Brüt maaştan yapılan kesintiler

Yılın son aylarının kabusu brüt maaştan yapılan kesintiler. Kasım ayı maaşıma baktığımda, maaşımın neredeyse yarısı vergi kesintilerine gidiyor. Ayın neredeyse yarısında kendim için çalışmamışım. Bordrolu çalışanların üzerindeki vergi yükünün çok adaletsiz olduğunu düşünüyorum.

2 Beğeni

Katılıyorum, ben de daha dün bakmıştım. Bu ay yaklaşık 2000₺ gelir vergisi ödemişim. Diğer kesintiler hariç :face_with_symbols_over_mouth:
Zaten her boka KDV, ÖTV, TRT payı, ıvır zıvır dolaylı vergi ödüyoruz. Bi de üstüne bunu alıyorlar.

SGK primine, işsizlik kesintisine falan lafım yok. Emekli maaşları ve işsizlik fonu için kesinti yapılması normal fakat özellikle gelir vergisine ayarım.

Vay dıle vay vay. Ben maaşımı brüt olarak alıyorum. Bi de 16maaş alıyorum. Yani 3ayda bir çift maaş. Ama Ar-Ge merkezinde çalıştığım için 16maaşımı 12maaşmış gibi bir brüt gösteriyolar. Ama her ay değişik bir maaş alıyorum. Asla hesap kitap yapamıyorum, bir de o kadar çok kesinti oluyor ki galiba aralıkta ben iş yerine maaş vermek zorunda kalıcam :scream:

2 Beğeni

Hesap kitap meselesine kesinlikle katılıyorum. Bi süre maaşımı farklı bir brütten yatırsalar haberim olmaz.
Aralıktan sonra ocağa geçince alınan maaş birden yükselince kasım ve aralığın öfkesi de hemen unutuluyor. Bence o yüzden hiç gündem de olmuyor

2 Beğeni

Ben her ay bordromu mutlaka kontrol ederim. Yıl sonuna doğru biraz acı verici olsa da takipten bişey kaçırmamak adına önemli diye düşünüyorum. Size de tavsiye ederim

Allah belasını versin o kesintilerin emi. Yine işten atıldığım bi gün az daha zeki olsam neredeyse işten atılacağımı anlayacaktım. Aylardan ocak. Yani ilk defa maaşımın en yüksek net halini anlayabileceğim ve internette bulduğum sayıyla karşılaştırabileceğim. Çok heyecanlıyım. Matematiği seviyorum ve bu adeta kişisel bir matematik olayı.
Bekliyorum ve ilk fısıltılar geliyor maaşlar yatmış diye. Hemen bakıyorum hesabıma. Aaa ne oldu eksik ama çok da eksik değil 100 lira falan. Hemen yanımdaki arkadaşıma diyorum kontrol etsene sen de diye. O da bakıyor onunki de eksik. Patron dolaşıyor etrafta javs gibi. İşten çıkarma dönemi. Jeton hala biyerlerde takılı düşmüyor. İk cıya diyorum hata var, diyor ben bi soriyim onu. Kime sorcan saf ikcı sensin işte sen hesapladın da yatırdın. Neyse 10 dk sonra ikcı çağırıyo konuşabilir miyiz diye. Giriyorum odaya. Javs içerde oturmuş suratında yapmacık bir üzüntü ifadesi. İşten çıkarılmışım. Lanet olsun dostum. Bilirsiniz işte. Kutsal bok. O an düşüyor jeton. Ayın 30u. Eksik yatan para yarınki çalışamayacağım günün ücreti. Yuh. Tazminat kağıtlarımı imzalıyorum. Gözüm tazminatıma takılıyor. Ohaaa. Çok mutluyum. Mutlu görünmemeliyim. Ya da görünsem mi. İmzayı atıyorum benim dosyamı diğer dosyaların altına koyuyor. Üstteki ismi okuyorum. Az önce maaşını kontrol etmesini istediğim arkadaşımın ismini görüyorum. Kutsal bok. Bunu ona nasıl söyleyeceğim. Çıkıyorum odadan. Arkadaşım noldu diyor. O sırada bayılmışım. Şaka şaka işten çıkarıldım muhtemelen sen de diyorum. Sonra ikcı geliyor arkadaşıma konuşabilir miyiz diyor. Arkadaşımı javsın yanına götürüyor. I hate brütten sonra kuşa dönen net mayış.

2 Beğeni