Kolon sorunu

merhabalar, dönem projemiz var ve mahalle çapında medyatek kütüphane projesi üzerinde çalışıyorum. giriş kısmı dairesel gelen yani yarı organik denilebilecek bir kütlem var ve tahmin edersiniz ki büyük bir kütle. Kirişli döşeme kullandığımda çok fazla kolon kullanmak zorunda kalıyorum ve bu benim mekanlarmı ve açık alanlarımı çok fazla etkiliyor. Kaset(plak) döşeme kullanmayı düşünüyorum daha fazla açıklık bırakabilmek açısından. Sizce organik bir formda kaset(plak) döşeme kullanılabilir mi? Ya da bana önerebileceğiniz başka bir alternatif var mıdır? Çok teşekkür ederim.

Geçmek istediğiniz açıklık nedir? Organik dediğiniz formu biraz daha tarifler misiniz?

12-16 bir açıklık beni plan için çok rahatlatacaktır. Organik dediğim formu ise dairesel bir form olarak düşünebiliriz. Yani kıvrımları olan kare veya dikdörtgen olmayan düzensiz bir form.

12-16 metreyi kaset döşemelerle geçebilirsiniz. Kolonlar 90-100 cm çapında, kiriş-kaset yüksekliğini ise 80 cm yaparak çözebilirsiniz diye düşünüyorum.

2 Beğeni

Giriş kısmı dairesel ve yarı organik demişsiniz. Döşemeden mi kastediyorsunuz? Eğer döşemeden kastediyorsanız dairesel bir formda da eğrisel kirişlere nervürleri taşıtabilirsiniz. Yani kaset olarak çözmeniz mümkün