Işyerinde hitaplar

Merhaba sevgili Mumialar,

Hepimizin de bildiğin gibi '‘canım’'lar '‘cicim’'ler hiç de masum değil. Ben sana canım diyor muyum canım?
Bana canım dendiğinde en az 2 kez düşünürüm. İK’cı bana canım diyor, bu canımı çok sıkıyor :confused: :slight_smile: Patron da harakurucuğum, canım diyor genellikle çalışanlara bu hitapları tercih ediyor.
Hadi bunları geçtim eminim '‘koçum’'lar '‘aslanım’'lar yarışıyordur.
Kim kime ne der, niye der? Ne desin? Mail dili, sözlü dil, herkesin ortası ya da başbaşa…
Enteresan hitaplar da vardır diye düşünüyorum.
Yok mu?

1 Beğeni

Genelde piyasanın altında maaş veren, kurumsallaşamamış ama mahalle bakkalı da değiliz diyen orta seviye şirketlerde oluyor. …cığım gibi hitaplarla biz bir aile gibiyiz imajı vermeye çalışırlar. En sevmediğim şirket profili. Teknik personele patron genelde abicim diye hitap eder.

3 Beğeni

Maaşlari düzenli ödeyemeyen patronlar veya işçi temsilcileri personeller üzerindeki yoğun iş yukunu hesap ederek daha ailevi ve dostane hitaplar üretmek durumunda. Yoksa cok da bi aile gibi olmuyorsunuz.
Plastik iliskiler de denebilir. Hanim ve bey hitaplari bile sogukluguna nazaran daha onurlu geliyor.

4 Beğeni

Bir dönem calistigim projede sadece iki kadindik. Bizden bahsedilirken hatta bazen hitaplarda “kizlar” diyorlardi. Bikac tanesini bozmak suretiyle o devri kapattık ama hala bazen “hanımlar” oluyoruz.

2 Beğeni

“Kanka” hitabını çok duyuyorum, genelde eş pozisyonlarda çalışan, biraz da muhabbetim olan iş arkadaşlarımdan.

Samimi tabi ama ileriki fazlarda ayarı kaçırıp “kanküt”, “kankarella”, “kankoviç” aşamasına geliriz diye de biraz çekinmiyor değilim.

1 Beğeni