KYK borcu olanlar bi bakabilir mi?

Sevgili borçdaşlar hepinize selamlar,

Öncelikle öğrenmek istediğim, aranızda kyk borcu olup da ödeyen var mı?

Ödeyenler tamamını mı ödedi, yoksa azcık ödeyip gerisini yapılandıra yapılandıra öteliyor mu?

Ödemeyenler ne düşünüyor, ödeyebilecek misiniz?

Üniversite okurken geçinebilmek için bu borcun altına girmek zorunda kalışımızı bir kenara bırakıyorum.
N.Ş.A. üniversite öğrencilerinin mezun olduktan sonra topluma sağlayacağı fayda düşünülerek öğrencilerin geçimi borçla değil, düpedüz bursla sağlanmalı. Normal olmayan şartlar altında olmamızdan sebep olsa gerek, ne üniversiteler kamusal fayda yaratacak değerleri üretecek iş gücünü yetiştiriyor, ne de öğrencilere bu imkan sağlanıyor. Dediğim gibi, bu kısmını şimdilik bir kenara bırakıyorum. On binlerce lira borç var, o konu daha acil.

İşsizlik aldı başını gidiyor, genç işsizliği neredeyse %30’a vurdu. Borç erteleme talebi yalnızca bir senelik erteleme sağlayabiliyor ama işsiz kaldığında bir sene içinde iş bulabilen az… bu borçlar silinmediği sürece nasıl ödeyebileceğimizi açıkçası merak ediyorum. Ödemek istese bile bunu ödeyecek geliri olmayan yüz binlerce KYK borçlusu bu borçlarla ne yapacak?

Adını iyi bildiğimiz holdinglerin milyonlarca liralık vergi borçları silinebiliyorsa, KYK borçları da pekala silinebilir bence.

Yoksa zaten bu kriz ortamındaki işsizlikle biraz zor alırlar o paraları.

Yani özetle, (ben değil Nejat Uygur söylüyor):

Siz ne diyorsunuz borçdaşlar?

1 Beğeni

Ben mezun olur olmaz işe girip ödemiştim. O zamanlar aylık ödemesi 180 lira gibi bir şeydi. Askere giderken de 1000 lira gibi bir para yatırıp 6 aylık peşin ödemiştim.
Bu kadar üniversite öğrencisine devletin burs vermesi mümkün değil. Ama burs verileceklerin adil bir şekilde seçilmesi şart bence. Ödeme konusuna gelince sanırım Ferhan Şensoy’un oynadığı pardon filminde geçiyordu bir replik vardı. Devlet alacağı varsa her türlü alır. Ödemek zorunda kalırsa taksitlere böler sittin senede öder diye. Dolayısıyla böyle büyük bir meblaya af geleceğini kesinlikle zannetmiyorum. En fazla gecikmeden doğan faizi siler yapılandırır taksit taksit ödemeni sağlar.

1 Beğeni

Yav bu meblağ bi bize gelince mi büyüyor, Cengiz holdingin Sabancı’nın milyon milyon borçları silinirken büyüklüğüne bakmıyorlar.

Hatta bence şöyle demek lazım: “KYK borçları silinmek için fazla küçük”

Ogrenim kredisini ödeyemeyenlerin sayisi 5milyon civarindaymis, cok yuksek

1 Beğeni

ben ödüyordum taksitlendirme yaptım, 2 ay ödemeyi atlamışım bloke oldu daha ödeyemiyorum toplu istediği için de vermiyorum.

1 Beğeni

@SafetyFirst Abicim olay bambaşka. Elbette silecekler Cengiz Holdingin Kolin’in Kalyon’un borcunu. Silmek zorunda. Adamlar metro yapıyor havaalanı yapıyor altyapı projesi tonla. Döviz kurundan dolayı 1 haftada maliyetler 2 katına çıktı hatırla rahip olayında. Ee iş adamları da bu fiyat farkını nasıl karşılayacak. Dolayısıyla bütün projeler durma noktasina gelecekti. Devlet de dedi ki bana fatura keseceksin zaten vergisini almıyorum. Geçmişe dönük vergi borcunu da siliyorum gel bu işleri bitir. O şekilde muteahhitin yükünü aldı. Türkiye bu denli ekonomik bir krizin içindeyken Cumhurbaşkanı ülke ülke dolaşıp yatırımcı dilenirken mevcut iş adamlarını karşısına alabilir mi yarım kalacak projeler pahasına. Mecbur silecek. Sabancı’ya ters gittiler bak adamlar bütün mal varlıklarını maltaya taşıdı ve vatandaşlık aldılar parayla. Sadece o gün dolar 40 kuruş artmıştı.
Kredi olayına gelelim. Emin ol 5 milyon borçlu öğrenci devletin umrunda değil. Öğrenci ya adı ustunde ögrenen. Bunlar ne bir işte çalışıyor gelir vergisi ödüyor, ne evi arabası var MTV ÖTV ne başka bir vergi hiç birşey ödemiyor. Sigortasını bile üniversiteler ve devlet yapıyor. Dolayısıyla öğrencileri veya borçlu mezunları karşısına almak hükümete birşey kaybettirmez. Bir de yıllarca her ay para vermiş bunu faiziyle alır vazgeçmez bu alacaktan.
Sonuç olarak dediğin doğru. KYK borçları silinen vergilerin yanında devede kulak kalır haklısın ama birinde devlet vergi olarak alması gerekeni mecbur kaldığı için siliyor. Birinde ise cebinden ödediği parayı istiyor. Bunlar çok farklı şeyler.

1 Beğeni

Şu videodaki arkadaş müthiş derecede yalın anlatmış…

Kyk borçlarını da içeren bir yapılandırma kararı çıkmış, borçlular kaçırmasın…

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/istihdam-tesviki-ve-borc-yapilandirmasina-iliskin-teklif-tbmm-genel-kurulunda-kabul-edildi-1790370

1 Beğeni

Kyk borçları ile ilgilenen bir ekip var, Twitter hesaplarından paylaşılan zoom için başvuru formunu şuraya paylaşıyorum.

Ben odeyemedim Kyk borcunu ödemek istemiyorum ve çok olduğunu tahmin ediyorum. Öğrenci iken o parayı alıp artıya çevirme olanagim yoktu, yola ve yemeğe gitti bu. Burs çıkmadı bana, cikmaliydi bence.

Hangi grubun çağrısı, Twitter sayfalarını da paylaşabilir misin?

1 Beğeni

Merhaba, Kyk Borçluları Hareketi’ne ait.
İlgili linkler aşağıdaki gibi:

http://twitter.com/kykborclulari
http://instagram.com/kykborclulari

1 Beğeni