Haftada Kaç Gün Kaç Saat Çalışmalıyız?

Selam arkadaşlar, İzlanda’da haftada 4 gün (35 saat) çalışmanın verim arttırdığına ve çalışanların daha sağlıklı olduğuna dair bir çalışma yapılmış. Aşağıdaki linkte detaylara ulaşabilirsiniz, daha başka örneklerden de bahsediyor. Bence haftada 35 saat bile çok, pazarlığı günde 6 saat ve haftada 4 gün çalışmalıyız olarak başlatayım :slight_smile:

1 Beğeni

Merhabalar, benim de hep kafama takılır bu konu işim yüzünden katılamadığım etkinliklerle karşılaştıkça. Ama ne var ki objektif düşünmeye çalıştığımda, iş verimi konusunda bir genelleme yapmak veya bir ortalama almak kapitalizmi üzer. Neden mi bahsediyorum; verim meslekten mesleğe, aynı meslekte dahi sektörden sektöre ve hatta pozisyondan pozisyona değişir. Sonuçta biz beyin işçileri olarak mesai saatlerinde, birim sürede tükettiğimiz glikoz miktarı birbirimizle aynı olmadığının farkında olan işverenler kapitalizmin gücüne inanarak maksimum verimden ziyade maksimum süreye yatırım yaparlar. Kuzey avrupa ülkeleri genel olarak katma değeri yüksek global firmalara sahip, az nüfuslu ve dolayısıyla refah seviyeleri çatılara vurduğu için kapitalizmin gölgesi oraya seyrek düşer. Sanırım konudan bir hayli saptim. Hatta konudan en fazla bu kadar sapabildim demeliydim. Kısaca konuyu eyorlamam bu şekilde. :grimacing: Velhasıl haftada üç gün onar saat uzaktan çalışmak hoş olurdu. Hem dünyayı gezerdim hem de gsm operatörlerinin reklamlarında oynardım ‘bakın her yerden çekiyor hem geziyorum hem çalışıyorum’ diyerek.