Işverenlerin nasıl canına okunur

Konumuz işçiler ve işsizler olarak işverenlerin Canına Nasıl okuyabiliriz?

Bu konuda biraz sinsi davranmak gerekiyor. Benim aklıma hep mani gelir. Onun ışık bahçelerindeki sessiz yürüyüşü…

Mani babasiyla beraber bir tarikatin (sanırsam ısık tarikatı) uyesidir. Işık bahceleri denen bir yerde kalırlar. Ve çocukluğunda hep kitap okumak yeni dusüncelerle tanısmak ister. Ancak kitap okumak bu tarikatte yasaktir. Sadece belirli tarikat üyelerinin okumasina izin verilir. O da gizli gizli bir ucube gibi bu kitaplari temize geciyorum bahanesiyle okur. Kimse ondan şüphelenmez. Bir gün bu tarikatın dibine dinamit koyacağı kimselerin aklina gelmez. Nitekim bu tarikatten kurtulur kurtulmaz kendisi yeni bir din kurmuştur. Ve tarikat üyelerinin bircogu da bu dine müritlik etmiştir.
Yani özetle mani’nin ışık bahçelerindeki sessiz yürüyüşü onu karanlıktan ışıga taşımıştır.
Her gün ayrılacakmıs gibi şirketiniz ve patronlarinız hakkinda bilgi toplayin. Mesailerinizi mutlaka kendinize mail atın. Mobbinge dair kanıtlar toplayın. Elden aldıgınız maaşlarınızı aynı gün bankaya yatırıp öyle kullanın. Herseyiniz kayıtli olsun. Her usulsüzlugün ayri klasörü olsun sizde. Güç dengeleri içerisinde kendinize bir yer edinin. Sonrasını patronlar düşünsün. Burdan onlara da taktik vermiş olmayayim :)

3 Beğeni

Bu bahsettikleriniz işin sonuna göre planlanmış olan ve gerçek kimliği filmin sonunda ortaya çıkan karakterler gibi…Gayet başarılı olmuş…

Ben inşaat ustalarının taktiklerini de ayrıca başarılı buluyorum; 

en son ana kadar çalışmayıp, gün gün para isterler, avans isterler..vs isterler ama isterler...

Bir şeyler istediğinde adeta bir geri-zekalı, birşey istediğinde adeta kaplan oluyorlar…Korkunç olan şey anında organize oluyorlar. Parasını verene kadar da kapıdan ayrılmıyorlar…Ben daha bir tanesinin çok büyük kazalı bir olay olmadığı sürece mahkemeye gittiğini görmedim ama paralarını (mahkemelerden daha hızlı aldıklarını bir çok kez gördüm)

Not . adamlar Orman kanunlarını bizden daha iyi bildikleri için hayattalar ve daha iyi kazanıyorlar…(bence iyi analiz etmek lazım)

2 Beğeni

Inşaat ustasını güclü kılan şeyleri şöyle açıklayabiliriz:

1. Şantiyenin önünde dizildikleri zaman şantiye için çok kötu bir imaj oluşturmaları ve polislerle bile ordan sökmenin mümkün olmaması. Çunku haklılar. Şantiye yakanını bile duydum.
  2. İş yapılan muteahit için kurumlara şikayet opsiyonunun bulunması. Buna sgk da dahil. Ama onemli olan tabii ki hakedisin yapildigi kurumdur.
  3. Yapilan işin yarıda kalması ile ekip değisiminin çok pahaliya patlamasi gercekligi. Ayrica grevleri süresince diger is kalemlerini de sekteye ugratmalari
  4. santiyeye kendi odemeleri yapilmadan kendilerine ikame baska ekip sokmama gucune sahip olmaları.
1 Beğeni

Kesinlikle bunları yapıyorum. Kesinlikle gerekli bunlar. Ayrıca outlook programına bağlıysa mailleriniz onların bilgisayarda yedeklendiği bir .ost dosyası oluyor onu da alın yanınıza.

Öhöm. Ha tabi bir de mumialara şunu söylemek isterim. Herşeyin fazlası insana gına getirir. Çalışmanın (değil çalıştıklarınızı göstermenin) da öyle. Özellikle patronlardan insiyatif alınacak konularda onlara sürekli sık aralıklarla düzenli hatırlatmalar yapın. Bir yerden sonra kendilerini suçlu hissedecekler, kaçamak oynayacaklar, öyle durumlarda göz devirin surat asın bahanelerine peki falan diyin ama kesinlikle tripli yapın bunu.

2 Beğeni