Oda kesit çizimi

Böyle bir odanın kesitini nasıl çizebilirim, yönlendirebilecek olan var mı?

Teknik resim dersinde anlatılmış olmalı sanki @edasdfg🤔

Anlatmadan ödev mi veriyor zalımlar

Once duvarlari ve akslari atamak lazim. Sonra akslari hafif cizgiyle asagi uzatmak yatay bi eksene oturtmak… tabi planda gorunmeyen boyutun yuksekligini atamak yani kat yuksekligi. Burdan baslanabilir

1 Beğeni

Proje ile alakalı bir kısım bu, teknik resimde bi sonraki hafta anlatacaklar. Zalımlar bunu düşünmemişler:(((

1 Beğeni

Mimar mumia’lar bi el atın, @edasdfg’ye destek lazım
@Archbetl @archimacy @mimarizm @mimay @mimarice00 @mimaremine @mimg.01

@edasdfg önce duvar kalınlıkları olması gerekiyor birde kesit çizgisini nereden geçirdiğim önemli ortadan kestiğini düşünelim yukarıdan aşağı ve sağ tarafa koltukların olduğu kısma baktığını …yinede hiç birşey göstermeden kesit çizin dememişlerdir .planda, kesit çizgisi ile planda çizilen yerler senin kesidinde kalın gözükecek yerler nereye bakıyorsan da geride kalanlar görünüşde olacak …gerçi ben biraz anlatmaya çabaladım şuan ama 2 gün olmuş sen postu atalı umarım az biraz yapabilmiişsinidr kolay gelsin …

Bir inşaat mühendisinden beklediğim cevap :D Aksları ata :))))

1 Beğeni

Nesi yanlis yani ki :))) kesit cizmenin ilk kurali bir plan’a sahip olmaktir ki akslar da planin bir parcasidir. Aks olmadan yapi elemanlarini isimlendirmek zorlasir. Sonra yukseklik lazimdir (kat yuksekligi, pencere kapi yuksekligi tefrisat yukseklikleri vb…) Kesitin yapilacagi hat ve bakiş yonü tayin edilir.
Dikkat ederseniz cerceve sistem cozmek lazim vs dememisim…

Dediklerinin hiç birinde yanlışlık yok :))) Sadece bu aşama için hiç gerekli değil. Göründüğü üzere kendi yurt odalarının planlarını çizmişler ya da kendisi de tasarlamış olabilir. İlk dönem Mi̇marlik öğrencileri olduğu belli. Henüz yeni temel tasarımdan yavaş yavaş plan çizimine geçiyorlar sanırım. Zaten onu sonra ki aşamada göreceklerdir. Hocalarında öyle beklentileri olmaz zaten. Önce bi plan nedir kesit nedir onu kavramalarını isterler. Sonrası daha tekniktir.

Yani yanlış diye herhangi bi amaçla yorum yapmadım :))) Sadece bi inşaat mühendisinin aklına direk aks gelmesi gülümsetti.

1 Beğeni

Oda kesit çizimi Gönderisinden tartışılmaya devam ediliyor:

Yeni gördüm kusura bakmayın ama şöyle de bir fikrim var verilen plan şematik bir plansa kesitte şematik çizilebilir :blush: yani hocaya burdan iletilen msj “ne verdin sen bana ki ben sana ne vereyim”
:blush:

2 Beğeni