İşten Atılmaya Yakınım

Şöyle bir durum yaşıyorum iş yerimde; biten projelerin elemanlarını işten çıkartıyorlar.
Sözde süresiz iş sözleşmesi ama resmen proje bazlı çalıştırıyorlar. Performansı bile bahane göstermeye gerek duymadan artık işimize yaramıyorsun deyip kapıyı gösteriyorlar.
Bizim proje de bitmek üzere :slight_smile: çanlar benim için çalıyor.
Yani işten çıkarmalarda gerekçe sunmak zorunda değiller mi, haksız fesih diye bir şey ekliyorlarmış. Haksızsan neden fesih ediyorsun arkadaş.
İşe iade davası açsam kazanırım bence. :smiley: örneklerini yaşayan var mıdır?

2 Beğeni

Haksız fesih diyerek kasıtları “al tazminatını git” oluyor sanırım. İşin başında “proje finansallarına” bu tazminat bedellerini de ekleyerek bütçe oluşturduklarına eminim.

Bir avukata danışmakta fayda var. Süreli bir iş için süresiz iş sözleşmesiyle çalıştırıyorlar. İş kanununa aykırı bir durum olduğu açık fakat dava açma durumunda ne çıkar bilmiyorum.

Mühendisin düştüğü hale bak arkadaş! Güvenceli çalışma diye bişey kalmamış, “kullan-at” modeli resmen

2 Beğeni

aynı durum benim iş yerimde de var, galiba piyasanın durumundan dolayı patronlar çareyi böyle bulmuş. yeni mezun olan elemanları deneme yapacağız deyip önce 1 ay deneme sebebiyle sigortasız çalıştırıp üzerine de bir kaç ay sigortalı çalıştırıp kovuyorlar. bunun için belki iş sözleşmesinde daha uzun süreli bir mesela en azından 1-2 yıl, deneme süresinden sonra çalıştırma sözü vermeli. bilmiyorum başka ne yapılabilir…

1 Beğeni

Eş zamanlı yıllık izne çıktık bir kaç kişi ve ben. 30 kişiyiz yaklaşık olarak, toplamda şirkette. Ben izindeyken mail geldi: “Artık bu raporluluk ve izinli olduğunuz günlerin yemek paralarını tickettan kesme kararı aldık” dendi. 3 kuruşun hesabını yapmak! İşten gidin deniyor kısaca, %5 zam ve pirimleri kaldırma yapmışlardı önceden de. İşten gidemeyeni de kovacaklardır, yakındır.

Bizde de bir furya donup duruyor. Kuculmeye gidiyoruz dediler. Simdi herkes birbirine bakiyor acaba kim gidecek diye. Cikaracaksan cikar iste ne surunduruyosun? Her gun diken ustunde calisiyoruz!

1 Beğeni

Geçtiğimiz ay işten çıkarılma sırası bana da geldi. Kısa süreli çalışıyor olmam ve maaşımın düşük olmasına rağmen tazminatı parçalı olarak alabiliyorum. Uzun sureli ve daha yüksek maaşlı (daha fazla tazminat bedeli) kişileri de çıkarmışlardi. Onlarıne tazminatı da taksitlendirmis olmalari da gerekçe oldu.
Bu sırada ogrendiklerim:

1. Tazminata Ticket dahil (emsal karar var) ama ben almadım
  2. İkale sözleşmesi ikale bedeli olmadan gecersiz. Taksitlendirme için ikale sözleşmesi imzalaniyor. İkale bedeli almadım
    Yanlisim varsa düzeltin😊

Mevsimlik işçi statüsüne düştük , proje bitti mi güle güle . Verilen emek , kazanılan tecrübe , ekipteki uyum vb. Konular kimsenin umrunda değil , neden ?
Çünkü çok ama çok sayıda mimar var !!!
İsteyen istsdiği fakülteyi açıp diploma satarsa olacağı budur.
Acilen bazı bölümlere kısıtlama getirilmeli , Türkiye’nin bu kadar mimar ihtiyacı yok.

2 Beğeni

Bizde beklenen işten çıkarmalar oldu. Giden arkadaşların işleri kalanlara dağıtıldı. Yeni personel alımı yok. Şimdi bu durum KRİZ mi, yoksa FIRSAT mı sizce…?

2 Beğeni