Homeoffice'de İş Kazası

Merhaba Mumia’lar :innocent:

Yeni bir soru ile boğuşuyorum kafamda;
Homeoffice’te başımıza bir şey gelse iş kazası sayılır mı?

2 Beğeni

Bence kesinlikle sayılmalı.
Mesela ben stres içindeyken acele yemek yiyordum. Çatalı ısırdım yanlışlıkla o sırada ve dişim ucundan kırıldı. Bu iş kazası değil de ne ? :upside_down_face:

2 Beğeni

Bende sayılmalı görüşündeyim:)

1 Beğeni

Bu iş yerinde iş kazası sayılan bir durum mu? :smiley:

Benim bu konuda hem sayılmalı hem sayılmamalı görüşüm var.

Sayılmalı çünkü;
Mevzuatta iş kazası, “İşçinin işvereninin hakimiyeti altında bulunduğu bir sırada, onun için ifa ettiği bir işten veya iş dolayısıyla dış bir sebeple aniden meydana gelen bir olay nedeniyle uğradığı zarardır.”

Sayılmamalı çünkü;
Her ne kadar homeoffice te çalışma süremiz boyunca işçinin hâkimiyeti altında sayılsakta, bulunduğumuz ortam işçinin hakimiyetinde olmuyor. Örneğin, homeoffice sırasında ıslak zeminden dolayı ayağımız kayıp düşsek, bu bizim sorumluluğumuzda sayılıyor bana göre. Çünkü işçinin önlem alabileceği bir konu değil.

** @harajuku geçmiş olsun :))) o örneğe istinaden yazmıyorum ama :slight_smile: **

Benim bu süreçte takip etttiğim uzman görüşlerine göre homeoffice’de başımıza gelen kazalar iş kazası sayılmalı.

—alıntı----
İş kazası, 5510 sayılı Yasa’nın 13. Maddes’nde düzenlenmiştir.
● İşyerinde
● İşçinin işverenin işin yaptığı herhangi bir yerde
● İş sebebiyle, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş geliş sırasında
yaşanan bütün kazalar iş kazasıdır. Dolayısıyla işin gerçekleştiği zamanda, evden çalışıyorsak, ev işyeri olarak ve evde meydana gelen kaza da iş kazası olarak kabul edilir.----

Evden çalışmıyorken, iş için gittiğimiz herhangi bir yerde ya da yolda yaşadığımız kazalar tartışmasız iş kazası kabul ediliyordu. Ben böyle bakınca bir fark göremiyorum, bence sayılmalı. Ama tabi henüz bir örnek göremedik buna dair.

1 Beğeni

@Lumulumuley Merhaba konu ile ilgili makale örneğiniz varsa atabilir misiniz? Merak ettiğim bir konu. :slight_smile:

1 Beğeni

Şu 2 linki gönderebilirim. Murat Özveri ve Aziz Çelik’i düzenli takip ediyorum.

2 Beğeni