Filler ve Cimenler

Sizlere yillar once “kurumsal” bir firmada calisirken yasadigim bir olayi anlatmak istiyorum. Ogle yemegi sirasinda yemekhanenin onunde bir buzdolabi ve bir levha bulunuyordu. Buzdolabinin ici pofidik oyuncak fillerle doluydu. Levhada da “Yeni buzdolabiminizin ne kadar genis oldugunu gostermek icin sizlere bir suprizimiz var” yaziyordu. Filler cok hosuma gitti, mor renkte ve yumusacikti ve insanlar birer birer almaya da baslamisti buzdolabinin icinden. Ben de almak istedim ama yemekten sonra alirim diye dusunerek yemekhaneye girdim. Sonra da bir sekilde almayi unuttum. Ogleden sonra ofise dondugumuzde IK’dan bir mail geldi soyle diyordu mailde: “Yeni buzdolabimiza olan yogun ilginize cok tesekkur ederiz. Ancak biz bu oyuncaklari kimsesiz cocuklara vermek uzere almistik:( Oyuncaklari alan kisiler lutfen aldiklarini … kattaki … odaya getirsinler” Bu maili okuyunca once cok guldum tabiki. Ama sonra oyuncak alan insanlari dusundum. Buzdolabina geri birakin deselerdi belki bir nebze iyiydi ancak belirli bir kattaki odaya gitmek tam bir utanc yuruyusu degil miydi. Elinde kimsesiz cocuklara ait calmis oldugun bir oyuncakla uzun koridarlarda yuruyorsun. Baska bir oyuncakli kisiyle asansorde karsilasiyorsun ve birbirinizin yuzune bile bakamiyorsunuz. Sadece yere bakiyorsunuz beraber, insanlar kubiklerinin onunden gecerken fisildiyorlar:“Bak bu da almis!”. Filcigi saklamak mumkun de degil cok renkli ve buyuk. Icindeki cocuk keske olmus olsaydi dedigin bir gun. Bunlari dusunup iyiki de almamisim dedim kendi kendime. Sonra bu oyuncaklarin maliyetini dusundum, en fazla ne kadar olabilirdi? Bu sirket Turkiye’nin onde gelen sirketlerinden biri. Nolurdu sanki filciklerin personelde kalmasina izin verseler ve kimsesiz cocuklara ayri bir alim yapsalardi. Bu kadar utandirmaya deger miydi? Ayrica suprizimiz var demislerdi surpriz sadece bakmak icin miydi, filcik alamayacaksak neyin surpriziydi bu?:slight_smile: Iki hafta sonra yine oyuncaklarla dolu bir buzdolabi vardi yemekhanenin onunde, onunde de bir levha. Icimden aa dedim tamam anladilar sonunda insanlari dusurdukleri sacma durumu simdi bize oyuncak verecekler ozur mahiyetinde. Levhaya yaklastim uzerinde “Lutfen oyuncaklari almayin!!” yaziyordu.

2 Beğeni

Bizim şirket de yılbaşı paketi verirdi. Çok ahım şahım bi paket değildi ama hediye olunca insan yine de içinden ne çıkacak diye heyecanlanıyor. Çikolata, cips şarap falan gibi şeyler oluyordu içinde.
Ben de açıkçası bu hediye paketinden hoşlanıyordum, içinden bu defa ne çıkacak falan diye düşünürdüm. Akıbeti benzer oldu :))) Bunu almak yerine, bir köy okuluna yardım edeceğiz dediler. Yaptılar mı hiç bilmiyoruz, belki bir kere yapmışlardır ama 2 kere değil, eminim. Olsa duyururlardı.

"Size vermeyip çocuklara vereceklerini söyleyen dolandırıcılara itibar etmeyiniz :slight_smile: "

2 Beğeni