile servis otobüslerinin de temizlik kapsamına alınması,
  • yurtdışı ve yurtiçi seyahatlerin kısıtlanması,
  • havayolu şirketlerinin iptal/değişiklik hakkı bilgilendirmelerinin duyuruları,
  • yüz yüze toplantı yerine mümkünse telekonferans ile toplantı yapılma önerisi,
  • TTB’nin ve sağlık bakanlığının yaptığı bilgilendirme ve kişisel önlemlerin hatırlatılması,
  • Çin, Güney Kore, Irak, İran, Japonya, İtalya, Suudi Arabistan, Singapur ve Hong Kong’a yakın zamanda gitmiş olanların 14 gün idari izinli sayılması.

Az değil ama yetmez.
Açık ofisler, soyunma odaları, çay ocakları hala riski artıran yerler… günde 10 saatimizi binlerce çalışma arkadaşımızla birlikte geçirdiğimiz bir mekanda ne kadar önlem alınsa az.

Madem durum bu kadar ciddi, virüsün kuluçka süresi bitip hasta olanlarla virüs bulaşmamış olanlar ayırt edilene kadar evden çalışabiliriz veya ücretli izin/idari izin verilmeli. Evden çalışmanın mümkün olmadığı, üretimin duracağı alanlara ise yapacak bişey yok.

Şirketin bu ay kar edemeyecek olması dünya çapında bir salgının önlenme çabasından çok daha önemsiz. Sorry, not sorry🤷🏻

1 Beğeni

@Lumulumuley @SafetyFirst Ben çalışanlara yönelik bir şey yapılacağını düşünmüyorum.Yurtdışından gelen ya da yurtiçi seyahatten dönenlere izin verildi.Sayı artarsa belki izin verirler , o zaman da geçmiş olsun çok hızla yayılıyor.Yine de okulların tatil edilmesi yerinde bir karar oldu.En azından çocuklar için mutluyum.Yalnız çevremde ya da haberlerde şu iki günde panik seviyesi öyle bir arttı ki,ben de hiç olmadığım kadar tedirgin hissetmeye başladım.Herkes diken üstünde .İnsanların psikolojileri bozulmaya başladı yavaş yavaş…

Eğer yeterince bilgilendirme yaparlarsa bu panik havası da bir nebze kontrol edebilirler. Ülkemizde durum budur, şu aşamada alınan önlemler şu maksatladır ve şu işe yarar falan gibi, O kadar güvenmiyoruz ki yönetenlere, vaka sayısı yok dediklerinde bile, vaka var fakat açıklanmıyor diye düşünüyorduk.
Umarım iş yerlerinde de uzaktan çalışma&ya da izin uygulamasına geçilir bir an önce.

CB’ye bağlı kamu kurumlarında sağlık açısından risk taşıyan personele idari izin verilmiş…

Gelmesini bekliyordum çünkü virüsün hızlı yayıldığı anlaşılmıştı şu an tespit edilen sayı 6 muhtemelen gerçek sayı binlerce eğer bugünlerde sıkı tedbirler alınmazsa insanların toplu halde bulunduğu heryeri/herşeyi kapatmak/yasaklamak gibi, süreci Iran ve İtalya gibi atlatırız (ki zaten onlar da karantina uygulamak zorunda kaldılar) yok eğer ekonomik zorluğu göze alıp kapatırlarsa iyi ihtimal Tayvan kötü ihtimal Kore gibi geçiririz bu süreci.

WHO’nun önlem için yayınladığı her şey çok önemli ancak iş yerlerinde sedece toplantıları iptal edip el dezenfektanı kullanmak nihai çözüm değil, evden çalışabilecek herkesi derhal ev-ofis sistemine geçirilmeli, diğer pozisyonlar için mümkünse kişiler dönüşümlü çalışmalı, çalışanlar birbirinden mümkün olduğu kadar izole edilmeli, mümkünse çalışma saatleri azaltılmalı, toplu taşıma düşünülerek bazı iş yerleri çalışma saatlerini değiştirmeli ve mümkünse çalışma tamamen durdurulmalı.

1 Beğeni

Bir gelişme daha var…

1 Beğeni

Avusturya 5kişiden fazla toplanmayı yasakladı.Lübnan’da camilerde namaz kılınması yasaklandı.Hollanda’da okullar tatil edildi.İngiltere ilginç bir şekilde sıkı tedbirler almadı,sadece yaşlıların dışarı çıkmamasını tavsiye etti.Vatikan pazar ayinlerini online yapmaya başladı.İspanya karantina altında.

Bugün itibariyle sayı 18e çıkmış.Hepimiz giderek korkmaya başladık.Özellikle ofiste her haftayı geçtim,her gün etkili olmaya başladı.Okulların tatil olması yerinde bir karardı ancak iş yerlerinin de belli bir süre online çalışmaya geçmesi gerektiğini düşünüyorum.Henüz AVM ler bile kapatılmadı gerçi.

Ülke olarak en temiz ve hijyenik haftayı geçirmiş olabiliriz.Kahvehanelerde okey taşları bile dezenfektanlı suda bekletildi.Düğünlerde çeyrek yerine maske takılması,konuklara el dezenfektanı sıkılması hayret vericiydi.Evler çamaşır suyu,toplu taşımalar kolonya kokuyordu.Kimse tokalaşmıyor ki bunu uygulayabilmemiz güzeldi.(Haberlerde gördüğüm bir amcanın el sıkmadı diye karşı tarafı dövmeye kalkması dışında:)

Olumlu yada olumsuz ,bu hafta her şeyin netleşeceği görüşündeyim.Umarım en hasarsız şekilde atlatırız.

Hapşırmak korona belirtisi değildir lütfen onlara kötü kötü bakmayın :pleading_face:

2 Beğeni

Her sabah aksırıp tıksırırım, alerjik olduğumdan. Bir nebze baskılamayı becerdim birçak gündür azııııcık

1 Beğeni

Bizim şirketcek dönüşümlü nöbetleşe uygulamasına geçtik. Şöyle ki ben mesela bugün evden çalışıyorum ama yarın şirkete gideceğim. Herkesin planlaması bu şekilde yapıldı. İlk başta içimiz biraz ferahladı ama sonradan çok da işe yarar olduğundan emin olamadım. Sonuçta full sirkülasyon devam etmiş olmuyor mu? Corona simülasyonlarını düşünürsek, evden işe gittim bugün, enfekte oldum, ertesi gün evde kaldım, sonra otobüse/servise bindim işe gittim, visürü dolaşıma soktum falan gibi. Eeee

2 Beğeni

Doğru aslında.Karantina uygulamasına geçilir mi ama bilmiyorum.Tüm ofis gergin.Millet patlıcak gibi.Karantina olsa ,o da ayrı bir dert.Evden çalışma için sağlam altyapı lazım.Üretim vs nasıl olacak ?Tamamen durması lazım,o da maddi kayıplara neden olacak.Öte yandan insanlar mı ölecek?Dediğin gibi bulaşma riski çok yüksek.Bir de ünlü basketbol oyuncusu Donovan Mitchell de ateş,öksürük vs gibi hiçbir belirti olmamasına rağmen corona positif çıkması da beni korkuttu.Durumu şuan iyi ama bir çok kişiye durumumuz iyiyken bulaştırma riski olduğunun da göstergesi bu=(

Yine de ,dün alınan önlemler eğlence mekanı,cafe,tiyatro,sinema vb yerlerin belli bir süre kapatılması bir nebze olsun yayılmasını engeller belki.

1 Beğeni