Maden mühendisleri asgari ücret tarifesi uygulansin imza kampanyasi

Merhaba, bizim Oda mühendis asgari ücreti ile ilgili bi imza kampanyası başlattı. diğer disiplinlerden mühendisler de destek verirse iyi olur.

2 ana talep şu şekilde:

Emeğimiz ve Haklarımız İçin Maden Mühendisleri Asgari Ücret Tarifesi Uygulansın!

Taleplerimiz:

1. Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından yapılan tüm işlemlerde Oda vize istenerek, maden mühendisi ücretlerinin "TMMOB Maden Mühendisleri Odası Maden Mühendisliği Asgari Ücret Tarifesi"ne uygunluğu denetlenerek, asgari ücret tarifesine uyan dosyalar kabul edilsin!

2. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) , maden mühendisi ücretlerinin "TMMOB Maden Mühendisleri Odası Maden Mühendisliği Asgari Ücret Tarifesi"ne göre ödenip ödenmediği denetlesin, uyulmaması durumunda yaptırım uygulasın!

Detaylar: http://www.maden.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=11888&tipi&sube=0&fbclid=IwAR2-4OhjerYB8jYHW9f8uStX3lh6Oi3ikCGXywQgwys-cl3_UcmuPetYWXs

1 Beğeni

Keşke uygulansa ama beyhude bir çaba bence. Hükümet hiçbir zaman özel sektörü karşısına almak istemez hele ki bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde. Onca vergi affı teşvikler istihdam programları yapılırken, devlet diyecek ki bu maaşı vereceksin ve ben seni denetleyecegim; başta TÜSİAD olmak üzere bütün iş kesimi Sabancı’nın yaptığını yapar.

1 Beğeni

Öncelikle çabanızı tebrik ederim. Umarım sonuç alabilirsiniz. Merak ettiğim, bunu neden tmmob tüm disiplinler için yapmıyor da sadece maden mo yapıyor acaba?

@Genba TMMOB geçtiğimiz aylarda bir dizi etkinlik gerçekleştirdi. Açıklamalar, yapıp faks eylemi gibi bir takım çalışmalar yürüttü. Ancak bu çalışmaları her oda’nın kendi içinde önce ayrı ayrı sonra da tüm odaların tmmob koordinasyonunda ortak bir çalışmada birleştirmesi gerekiyor. asgari ücret Odaların gündeminde üst sıralarda yer almadığı için şu anda bu pek mümkün gözükmüyor.

Bence bu calışma ortak yapılmalı. Örneğin makina mühendisleri odası asgari ücrette ısrarcı olduğunda işveren makina mühendisi yerine xxx mühendisini tercih ediyor. Çünkü xxx odasının bukonuda ısrarı yok. Dolayısıyla hak kaybı oluyor. Birlikte mücadele şart…

1 Beğeni

Nasıl yani ¿

makina mühendisi yerine inşaat mühendisi mi çalıştırıyorlar, ya da harita mühendisi yerine gıda mühendisi mi çalıştırıyorlar…

Birbirlerine ikame eden mühendisliklerin odaları genelde aynı oluyor. Yada ben tam olarak anlamadım. Ancak odaların beraber yürütmesi kampanyanın duyurusunu ve etki gücünü arttıracağı kesin.

Bu portal agirlikli insaat muh ve mimarlardan olusuyor sanirim :blush: genel muhabbetler bu cercevede. Şoyle ki, kimya muh yerine cevre muh, gida muh yerine ziraat muh vb tercih ediliyor. Isverenin yasal olarak da hakki var tabi.

1 Beğeni

Bu tarz sıkıntıları jeoloji mühendisleri olarak bizler de yaşamaktayız. Odanın belirlediği asgari tarife üzerinden ücretlendirme olmadığı gibi, sigortalar bir çok firmada asgari ücretten yatıyor. Üstelik bu duruma itiraz edildiğinde işverenin rahatlıkla ‘işine gelirse’ tepkisine maruz kalınıyor. En yıpratıcı ve bu süreci güçsüz kılan ise jmo’dan bu konuda denetleme olması gerektiğini dile getirdiğimde (samimiyetine de güvendiğim bir abimiz,meslektaşımız tarafından) ‘işin var buna şükret’ karşılığına maruz kaldım. Ne yapacağımı ve nereye gideceğimi bilmiyorum artık işsiz kalma korkusundan.

1 Beğeni