Mesleğinizin Arkasındaki Düşünsel Temeller ?

Merhabalar, fikirlerinizi almak istediğim konu mesleğinize ilişkin alt metinde ne gibi kavramların olduğu.

Kendi mesleğimle ilgili ( mimarlık ) olanları az, çok biliyorum, ancak diğer mühendislik disiplinlerine ilişkin bilgim yok. Bu şey, örnek olarak " akışkanlar mekaniği " gibi somut bir veri de olabilir ve/veya soyut düşünsel, felsefi anlamlarda olabilir.

Mimarlıktan örnek verecek olursak; Avangard, Kitsch, Mimesis gibi kavramlar var mesleğe ilişkin tartışmalarda. Fitili ateşlemek adına naçizane ben mimarlığın avangard olamayacağını, çünkü yapı malzemesi alanında yenilikler olsa da tasarım konusunda mimarlığın yeni olabilmesini mümkün olmadığı görüşüne sahibim. Gözlemliyoruz, iklimsel veriler ile hareket edip doğaya uyumlu tasarımlar yapıyoruz ve dönüp baktığımızda zaten doğanın içerisinde yer alan bir şeylerin bizlere esin olduğunu görüyoruz. Bilerek ve/veya bilmeden, her zaman içerisinde bulunduğumuz bu yapılı çevreden etkileniyoruz. Dolayısıyla mimarlık avangard olmadığından, avangard ile simbiyotik ilişkisi bulunan kitsch’te olamayacağınıda savunuyorum.

Bu yüzden mimarlık en iyi tanımlamayla mimesis’tir ( esinlenen ) görüşüne sahibim.

" Gözlemlerin toplamı gerçeği gösterir. ( Bacon ) "

*sanat bunu (karşıtların birleşmesini), besbelli doğanın taklidiyle başarır " ( Herakleitos )

Benim görüşüm üzerine veya kendi disiplinlerinize göre katkı sağlarsanız öğrenmiş, bilgilenmiş olurum.

Şimdiden teşekkürler, saygılar.

1 Beğeni