Işsiz kalinca nasil kaliteli vakit gecirebiliriz

Genellikle issiz kalindiginda 11 e kadar yatma hayalleri belirli bir sure sonunda depresyona evrilebiliyor. Bu yuzden hayatimizi yarı sıkı planlamak zorundayiz. O yuzden boyle bir konu acmak istedim. Biraz da aglama duvarindaki konusmalar bana ilham oldu.

Bence şunlar yapilabilir:

1. Eski firmayla maddi manevi konulari bi an once cozmek gerekir. “Muhtemelen eksik yatan paramizin” ve haklarimizin sonuna kadar takipcisi olmaliyiz.

2. Akraba arkadas es dost ziyaretlerini hemen ve kisa surede cozmeliyiz. Issiz kalma suremiz uzarsa aile icinde kronik bir konuya donusme riski icerdigi icin cok dikkatli davranmaliyiz. Cunku anlamadan herkesin tek derdi oluveririz. Ve bu durum bir sure sonra kimseyle gorusmemeye akabinde bunyesine gore hafif ve agir depresyona donusebilir.
    Bu bilgiler isiginda issizligin de aile tarafindan MOBBING’e donustugune sahit olmus biriyim.

3. Issizlik sureci uzarsa sizleri rahatsiz etmeyen yakin cevrenizle baginizi koparmamak. Mumkunse dayanisma aglari ile temaslarinizi surdurmek. Ve onunuze kisa vadeli hedefler koymak.

4. Issizligin ilk zamanlarinda kafa dinleyebileceginiz ve maliyeti sizi yormayacak tatil dusunebilirsiniz.

5. Is basvuru surecine vakit kaybetmeden baslamanizi tavsiye ederim. Psikolojik olarak da iyi gelecektir. Ve gunun belirli bir saatine sadece bu is icin ayirin ve ihmal etmeyin. Daha yeni ciktim zamanim var yanilgisina dusmeyin. Cunku donusler bazen 2-3 ay icinde olabiliyor

6. Internet dizilerinin veya kitaplarin dozunu aşmayin

7. Spor yapin saglikli beslenin ve bunu kendinize ugras edinin. Stoaci takilin psikolojik olarak guclendirir.

8. Sevgiliniz veya eşiniz varsa onunla vakit gecirmeyi ihmal etmeyin

9. Pahali sosyal etkinliklerden kacinin. Harcamalari kisitlayin.

10. Sigarayi veya alkolu birakin. Yada azaltin.

11. Farkli konularda bilgi edinin. Ve hobby edinin.

Aklima bunlar geldi eklemek isteyen olursa asagida ekleme yapabilir.

Not: bunlari biraz da kendime soyledim acikcasi yakinda issiz kalabilirim:)

3 Beğeni

İşten çıkarılma durumunda yaşanacakların bu kadar karanlık olmadığını düşünüyorum. Aslında konu işten çıkarılmak bile değil bence. Konu kendinle başbaşa kaldığında verdiğin tepki. Bunu akşam çıkışta eve dönmek istemeyen insanları düşünerek söylüyorum. Bir çok insan evde veya dışarıda yapacak bir şey bulamadığı için fazla mesaiye kalıyor, kendinden kaçıyor belki de. Yani aslında sorun kendinle nasıl başa çıkabildiğinle ilgili sanki. İşten çıkarılmak demek biraz da kendine daha fazla maruz kalmak demek. Eğer kendinle vakit geçirmeyi seviyorsan bu mutluluk verici bile olabilir.
Etraf baskısı da bir çok konu üzerinden gelebiliyor eğer bunu diğer konularda da kovuşturmaya alışıksan bu konuda da başarabilirsin bence. Maddi açıdan da zaten bir çok kişi ekonomiyi yavaşlatmak, daha az vergi vermek, çevre duyarlılığı gibi sebeplerden daha az tüketiyor. Ve sanki tam da bu ana akım olmayan insanlar daha sık işsiz kalıyor. Yani maddi anlamda da sanki değişen çok kocaman şeyler yok. İşten çıkarıldığında süresi değişmek kaydıyla ödenen işsizlik maaşını hakletmiş olduğunu varsayerak konuşuyorum tabi.
İlginç bir şekilde ne kadar reddetsek de toplumun beklentilerine kısmen de olsa uyumlu olduğumuzu anladığımız zamanlar bence işsizlik zamanları. İşimiz varsa varlığımız değerliymiş gibi hissediyoruz. İşimiz yoksa da halbuki değerliyiz gibi birşey demeye çalışmıyorum sadece bu kadar kendimize odaklanmak, hayattaki amacımızı sorgulayıp depresif hissetmenin lüzumu yok. Ne yani hayatın anlamı yaptığımız saçma işler miydiki şimdi anlamını kaybetsin. Ayrıca bir anlamı olduğunu düşğnmüyorum varlığımızın.
Benim tavsiyem bol bol arkadaş ziyaretleri, sanat ya da sevdiğiniz neyse onu yapmak. Ya da hiç birşey yapmamak. Hiç bir şey yapmama lüksünü kullanmak yani. Biraz da hiç birşey yapmayalım nedir yani. Aileden soran olursa da altıma doğru deyip geçebiliriz.

3 Beğeni

Uzun zamandir issizim yapilabilecek cok sey var. Aslinda bu hep yapmak isteyip yapamadiklariniz icin bir firsat bile olabilir,
@Umumia’nin dedigi gibi hicbirsey de yapmayabilirsiniz. Tabiki finansal olarak zor bir surec ancak calismak istemediginiz bir iste calismak zorunda hissetmekten daha az zor oldugu da kesin.

1 Beğeni

Yeni isten cikarilmis bir issizim. Halihazırda, bol ödevli ve manyak bir öğretim üyesili uzaktan eğitim onlisans bölümü okuyordum. Kısa süreli çalışıyor olmam ve maaşımın düşük olmasına rağmen tazminatı parçalı olarak alabiliyorum. Benden önce; uzun sureli ve daha yüksek maaşlı (daha fazla tazminat bedeli) kişileri de isten çıkarmışlardi. Onların tazminatlarini da taksitlendirmis olmalari, benimkinin de taksitlendirilmesinde gerekçe oldu.

Bu sırada avukatlara danışıp öğrendiklerim:

1. Tazminata Ticket dahil ediliyor. Bu konuda emsal mahkeme karari var. Ama ben almadım.
  2. İkale sözleşmesi ikale bedeli olmadan gecersiz. (İkale sözleşmesi taksitlendirme için imzalanan belge) i
    Ama ben almadım.
    Yanlisim varsa düzeltin​:blush:. Issizligim final sinavlari dönemine denk geldigi icin pek guzel gecmiyor. Bir kaç ay yetecek kadar tazminatimin olması, bizim sektörün (gayrimenkul degerleme) bir sureligine çökmüş olması, sehir planlama sektörünün (şehir plancisiyim) ağırlıklı olarak korkunc olması ve benim o alanda deneyimsiz olmam nedeniyle yurtdışında çalışmanin yollarını arayacağım. Mavi yakali işler düşünüyorum. Bu kadar olumsuzluga ragmen issizken sevdiğim insanlara daha fazla zaman ayirabileceğim, o güzel :blush:
2 Beğeni