Devletimiz yine paraya sıkışmış

İşveren değiştiren personelin ücret gelirinin vergilendirilmesi hk. başlıklı bir email aldık insan kaynaklarından. Tabi öncesinde pekçok arkadaşımıza vergi borcu geldi bile.

Özet son 3 yılda iş değişikliği yaptıysanız vergi borcunuz bir yerlerde birikiyor olabilir. 2016 yılından beri denetlenmeye başlanmış. Herhangi bir sistemde bu borcu göremiyorsunuz, ancak bunu beyan ettiğiniz durumda vergi borcunuz ortaya çıkıyor.
Yeni işe başladığınız yerde, yıl sonuna kadar aldığınız maaşların toplamı 30.000 civarındaysa (tam rakamdan emin değilim), bu vergi borcunun muhattabı oluyormuşuz. Vergi borcu tebliğ edildikten sonraki 15 gün içinde ödeme yapılmazsa %30 faiz işletiliyormuş.

Aşağıda yazan mailden birşey anlamayabilirsiniz, ne borcu neden borçluyuz anlamayabilirsiniz. Zaten sigortam yatıyorsa neden bir de bunları beyan etmek gerekli anlamayabilirsiniz. ama önemli değil, çoktan devlete borçlanmış olabilirsiniz. Bu esnada tabi Cengizlerin falan bol sıfırlı borçları silinir. Haydi hep birlikte sövelim, en azından biraz rahatlarız

Gelen email:
"
Merhaba Arkadaşlar,

Son günlerde birçok arkadaşımıza Gelir vergisi dairesinden yazı gelmektedir.
Gelir vergisi dairesinden gelen tebligatlarda personellerin gelir vergi dairesine
başvuruda bulunmaktadır.Süreçle ilgili bordro firmamızın bizimle paylaştığı detaylı bilgi aşağıdaki gibidir.

“Yeni işe başlayan personelin çalışacağı süre içerisinde elde edeceği ücret gelirinin Gelir Vergisi Kanunu’nun 61, 94 ve 103 üncü maddeleri uyarınca vergilendirilmesi aşamasında daha önce çalışmış olduğu işverenden elde ettiği kümülatif ücret matrahının yeni iş yerinde çalışacağı süre içerisinde elde edeceği ücret matrahı ile ilişkilendirilmemesi gerekmektedir. Bir başka anlatımla yeni iş yerinde söz konusu personelin elde edeceği ücretlerin tevkif suretiyle vergilendirilmesine esas olarak başlangıçta “0” matrahın dikkate alınması gerekmektedir. normal şartlarda yıl içinde iş değiştiren kişilerin eğer vergi matrahlarının toplamı ikinci vergi baremini aşarsa; kişinin vergi dairesine başvurarak matrahlarını birleştirmesi ve oluşacak vergi farkı ödemesini yapması gerekmektir. Konuyla ilgili Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan bir özelgenin linki şu şekilde https://www.gib.gov.tr/node/98548

Son üç yıldır işe başlayan arkadaşlarımızın gelir vergisi dairesinden tebligat gelmeden başvuruda bulunup gelir vergisi beyanlarında bulunmalarında fayda var.Aksi takdirde yüksek cezalar ödemeniz gerekebilir.

Gerekli Belgeler;

Ayrıldığınız işyerinden çalıştığınız yıla ait bordrolarınızı kaşe ve imzalı şekilde almanız gerekmektedir. Gerekli diğer bilgileri vergi dairesini arayıp öğrenebilirsiniz

"

1 Beğeni

Bravoo, gerçekten bravo. Böyle bir ‘gelir’ kapısı yaratmak, bunu akıl edebilmek, durmadan bıkmadan çalışanlardan tırtıklayacak atraksiyonlar geliştirmek takdire şayan gerçekten.

Son zamanlarda bir türlü siyasal krizden çıkış yolu bulamıyorlar, ekonomik alanda bunları akıl edebilmeleri şaşırtıyor. ‘Kriz yok’ diyenler de sıkışınca yaratıcı olabiliyor demek. Tabi bu konuda sermayeyle, patronlarla kafa kafaya veriyorlardır, o ayrı!

Vergi dilimi soygunu yetmiyor, böyleleri ekleniyor.

Maaşını net ücret üzerinden alanlar hep şanslıydı, şimdi de şanslı anladığım. Beyan etmek de ne kadar faydalı bilemedim, bu haksızlığın hukuksuz faizi olmamalı çünkü.

1 Beğeni

İnanamıyorum ya cidden inanamıyorum. Ee ben iki senedir çalışmıyorum üzerine bir de binlerce lira para mı ödeyeceğim ? Vay be…

Çalışmıyorsaniz ya da net maas uzerinden çalışıyorsanız sorun yok,sorun brüt maas alanlar icin gecerli.
Is degistirdiginde, yeni isveren, bordro ayarlamanızı, dogru yapmadigi icin, calisan eksik vergi odemis oluyor. Devlet de, eksik ödenen vergiyi yakalayip ödetiyor.
Sorun şu ki, cok ciddi bir vergi adaletsizligi var zaten. Üzerine, sana ait olmayan bir hatadan ötürü, bir anda devlete borçlu cikabiliyorsun. Ben bir çalışan olarak bunlari dusunmeliysem, karmakarışık sistemlerinizi anlayabileceksem, ik departmanina ne gerek var.
Haa bir de tabi, cengiz gibilerin vergi borclari bir kalemde silinir, duzenli vergi odeyenlerin ensesine biner devlet.
Ya kaldi ki, otomasyon diye bisey var. Benim aldigim maas, ödediğim vergi belli. Sirketlere bu konuda dogru düzgün bilgilendirme yapsalar, is degistirenlerin vergilendirilmesi dogru yapiliyor mu kontrol etseler, bastan hata olmasi da önlenecek. Bir sene sonra insanlara 5bin 6bin borc cikarmanin anlami nedir

Konuyla ilgili haber
Eğer brüt maaş alanlardan değilseniz konuyu anlamak da haliyle biraz zor oluyor

1 Beğeni