Maaş Tavsiyesi Verebilecek Var mı ? Çok kararsızım :(

merhaba , yarın İzmir’de bir iş görüsmesine gidicem. Mimarım bu arada. İzmir’de yaşıyorum.
1.5 yıl ofiste iş deneyimim bulunmakta. ama 7/8 aydır çalışmıyorum yüksek lisansla uğraşıyordum.
Artık çalışmak istiyorum önüme gelen iş fırsatlarını kaçırmamak da istiyorum ama maaşla da eziklenmek istemiyorum artık. O sebeple ne maaş söyleyebileceğimi hiç bilmiyorum.

Tavsiyede bulunabilecek varmı ? Tavsiye verirken , yemek ücreti ekstra olarak veriliyo diye kabul edelim ben genelde öyle düşünüyorum tam yetmese de çogu yerde veriliyor zaten.

2 Beğeni

Merhaba. Tmmob’nin açıkladığı min bir rakam var belki biliyorsunuzdur, brut 5750. Bence bu da biraz düşük aslında ama en azından altına düşmek istemeyebilirsiniz

@allimprovviso selam, tmmob asgari ücretinin altında kesinlikle olmamalı en başta…
hatta maaş beklentin sorulduğunda bunu ifade edip açık uçlu da bırakabilirsin cevabını.

Nasıl bir iş yeriyle görüşmeye gittiğini bilmiyorum, eğer biraz düzgün bi yerse zaten seni çağırdıkları pozisyon için akıllarında bir meblağ vardır.

Eğer net bir bant telaffuz etmek istiyorsan min 4500-5000₺ diyebilirsin. Söyleyeceğin meblağ senin yaşam koşullarınla da ilgili biraz aslında. Yaşam standardını ve beklentilerini birleştirip adil bir ücret söylemek gerekir diye düşünüyorum.

Yalnız bu noktada “makul” ile “adil” birbirine karışmasın :slight_smile:
Makul olmak zorunda değilsin, o patronun problemi :rofl:

2 Beğeni

Sevgili @allimprovviso bu konuyu sosyal medya hesaplarımızdan da paylaştık. Twitter’da cevaplar gelmeye başladı bile, oraları da takip etmeni öneririz :eyes:

1 Beğeni

İlginiz için herkese teşekkürler.

Bugünün sonucunu paylaşırsam ;
Görüşme aslında ilk etapta çok olumlu başladı portfolyomu çok beğendikleri için çağırdıkları, referanslarımdan duydukları kadarıyla da olumlu dönüşler aldıklarını söylediler.
Ancak iş maaş kısmına gelince beklentimi bile sormadılar zaten. Malum artık yaşadığımız kriz dolayısıyla böyle bi konuyu konuşamıyoruz bile dediler. Yani biz ne verirseke geldi olay.
Tabi İzmir’de iyi bir ofis olduğu için zaten bizde çalışcaksın referans güçlenecek maaşı biz belirleriz havası da biraz hakimdi.

Benim kafamdaki düşünceye gelirsek , bahsettiginiz gibi yeni açıklanan asgari mimar ücreti 5750 brüt yani net 4100 yapıyor. Bu rakamları İzmir’de şuan herhangi bi ofisin bana vermesi hayalci bi düşünce olur. Çünkü 3-4 yıl deneyimli arkadaşlarım bile bu rakamı kazanmıyor ya da ancak bu rakamdalar.
Biz talep etmedikçe ulaşamayacağız bu rakamlara onun da farkındayım. Ancak malesef hayatımı devam ettirebilmem için çalışmak zorundayım. Eğer maaş beklentim sorulsaydı 3500 diyecektim.
Neyse bir dahaki görüşmelere artık…

2 Beğeni

Sürecin devamını da yaz mutlaka @allimprovviso

canını sıkacak bir sonuç çıkarsa kim bilir, belki de şirketin ismi İzmir’deki bazı duvarları süsler :smiling_imp:

1 Beğeni