İş ilanlarinda istenen envai çeşit kriterler

İş ararken sık sık rastladiğımız bitmek bilmeyen kriterler…
Evet sizin de icinizden sövmek gecmiyor mu arasira :))

Genelde hikaye şoyle basliyor:
…fakultelerinden lisan veya yuksek lisans bolumlerinden mezun

-E tabi diploma olsun once…

Erkek adaylar icin askerligini tamamlamis

-Hani kacip kidem ihbar vs koparmasin, bi de egitecez o kadar baskasina mi yar edelim ucuz calisacakti ne guzel

Tercihen AKTİF (pasifi de var bunun) araç kullanabilen

-sağa sola koşturabilelim hani…

Tercihen Erkek olsun diyen denyolar da var tabi

-firmamiz ortaçagdan bu yana faaliyet gosteren koklu bir firmadir.

Bla software
Bla blacad
Bla bla bladit
(Bu kisimda ise alim yapacak kisi yada kisiler bildikleri tum program isimlerini sergilerler)

Bir porsiyon Ingilizce, efenime soyleyim yarim porsiyon fransizca ve arapca, tercihen hintce yada peştunca garnitürlü almanca soslu dil salatasi
(Bu kisimda is alim yapacak olanlar genelde hep ogrenmek isteyip ogrenemedikleri dilleri ingilizcenin arkasina ilistirmeyi severler)

Heh en onemli olani unuttum; klasik kapanis kriteridir:
Esnek çalisma saatlerine uygun.
(cok iyi bir sozcuk var ama adminler hesabimi banlar diye korkuyorum siz anladiniz :slight_smile:)

Ne biliyim iste aslinda o kadar cok var ki ve işe alindigimizda bir cogunu kullanmiyoruz bi sekilde
Bana is hayatinda kullanmadigimiz halde bizlere universitede ogretilen duzinelerce denklemden bi farki yokmus gibi geliyor.

Bu konuyla ilgili “leyla ile mecnun” dizisinin fenomeni "ismail abi "nin cok iyi bir videosu var onu da paylasmis olayim;
Siz de akliniza gelirse unuttugum bisey yazin lutfen

Iyi seyirler:

8 Beğeni

-Sigara içiyor musunuz?
-Nayn!
-Az da olsa içmiyor musunuz?
-Az da olsa içmiyorum.
-Ah çok güzel.
Sigara molasını dert ettiler sanırım. Ya da sigara içen= pis k.k. algısı olsun.
Bazen de hem siyah hem beyaz istediklerini düşünüyorum. Hırslı olsan bi dert hırslı olmasan bir dert örneğin.
Burada da yalanın, showun ölçüsü devreye giriyor.
Aradıkları "denge"li çalışanlarla dünyaları kurtaracaklarına eminim.

2 Beğeni

Evet aslinda soyle bi ibare de konuyor.
Ekip calismasina uyumlu
Bence demek isteniyor ki haksizliklara ses cikarmayan milleti galyana sureklemeyecek vs…
*galyan derken hak hukuk tabii

3 Beğeni

prezantabl (doğru mu yazdım acep :)) olunmalı aynı zamanda; çünkü kravat takmayınca kafamız çalışmıyor…

2 Beğeni

Ne çirkin bi kelime, ingilizcesini kullandiklarina şaşirmamali. Düsünsenize türkce soylenseydi ne derdik:

Hediye edilebilir…
Sunulabilir…
Sunumlu…
Eli yüzü düzgün…
Vb.
Sanirsin köle pazari. Oldu olacak dişlere de bakilsin…

Neyse siz kusun buraya, rahatlayin :point_right: :oil_drum:

2 Beğeni

dişlerimize de baktıklarını düşünüyorum. varsa bir problem diş tedavileri uzun sürer ya :rofl:

1 Beğeni

“Ateist misin?”
Bu soruyu iş görüşmesinden sonra gittiğim müdür sormuştu. Ben kalakalınca şöyle devam etti:
“Ben ateist mühendisi severim. İşini şansa bırakmaz, hesap kitapla çalışır.”
Değişik bir kriter tabi.

6 Beğeni

bu iş ilanlarını hazırlayanların kim olduğunu hep merak etmişimdir. son yıllarda sertifikasyon olayı arttıkça 1 kişiden istenen yetenek ve belge sayısı da artıyor. bir maden mühendisi aranırken ortalama aşağıdaki belgeler isteniyor ama maaş verilirken sadece ilk maddeye bakılıyor :))

Maden Mühendisi
Daimi nezaretçi belgesi
Ateşleyici belgesi / patlatma ehliyeti
NEtcad, NETPRO/Mine, vs vs.
İş güvenliği Uzmanı (-OHSAS 18001,14001,9001 yönetememe sistemlerine hakim)
Çevre Danışmanlığı Belgesi
Yeni yeni YTK belgesi
erkekler için askerliğini yapmış
sürücü ehliyeti
5, 10 yıllık tecrübeler
ileri derecede ingilizce ve envai çeşit diller
şantiyede kalabilen
esnek çalışabilen, esneyen, izin kullanmayan

3 Beğeni

Bende şöyle bir şarkı keşfettim Nil Karaibrahimgil’in babasının bestesiymiş :smiley:
Şarkının adı ‘Biz Sizi Ararız
Tüm işsizlere gelsin ;

4 Beğeni

Super bi besteymis :)

Yazili olarak degil ama sozlu olarak evli olup olmadigimiz soruluyor bir de. Ne amacla soruldugunu halen anlayabilmis degilim.
Utanmasalar cocuk yapmayi dusunup dusunmedigimizi de soracaklar. :triumph:

–Evet evli degilim. Calisma suresince cocuk yapmayacam. Esimle gecimsizlik yasayip islerimi aksatmayacam. Aksamlari erken (mesai bitiminde) cikmayacam.

5 Beğeni

Ben de güya hep bu soruya hazırlanıp gidiyorum. Bana evli misin diye sorarlarsa bunun konumuzla ne ilgisi var, neden sordunuz, ne alaka falan gibi artistik cevaplar vermek üzere türlü senaryo düşünüyorum ama soru geldiğinde de hep paralelize oluyorum, pat diye cevaplıyorum :D

4 Beğeni

Bana annen baban ne iş yapıyor diye sorulmuştu gayet kurumsal, korkunç ve kan emici bir şirketti. Onları da mı kullanmak akıllarından geçti acaba bir an.
Not: İşe almadılar (Hiç haz etmemiştim zaten o soğuklardan)

7 Beğeni

Fransızcayla alakalı hiçbir iddiam olmadığı bir CV ile davet edildiğim görüşmede, “aa siz Fransızca bilmiyormuşsunuz” demişlerdi. “Ee o zaman neden çağırdın be hıyar!” diyemeden ayrıldım :slight_smile:

Farklı bir görüşmede de “evlenmeyi düşünüyor musunuz?” diye sormuşlardı. “Bu bir teklif mi?” diyesim geldi o an ama yuttum :rofl: Ben de “evlilik düşünerek olacak bir şey değil” demiştim. Yeni mezun özgüveni :smile: Sonuç: Red tabi ki… Her an evlenme potansiyeli olabilir diye düşündüler sanırım. Evli olsaydım da her an çocuk yapabilir tehdidi(!) olacaktı. Evli ve çocuklu olsaydım, 2.çocuğu yapabilir korkusu olacaktı. Bitmiyorlardı :slight_smile: İşsiz kadınların işi ayrıca zor maalesef.

5 Beğeni

son görüşmelerimden birinde insan kaynaklarını atlatıp genel müdüre gittim. daha doğrusu genel müdür bana geldi, odasını keşfetmem için erken olduğunu düşündü sanırım. ya da bilemiyorum altan. bir toplantı salonu gösterdiler, girdim.

toplantı salonunda ortada uzun, köşeleri oval, dikdörtgen bir masa, etrafında son derece uyumsuz fakat aşırı rahat 8 sandalye vardı. ben girip general manager beyefendiyi beklerken, lan hangisine otursam diye birkaç saniye beyin fırtınası yaptım. sonra kapıdan girince ulaşılması en kolay olan, kısa kenarın hemen yanındaki sandalyeye oturdum. sırtım kapıya dönüktü, gelen kişinin benimle göz temasını önceden kurmasını istemedim. sebebi de madem karakter analizi yapacaklar, kolay yem olmayayım gibi bir şeydi. her neyse, geldi, girdi, ayağa kalkıp elini sıktım. masa baş sandalyesine oturmadı, tam karşımdaki sandalyeye geçti. beni karşıdan dik bakışlarla süzdü, konuşmaya başladık.

bir saat falan konuştuk. en son sigara içiyor musun diye sordu, evet dedim. kısa bir sessizlikten sonra son diyalog şöyle gelişti:

• bekarsınız?
  • evet.
  • neden?
  • fırsat olmadı. daha doğrusu oldu ama…
  • çok mu erkendi?
  • yok, ona çok geç kalmışım.
  • sen erkendin yani.
  • erken miydim bilmiyorum ama şarkıdaki gibi olmadı.
  • bazen olmaz yeğen. kafaya takmayacaksın fazla. al, puro iç.
  • bende çakmak var.
    -…

zihnimde bu diyalog dönerken sessiz bakışmamız bitti, olumlu düşünüyorum, ben de sana karşı boş değilim, şu senin maaşı az kırpsak olacak bu iş, onu hallederiz ya sen kafana takma, sattıkça primden alırsın üzme güzel canını, en kötü uefa olur dedik ve iki medeni, kendini yetiştirmiş adam saygıyla l sıkışıp ayrıldı.

ama o sigaraya taktım kafayı. sigara kriter midir onu düşünüyorum günlerdir. ilana yazmıyorlar, belki yazacakları günler de gelir. bu ülkeden her şey beklenir.

4 Beğeni

Sigara kriterini ilana yazıyorlar bayadir. Özellikle tercih sebebi kriterlerinde “sigara kullanmayan” olarak karşımıza çıkıyor. :slight_smile:

1 Beğeni

Üşenmedim buldum bir tane dicem de çok zor olmadı :joy:

Sigara icmesin ki butun gun yerinde oturup calissin. Bi hava almaya bile disari cikmasin. Arkadaslariyla sohbet ederken kafasi isten uzaklasmasin. Aman diyim verimliligi dusmesin :blush:

3 Beğeni

Aranılan özelliklerde ‘‘Birkaç işi aynı anda yapabilecek’’ yazıyor. Ne amaçlıyorlar acaba taş taşıtmasalar bari… ‘Birkaç’ ı da bitişik yazmışlar, umarım yanlışlıkla doğru yapmamışlardır.

3 Beğeni

Yapılan iş çeşidi arttıkça verim düşüyor. "Birkaç"ı öğrenebilmişler ama bunu öğrenememişler.

1 Beğeni