“Mobbingle mücadele timi” kursak mı?

Yakınlarda birkaç farklı arkadaşımdan uğradıkları mobbing hikayelerini dinledim, epey canım sıkıldı. Birinin maruz kaldığı baskının sebebi iş yoğunluğu. Diğerlerininki dümdüz yönelticilerinin öküzlüğü.

Bu arkadaşlarımla konuşurken aklıma şöyle bir fikir geldi: Bir ekip olsa, hatta bunu burda (mumia.biz’de) anonim profillerimizle biz oluştursak. Sonra bu ekip mobbinge maruz kalan mumiacıların içlerini ferahlatacak aksiyonlar alsa. Mesela bir gece o yöneticinin/patronun arabasını çizse, kapısına imzasız notlar bıraksa ya da mobbingin şiddetiyle orantılı olarak gidip direk ağız burun dalsa :thinking:
Hikayeler burda anlatılsa ve mobbinge yeltenecek diğerlerine ibret verecek minik bir “ibretlik hikayeler database’i” oluşsa, ne güzel olmaz mı?

Tabi burda önemli bir nokta daha var ki, mobbingi uygulayanın ne durumda olduğunu iyi anlamak lazım. Belki de kendi üstünden gelen baskıyı “direct reportlarına” aktarıyordur. O zaman kaynağına inmek lazım :smiling_imp:

Başarılırsa herkes akıllı olur, mühendis-mimar-şehir plancısı hatta hangi meslekten olursa olsun hiç bir çalışana kimse hayt huyt yapamaz.

Olur mu olur :face_with_monocle:

2 Beğeni

Hustle diye bir dizi vardı bilmem izlediniz mi -ki ben baya severim- konusu benzerlik taşıyor. Haksız yollarla kazanç elde eden patron ve zengin sınıfını kurban seçip Sihirbazlar Çetesi tarzı aksiyonlarla dolandırıyorlardı. İzlemeyenler tavsiye ederim. Şimdi dediğine gelecek olursak etik olarak mantıklı ve bence bir sorun yok. Ama gelin görün ki hukuki olarak başımız belaya girer mi girer. Mesela arabasını çizmek falan demişsin direk cana ve mala zarar vermekten tazminatı geçtim hapis cezası dahi var. Not yazıp bırakalım desen fiili birşey yapmadığın zaman kimsenin umrunda olmaz.
İşin özü şu fikir güzel ama yemez.

Bi dakika ya hemen kestirip atmayin. Hic fena fikir degil. Arabasini cizmek basit bi is. Burda herkes muhendis ve bi arabayi cizmenin 80 turlu yolu var. Ornegin kaputuna boya yiyen arabanin 2. El satisinda nasil zarar gordugunu herkes bilir. Araba boyasini kaldirmak icin asit kullanilabilir. Isterse gitsin kaskoya yaptirsin bakalim. Yazi demisiz ama etksiiz bi silah degil. Ornegin arabasinin uzerine " soforum mobbingci isci kani iciyor" yazilabilir. Vs vs

Bir insaatci olarak şunu eklemek isterim ki: bazi boyalarin cikmamak gibi bir huyu vardir.

2 Beğeni

@Z.enter.e.enter Hustle iyiymiş, izlememiştim. Fırsat bulunca izleyeyim.
Hukuki açıdan çok da takılmamak lazım bence, nihayetinde araba yakılmayacak ya da dalış esnasında kalıcı bir hasar bırakılmayacak. Bir ufak ders vermek olarak düşünelim. @baretti’nin çıkmayan boyası da güzel fikirmiş.

Nickname güzelmiş :smiley:

Bu arada göze göz dişe diş derim her zaman…

1 Beğeni

Araba cizme de güzel bir fikirmiş ama burdan ifşa etsek olur mu ki??

2 Beğeni

Bence olur, çok da iyi olur :ok_hand:t3:

1 Beğeni