Mumia İçi Mesleki Eğitim

Merhaba arkadaşlar,

Aklımda bir fikir var sizinle paylaşmak istediğim. Mumialar olarak birbirimize mesleki bilgilerimizi, yeteneklerimizi, tecrübelerimizi aktarabilmek için mumia içi mesleki eğitimleri verelim.

Örneğin; çok iyi autocad bilen bir mimar arkadaşımız, autocad öğrenmek isteyen arkadaşlarımıza eğitim verebilir.

Örneğin; iyi bir java bilen bilgisayar mühendisi bir arkadaşımız, kodlama merakı olan diğer mumialara temel seviyede java eğitimi verebilir.

Örneğin; değişen deprem yönetmeliğini iyi bilen ve hakim olan bir inşaat mühendisi bunu diğer meslektaşlarına aktarabilir.

Bu örnekler çoğaltılabilir. Bu noktada eğitim alacak arkadaşlar, mumia üyesi olmayan başka arkadaşlarını çağırabilir. bunun için de “önce mumia’ya üyel ol” gibi bir faşist uygulamaya da gidebiliriz. buna paralel olarak mumia sosyal medya hesaplarından bu eğitimler için duyurular yaparız. böylece mumia’nın tanınırlığı artar ve daha da büyürüz.

12 Beğeni

Fena fikir degil aslinda.
Ben musait oldugum zamanlarda excell, autocad egitimi verebilirim arkadaslar. birim fiyatli hakediş, pursantaj oranlı hakediş, yaklaşik maliyet gibi konularda ve benzeri saha ici uygulama konularinda her zaman sorular sorabilirisiniz seve seve yanitlarim.

Ancak bir mekan lazım. Ve istanbulda ikamet ediyorum.

Bu guzel fikir icin @BetonaFisildayanAdam a teskkurler.

5 Beğeni

Bence de çok iyi fikir. Madem bilgimiz var, paylaşmayıp ne yapalım :grin:

1 Beğeni

Online eğitimler de olabilir ama bu konuda tecrübeli arkadaşlar var ise onların aktaracağı bilgiler daha önemli olur.

Şahsen ben İMO bünyesinde bir kaç kez İdeCAD dersi verdim, yine kendi üniversitemde öğrencilere Tekla Structures dersi de vermiştim. Yine verebilirim. Ama atıyorum biri C# dersi verse ona kesin giderim :)

1 Beğeni

Merhabalar,

aslında teknik ofis’te çalışan mühendis arkadaşların bildiği ama mimar meslektaşlarımın genel itibariyle haberdar olmadığı bir konu olan, LSP uzantılı programlamalar hakkında bir kaç paylaşımda bulunmak istiyorum.

LSP uzantılı programlar Autocad’te kullanmak üzere yazılmış kodlardır. Genellikle metraj veya autocad dosyaları üzerinde düzenleme yapmak için kullanılır.

LSP uzantılı dosyayı çalıştırmak için autocad dosyası içerisine sürükleyip bırakmanız yeterli. Yüklemenin doğru olup olmadığını anlamak için autocad alt komut satırını kontrol edebilirsiniz. ( dip not; genel itibariyle alt komut satırı okumak gibi bir alışkanlığınız yoksa, hayat kurtardığını söylemem gerek. Güzel bir alışkanlıktır ve çok şey kazanırsınız. Naçizane elbette. )

LSP dosya içeriğinde aşağıda yer alan bir ifade bulunmaktadır. Burada koyu olarak işaretlenmiş olan defun c: ifadesine bitişik olan harfler komutu hangi kısayol ismi ile çalıştıracağınızın bilgisidir. ( genel itibariyle autocad’in diğer komutlarıyla çakışmaması için farklı isimlendirilir. Ancak bu kısa kodu istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. ( sadece bu kısa kodu. diğer değişiklikler komutun çalışmasını engelleyecektir. programlama bilginiz yoksa lütfen diğer kısımlarda değişiklik yapmayınız.

(defun c:at ( / error ang bp1 bp2 enx inc ins lst ocs sel spf vc1 vc2 )

Son olarak programlayan kişiye ait teknik bilgilerin olduğu kısımları da değiştirmemeniz önemli tavsiye olunur. Bu kısımlar fikir ve eser hakları tarafından korunmaktadır, ki mesleki etik konularıyla ilgili tartıştığımız şu günlerde dikkat edeceğinize de eminim.

Birkaç örnek üzerinden lsp uzantılı dosyalar ile autocad’te neler yapabileceğimize bakalım. ( ilgi olursa konuyu genişletip başka örneklerde ekleyebilirim. )

ÖRNEKLER

1- İlk örnek, proje içerisinde hizalanmamış text dosyalarının nasıl bir araya getirilebileceği hakkında.

aligntext1

Bu lsp ile mahal içerisinde ki yer alan dağınık bilgileri bir araya getirmeniz mümkün. Demir metrajı yapan arkadaşlar da bu lsp ile fi, length ve kiriş ve/veya kolon isimlerini bir araya getirip text olarak başka bir lisp ile excell e export edebilirler.

lsp indirme link’i; http://www.lee-mac.com/aligntext.html

2- proje içerisinde yer alan ve pollyline ile dönülmüş mahallerin, alan bilgilerini otomatik olarak dilediğiniz bir noktada tablo halinde veren lsp. Hatta dilerseniz pollyline dönülmüş alanlara otomatik olarak atanmış isimleri değiştirerek mahal ve daire isimlerini de atamanız mümkün. LSP dinamik olarak ta çalışmaktadır, yani içerisi isimlendirilmiş kısımlarda büyütme ve/veya küçültme yaptığınızda dinamik olarak değişiklikler tabloya işlenir. Özellikle metraj tablolarıyla birlikte üst yönetime autocad dosyalarınıda veren arkadaşlar için büyük kolaylık sağlayacaktır. Böylelikle daha hızlı kontrol şartları oluşacaktır ve hakediş ile ilgili kısımlarda malumunuz bu önemlidir. ( artı olarak bu şekilde detaylı çalışma güvenilirliği de sağlama konusunda ek bir artı olarak hanenize yazacaktır )

AreaLabelV1-5

lsp indirme link’i; http://www.lee-mac.com/arealabel.html

3- Bir üstte yer almakta olan alan lsp’si gördüğünüz gibi bir tablolama yapmakta. Şimdiki lisp ise pollyline ile döndüğünüz mahal içerisine doğrudan metre kare yazmakta ve yine dinamik olarak çalışmakta. Bu lisp’i kullanırken şöyle bir yol izliyoruz; komut ile çağırıyoruz ve tek seferde sadece bir mahale uyguluyoruz. her mahal için tekrar tekrar uygulama gerektirmekte, artı olarak komutu uygulayıp tüm pollyline’ları seçtiğinizde ve sonra yazılacak noktayı belirlediğinizde toplam metre kareyi de almanız mümkün. Ek olarak bazı yazılmış lisp ler çevre ve alan’ı bir arada mahal içerisine verebilmektedir. Böylece text dosyasını excell’e export ettiğinizde size kalan tek şey metraj sayfanızda ki doğru yerlere kopyalayıp yapıştırmaktır. ( elbette önce ç: 25,2 m2 gibi yer alan ifadeyi metni sütunlara dönüştür yaparak ayırmanız gerekecektir. e o kadarda olsun değil mi : )

Areas2Field

lsp indirme link’i; http://www.lee-mac.com/areastofield.html

Benden şimdilik bu kadar, ilgi olursa örneklere devam ederim. Kaldı ki, bu anlatımdan sonra sizlerde ana siteden bir çok lsp’e ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tüm alıntılar aşağıda yer almakta olan site üzerinden yapılmıştır. ( bir çok yerli sitede de lsp’ler yer almaktadır. )

http://www.lee-mac.com

Saygılar.

2 Beğeni

Herkese selamlar,

Haftasonu yaptığımız toplantıda (şu toplantı: Mühendis Mimar Ağı Toplantısı - Nisan 2019 / İstanbul) bu eğitim konusu da konuşuldu. Keşke hepiniz orada olsaydınız :hugs:

Muhtemelen bir şeyler yapacağız fakat önerinin biraz daha netleşmesi lazım. Ne tip eğitimler olmalı, yöntemi nasıl olmalı, kim hangi eğitime katkı verebilir, hangisine katılır gibi yoğun bir mumia sohbetine ihtiyaç var. Umarız bu başlık altında hızlıca ilerler :blush:

Hepinize sevgiler…

Bir kaç Mumia kamuoyu araştırması yapalım.
Bunun için google formlarda bir anket oluşturabiliriz
sorular şöyle olur, örneğin :

1. Mesleğiniz ?
  2. Şehriniz ?
  3. Herhangi bir eğitim verebilir misiniz ? Evet ise hangi konuda ?
  4. Herhangi bir eğitim almak ister misiniz ? Evet ise hangi konuda ?
  5. Sizin için hangi gün ders vermek/ders almak için daha uygun ?

vb sorular sorarak bir veri tabanı oluşturalım.

Sonra veri tabanı oluştuktan sonra kim hangi dersi verecekse bir takvim oluştururuz.

Örnek veriyorum, mayıs ayının şu gününde şurada şu eğitimleri verilecektir. “Autocad / C# / Yeni Deprem Yönetmeliği” vs vs.

Bu konuda mekan konusunda ne yapabiliriz o konuda pek fikrim yok. Tmmob şubeleri belki olabilir.

Son olarak bu Mumia İçi Mesleki Eğitim umarım gerçekleşir. Hem dayanışma hem de Mumia’nın büyümesi için önemli bir fırsat sunabilir :slight_smile:

Örnek Form :

6 Beğeni

Merhabalar,

sanırım ( ki elbette naçizane ) bu kararı verebilmek adına, güzel bir anket açıp Mumia portföy’ünü öğrenmekle başlayabiliriz. Aramızda deneyimli arkadaşlar mı, yoksa öğrenci arkadaşlar mı daha fazla bunu anlamalıyız. Bu noktadan sonra biz deneyimliler yönümüzü öğrenci arkadaşlara çevirip, onların ilgi alanları doğrultusunda bizlerden hangi şekilde istifade edebileceklerine ilişkin aramızda konuşmalar yapabiliriz… ( ben bu konuda iyiyim bu kısımı ben ele alayım şeklinde ) Elbette bunun için arkadaşların kendi aralarında birlik olup bizden neler isteyeceklerini belirlemeleri gerekiyor.

Mimarlık adına düşününce programlar harici aklıma gelen tek şey " proje-şantiye yönetimi " nasıl ve hangi aşamalarda ilerler, UTŞ nedir, Poz nedir, Sahaya çıkıldığında nelere dikkat etmek gerekir, Kontrol nasıl yapılır " şeklinde olabilir. Ben şantiye mimarıyım, elbette ki proje mimarı olarak çalışan arkadaşlar daha detaylı şeyler ortaya koyacaktır mimarlık disiplini adına. Zira, ben mesleğime ihanet ediyorum. Yaptığım şey sadece meslektaşımın çizdiği projeye uygun olarak bina inşa etmek :slight_smile: Bu kadar konuşsam da iyi bir örnek değilim :slight_smile:

Saygılar.

3 Beğeni

Aklın yolu bir :slight_smile:

3 Beğeni

Meslek ve şehir bilgilerini istemek çok doğru olmayabilir, buradaki kullanıcıların kişisel bilgilerinin dışarıya açılmaması önemli ilkelerden biri. İlk iki soru hariç anket önerisine katılıyorum :clap:t3:

edit: önce ihtiyacı belirlemek adına “hangi eğitimi almak isterdiniz” sorusunu bi sorsak mı en başta :thinking:

1 Beğeni

@SafetyFirst Ankette isim ve soyad ve email alınmadan kapalı bir şekilde doldurulacak. Dolayısıyla verilen oylarda kim hangi bilgileri doldurmuş belli olmayacaktı :) Ama zaten o bilgiler de zorunlu olarak istenmeyebilir, sadece örnek soru olsun diye eklemiştim ben de :)

2 Beğeni

Tekrar merhabalar,
İstediğiniz anket olsun sevgili mumialar. Tüm kullanıcılarımızın şehir ve meslek bilgileri kayıt olurken girdikleri haliyle bizde var. Diğer iki soruyu buradan ayrı ayrı sorup işi bir adım öteye taşıyalım o halde.
Anketi mumia kullanıcıları arasında tutmak, hem de üyeliği özendirmek amacıyla Google formları yerine burayı kullanmamız daha iyi olacak.

Önce ihtiyacı anlayalım. İlk aklımıza gelenler kullanılan yazılımlar oldu fakat başka konular da eklenebilir.

İlk soru geliyor:
Hangi eğitimi almak istersiniz?

Seçimleri yaptıktan sonra “şimdi oylayın” butonuna tıklamayı unutmayın…

• AutoCad
  • Revit
  • Solidworks
  • Catia
  • Ansys
  • Ansys fluent
  • LS Dyna
  • Adams
  • Matlab
  • Sap 2000
  • MS Office Advanced
  • MS Excel Advanced
  • Java
  • Android
  • Delphi
  • Swift
  • 3D Studio Max
  • ArchiCad
  • Allplan
  • Diğer (cevap olarak yazın lütfen :))

0 oylayanlar

2 Beğeni

Bu sabah itibarıyla 8 arkadaşımız ankete katılmış, ileri Excel eğitimi önde gidiyor.
yok mu artıran :face_with_raised_eyebrow:

Bence BIM adı altında, tümünü birden, hazır bir proje üzerinde bir kaç kişilik gruplar olarak yapalım.

Sevgili @memocom54 öneriyi biraz daha açabilir misin? Nasıl bir kurgu öneriyorsun?

İhtiyaç belirleme anketimiz devam ederken, onu kapatmadan hangi eğitimleri verebileceğimizi de yavaş yavaş belirlemeye başlayalım…

Aşağıdaki şıklardan verebileceğiniz eğtimleri seçebilirsiniz.

Seçimleri yaptıktan sonra “şimdi oylayın” butonuna tıklamayı unutmayın…

Listede olmayan bir eğitimi eklemek için yorum olarak yazabilirsiniz.

• AutoCad
  • Revit
  • Solidworks
  • Catia
  • Ansys
  • Ansys fluent
  • LS Dyna
  • Adams
  • Matlab
  • Sap 2000
  • MS Office Advanced
  • MS Excel Advanced
  • Java
  • Android
  • Delphi
  • Swift
  • 3D Studio Max
  • ArchiCad
  • Allplan
  • Diğer (cevap olarak yazın lütfen :))

0 oylayanlar

kusura bakma Geç gelen Cevap Yazısı için…

Aslına bakarsan kafamdaki kurgu zaten yapılmış, hatta uygulanmış… Aşağıdaki linkte paylaşıyorum.

video da genel olarak konuyu anlatıyor ama KURGU / oyun kısmı dk 43.34 den sonra başlıyor…

1 Beğeni