Gitti mayışın/ömrün yarısı

2013 yılında yeni mezun olup işe başlamış bir mühendis; o dönem 2500₺ maaş alıyor olsa, yaklaşık 1250$ veya 1000€ dövize denk geliyordu.
Aradan geçen 5 senede, canını dişine takmış, çok çalışmış, uykusuz kalmış, sevdiklerine ayıracağı vakti işine ayırmış ve terfi almış olsa ve maaşı şu an 5000₺ olsa, bugün itibariyle 1150$ veya 970€ dövize denk geliyor.

Aradan geçen 5 yılı ve iki katına çıkan maaşı diyorum, inek mi içti, dağa mı kaçtı?
Bunları bilmem fakat hem maaş hem de 20’li yaşlar yandı bitti kül oldu…

resim

3 Beğeni

Her sene, geçen seneye göre daha fakiriz. Hem enflasyon anlamında hem de dolar/euro anlamında. Mezun olduğumdan bu yana el gör ki herşey iki katı fiyatına çıktı neredeyse dolmuşundan bilmem nesine kadar ancak benim maaşım henüz iki katına ulaşamadı. Artan dövizi söylemiyorum bile…

1 Beğeni

O degil de biri şu dolari durdursun maaşimız ER i… y…o… r r…

1 Beğeni

Bu konuyu açtığım günden beridir (yani 1 günde) %2.5-3 daha da fakirleştik

resim

Durmuyordu…

5000₺ karşılığı an itibariyle 1020$ veya 870€’ya düştü…

2 Beğeni

:disappointed_relieved:

resim

istikrar sürüyor, mayış küçülüyor…

resim

Ben bu başlığı açtığımdan beri,
Güneşin etrafında yarım tur bile atamadı dünya.
Dolara sorarsanız “lafı bile edilmez, mikroekonomik bi ölçek”;
Liraya sorarsanız “Dörtte biri maaşın”.
Bir laptopum vardı işe girdiğim sene,
O deadline senin bu target benim eskiyiverdi.
Ona sorarsanız “yaşlandı, harddisk eskisi gibi dönmüyor”;
Bana sorsanız “şimdi satsam aldığımdan pahalıya gider”.
Stajyerlik yapan Batuhan, ben işe girdiğimden beri;
Yirmi iş gününü doldurdu gitti.
Dolaştı dışarda bi vakit,
Sonra mezun oldu tekrar düştü içeri, altı ay sonra saldılar, “düşük performans” diyerek.
Dün instagramda gördüm, evlenmiş, çocuğu olacakmış baharda

Ben bu başlığı açtığımdan beri,
Güneşin etrafında yarım tur bile atamadı dünya.
Ve aynı ısrarla söylüyorum yine,
“Biz ki; metrobüste istifli, open officelerde yığılı, mesailerde çakılı olacak kadar çokuz;
Korkak, cesur, eğitimli cahil ve çocuğuz;
Ve ne mutlu ki biziz yaratanlar;
Şarkılarda bizim maceralarımız var”

Ve gayrısı
Maaşın dörtte biri gitmiş, laf-ı güzaf;
Ömürleri şirketlere veriyoruz…

resim

2 Beğeni

Fakat muhendis mimar dayanismasi halen fidan halen cocuktur…

1 Beğeni

Çalıştığım şirkette, işin gereği tv’ler açık oluyor. Bu sabah doların artışıyla bir uğultu koptu. Herkes ayağa kalktı, noluyor bilmem ne, çeşitli senaryolar atılıyor ortaya. E tabi iş miş yapan yok, hepimiz kitlendik doları izliyoruz. Yandık bittik

Siz de duymuşsunuzdur, çeşitli senaryolar üzerine epeyce konuşuluyor. Benim en çok duyduğum, bankalardaki dövizler sabit kurdan türk lirasına çevrilecek iddiası. Bununla ilgili şu yazıyı paylaşmak istedim.

Not düşmek adına an itibariyle günün kurlarını buraya bırakıyorum:

resim

Bu iş iyice çığrından çıkacak gibi duruyor. Döviz kurlarını geçtim, her şeye zam geliyor. Yıl sonunda gelecek meşhur “yılbaşı zamları” haberini görmek istemiyorum. Daha şimdiden Ankara semalarına yükselen “bilmem kaç milyar dolarlık borç tüm 81 milyonun borcu haline geldi”, “bu kriz bizim krizimiz değil” demeçleri sopanın bize doğru hızla yaklaştığını düşündürüyor.

reel ücretlerimiz eridikçe eriyor. Yıl sonu enflasyon beklentileri %20’lere yaklaşıyor. Tabi bu TÜİK’in söylediği. Gerçekleşeni siz düşünün.

Bazı şirketlerde, bu sebeple yaşanan reel ücret erimesini önlemek için “yıl ortası maaş düzeltmeleri” yapıldığını duydum. %10 civarında iyileştirmelerden bahsediliyor. Kaybı ne kadar karşılayacağı meçhul, sanki biraz imaj çalışması gibi gelmiyor değil. Yine de güzel bişey diyelim.

Benim bildiğim şu iki örnek var:

Siemens

Şişecam

başka örnek bilen duyan varsa eklesin, biz de kendi çalıştığımız yerlerden ısrarcı olmak için elimizi güçlendirelim.

+1: Freşa

Bir haber de IBtech isimli firmadan geldi.

Kafamı kurcalayan ifadeler var bu maillerde: “2019 zamlarının bir kısmını önden yapacaklarını” söylüyorlar…
Yılbaşı zamları zamanı geldiğinde “eylülde yaptık ya olm, alın size %4 daha” diyecekler sanki. Neyse, göreceğiz.

Bir arkadaşım da allianz’dan gelen maili iletti. İnsan gerçekten şaşırıyor ve şahsen ben de bir bit yeniği arıyorum bu işte. Benim çalıştığım şirkette nisanda yıllık zam yapılıyor. Geçen sene, nisanda hiç proje yoktu ve çok az zam yaptılar. Tam performans dönemi bitti, mayıs gibi yeni ve büyük ve beklemedikleri bir projeyi aldılar. Sonra biz de düzeltme istedik ve aldık düzeltmeyi :)) Şaka şaka bi düzeltme falan yapılmadı :))
Bir de iyi günler de nasıldıysa kötü günlerde de bilmem ne laflarından gına geldi. Yok arkadaş, benim bu krizde bir sorumluluğum yok.

1 Beğeni

%20’yi gören var…
Bir de rutin artışlardan ayrı değerlendirmişler :open_mouth:

Şimdiye kadar gelen örnekler arasında çalışanlar açısından en olumlu örnek bu sanırım. Lütuf olarak değil de çalışanın hakkı olanı vermeye yakınsamışlar.

Dün yıllık enflasyon %24,5 olarak açıklanmış…
Yine gitti mayış :disappointed_relieved:

Yemek sepeti de “ülkemizin içinde bulunduğu zor koşullar” diyerek çalışanlarına %10 zam yaptığını açıklamış. Yıllık zam düzenlerini&oranlarını bozmadan bu zamları yapıyorlarsa iyi elbette ama bu kadar iyi niyetli davranacaklarına açıkçası inanamıyorum. Bence zam dönemi geldiğinde enflasyon zam oranınını (%24,5 açıklanan) dikkate alarak yeniden düzeltmek yapmayacaklar, performans zammını ise hiç yapmayacaklar. Kesinlikle takip etmeye devam edelim.
Yoksa benim çalıştığım şirket hiç zam yapmadığı için kıskançlık mı yapıyorum :)))

1 Beğeni

Zamanın ötesinden gelen güncelleme…

Alarmım 6:50 ama dolar 7.20.
Keşke alarm da 7:20 falan olsa :unamused:

2 Beğeni