Kelle isteyen yöneticiler

Geçen haftalarda bir olay yaşadım işyerinde. Danışmanlık yaptığım müşteride artık dış kaynak pozisyonundayız, kendi çalışanlarıyla aynı şekilde çalışıyoruz. İşler pay ediliyor aramızda. Falan neyse
Çok kısa sürede yapılan bir projede bir hata farkedildi, 3 ay sonra. Bütün projeyi çöpe atacak bir iş değil ama sonuç olarak şirketin zararı oldu, sistem hatası nedeniyle. Çok kısa süren proje meselesi önemli, zira biz projenin paryaları olarak, bu sürenin çok az olduğunu,hatalarla canlıya çıkmak zorunda kalacağımızı falan söyledik. Deli gibi mesai yaptık. Onlar ne dediler, elimizden geleni yapalım, olur olur, bu proje çok öenmli CEO istiyor, bir şekilde canlıya çıkalım da orada düzeltiriz artık hataları… Velhasıl canlıda çıkan ilk büyük hatada, IT müdürü proje ekibinden, konuyla ilgisi olduğunu düşündüğü tüm proje paydaşlarını bir odada topladı. Fırçayı bastı, bastı, yetmedi bi daha baştan aldı. Herkes kendi açısından durumu açıklıyor ve hata tam olarak bir kişiye ait de değil. Sonuçta biri analiz ediyor, biri test ediyor, biri rapor yapıyor, biri kontrol ediyor. Nasıl bir kişinin hatası olsun ki. Ama mafya kılıklı it yöneticimizin umrunda mı bunlar? O bir kelle istiyor.Şimdi bunun hesabını bana soracaklar, saat 4e kadar bana sorumluyu bulun diyerek dehledi bizi odasından!
Ya bir kere hata proje ekibinden tek bir kişiye ait olsa bile, sen sorumluluktan yırtabilecek misin? Sen baş sorumlusun, boşuna orada it manager değilsin. Kim hata yaparsa yapsın, sen sorumlusun. Saece bu noldu bu noldu demek mi yöneticilik. Tabi bunları yüzüne diyemedim:)) Hep içime

3 Beğeni