İş ahlakı sorunsalı

Merhaba Değerli Beyaz Yakalı İşçi Arkadaşlarım,

İş hayatında sürekli yaşadığım, diğer insanlarda yaşıyor mu acaba diye merak ettiğim bir konum var. İş yerlerinde nasıl davranılması gerektiğine alışamıyorum bir türlü.

1. Önceki işyerimde ben bir işi bir an önce yapayım bitireyim diye bakarken, ekip arkadaşım sallıyor da sallıyordu ve bu sefer benim işlerim aksıyordu.
    Sabah 8’de geliyoruz 2-3 saatlik data işi var bana gönderecek onun üzerine ben devam edeceğim. Yok arkadaş onu göndertene kadar bezdirtecek illa ki. Müdüre söylesem gönlüm razı değil, kendine söylesem tartışacağız. Ne diyebilirim ki buna.
  2. Bir toplantıda, bir ikili konuşma esnasında herhangi bir işle ilgili fikrimi sunduğumda, vay efendim biz denedik olmadı, yok olmaz bu iş benim aklıma yatmıyor deyip bir sonraki projede veya aynı projede benim fikrimi o kişinin üst yöneticelere kendi fikriymiş gibi sunması.
  3. Gereksiz kasıntılık. Abi buna ne gerek var yüksek mühendisim ve inanın bir kere dahi bunu myo mezunu dahi olsa hissettirmiyorum. Ama benle konuşurken insanlar neyden korkuyorlarsa artık bilmem sürekli bir kasıntılık. Yok efendim üniversitede kalmayacaksam neden yüksek yapmışım. Sanane kardeşim ünvan için yaptım hatta doktora da yapacağım.
  4. Mühendis pozisyonuna getirilen aslında mühendis olmayan ama ucuz olduğu için tercih edilen kişiler. Sizlerle ömrümün sonuna kadar anlaşamayacağım sanırım. Mühendislik vizyonunuz yok çünkü.

Ahlak ucu açık bir kavram ve ben çok güvenmem fakat buna iş ahlakı dedikleri için bu isimle paylaştım. Bunlar benim yaşadıklarımın bir kaçı ve bu gibi sizi aşağıya çekmek isteyenlerin yaptığı şeyleri paylaşırsanız sevinirim. Görmek istiyorum, daha ne yaşayacağız acaba.

4 Beğeni

@simulationengineer merhabalar, her sektörde bu tür şeyler yaşanıyor ve maalesef yaşanmaya devam edecek.

Örnek istemişsiniz naçizane bir kaç tane yazayım.

Mimarım, şantiye şefliği yapıyorum. Proje müdürüm tarafından önce odamdaki sandalye sahaya gönderildi, üst üste iki boya kovası koyup işime devam ettim. 10 gün sonra masamda ki laptop sahaya gönderildi. Ardından başka yapacak iş olmadığından sürekli sahada kalmaya başladım ve 10 gün sonra şu soruyla karşılaştım; " x bey, neden ofise hiç uğramıyorsunuz acaba ?

Yüksek lisans yaptığım dönemde, ÇEDBİK’in LEED eğitimlerine katıldım. Tek mimar benim, burada ne işin var denildi.

Şantiye şefiyim, referans ile bir inşaat mühendisi arkadaş ( 2 yıllık mezun ) patronlar tarafından ben onay vermeme rağmen işe alındı. 10 gün sonra basit autocad ve excell isteklerime bile cevap alamayıp bir şeyler sorduğumda şu cevabı aldım; "ee alırken autocad ve excell biliyormusunuz diye sorsaydınız o zaman ? " Buna rağmen hayatının ve mesleğinin başında olmasını, işsiz kalmasını istemediğimden sahadan gelip her gün 2 saat iş öğrettim. Patronlara şef’im beni darlıyor demiş :)

İnce işler şefiyim, elimde onaylatmak için gezdirdiğim 270 bin tl’lik iş yapım emirleri var. İmza için şantiye şefini yakalamaya çalışıyorum. Patronum x bey sahadan hiç ofise gelmiyorsunuz, iş mi yavaşlatıyorsunuz telefonu aldım. ( ki bu telefon edildiğinde 3 aylık maaşım içeride :) )

Proje mimarıyım, anlaşmamız avam projenin onaylatılmasına kadar, gerisini tekniker arkadaşlar detaylandırıp paftalayacak ve ben imza atıp bitireceğim. Termin süresi içerisinde yetiştirmeye çalışıyorum, avam onaylanıyor ama tekniker arkadaşlar yüzünden her zaman süre aşımından ceza alıyoruz. ve cezanın sorumlusu olarak ben gösteriliyorum ;)

Kısaca her sektörde maalesef bu insanlardan var. arkadaşların katılımıyla daha da ilginçlerini duyacağımızdan eminim.

Saygılar

3 Beğeni

Ciddi anlamda uğraşmışlar sizinle, başka açıklaması olamaz. Yapılanlar hoş değil.

3 Beğeni

@sehirplancisi … ki bizler beyaz yakalı insanlarız. Bizlere böyle davrananlar, birlikte çalıştığımız işçi arkadaşlara kim bilir nasıl davranıyorlardır. @simulationengineer güzel bir pas atmıştı hepimize, keşke herkes katılsaydı, öğrenseydik başımıza gelenleri. Hem belki konu daha ileri de taşınabilirdi. Kendi yanlışlarımızı da öz eleştiri yaparak aktarabilirdik, ders çıkarırdık hep birlikte ama olmadı. Post rağbet görmedi. )

Saygılar.

3 Beğeni

Tecrübelerin paylaşılması güzeldir, umarım paylaşan arkadaşlarımız olacaktır :slight_smile:

2 Beğeni