Kıdem tazminatında ne yapılmak isteniyor?

Tamamlayıcı emeklilik sistemi diye bahsedilen sistemin detayları neler takip edebildiniz mi?
Artık kıdem tazminatını alamayanların sorunlarını çözmek istiyorlarmış.
Açık ki dert yine nasıl yapsak da kıdem tazminatına çöksek derdi. Bu sistemle özetle kıdem tazminatı ortadan kaldırılacak, emeklilik ikramiyesi haline getirilecek vs. Umarım güçlü bir karşı çıkış olabilir

3 Beğeni

Ben baktım biraz, hiç bir olumlu değişiklik göremedim.

En kritik gördüğüm noktalar;

• mevcut durumda tamamı işveren tarafından ödenen tazminatın artık bir kısmının çalışan tarafından ödenmesi

• tazminatı almanın ek koşullara bağlanması (süre, yaş vb)

• toplanan paranın fon halinde tutulması.

“İstifa eden de tazminatını alabilecek” diye yalan söylüyorlar her yerde. Yalan değil gerçi, alıyorsun ama 75 yaşında taksit taksit alıyorsun…

Bu tazminatın esas olayı para da değil aslında. İşten çıkarmaların önünde yaptırımı olan bir engel. Öte yandan işten çıkarmaların kolaylaşması iş yerlerindeki korku ortamını da besleyip büyütecek bir durum.

Zorunlu BES’i def ettiğimiz gibi bunu da ederiz :smirk:

adına da TES demişler zaten, neyi tamamlıyorsa artık…

Şu yazıdan bir alıntı:

“İşverenin kârını dengeleyecek ve artıracak, “tamamlayıcı emeklilik sistemi” adı altında kıdem tazminatına el konulacak, bu yolla piyasalara sıcak para girecek diye işçinin kıdem tazminatını tartışmaya açmak, işçinin emeğine el koymaktır. Bu nedenle tartışılması ve söz konusu olması gereken, kıdem tazminatı düzenlemesi değil, iş yaşamında işçinin-çalışanın yasaya aykırı elinden alınan, kıdem tazminatı dahil eksik ödenen tüm haklarına güvence getirme çalışması olmalıdır.**”

Yasa biraz biçim değiştirmiş olsa da niyet değişmemiş…

Biçim değişikliği de olumlu değil tabi, çalışanları yaşına göre bölmek maksatlı bir çakallık gibi duruyor😤

Sendikaların itiraz ettiği, ihbar ve kıdem tazminatını ortadan kaldıran tartışmalı maddeler torba yasadan çıkartılıyormuş. Yaşasın!

1 Beğeni