Özlük Haklarınıza İlişkin

• Hangi tür iş sözleşmesi olursa olsun;
  • Yeteneklerinizin üzerinde ve/veya yetenekleriniz altında işlerde sizleri görevlendirmeleri, sözleşmelerde ne yazarsa yazsın mobbing kapsamındadır. Burada önemli olan mobbing için en az 3-4 aylık bir süreç içerisinde bu davranışların yaşanıyor olması gerekli. Maalesef ki durum bundan ibaret.

Öneri; Yanınızdan ayırmayacağınız bir defteriniz olsun. Bu deftere gün içerisinde yaşadığınız şeyleri not edip elinizi güçlendirin. Bu şekilde en azından özlük haklarınızla ilişkili kazanımları daha çabuk elde edebilirsiniz.

• Meslek odaları sizlerden aidat toplamaktan başka işlerede yaramaktadır. Hukuksal anlamda ki tüm bilgilendirmeler için odanızın hukuk birimiyle ücretsiz görüşme yapabilirsiniz. Çünkü tüm özlük haklarınızı koruma görevi öncelikli olarak odaların görevleri arasındadır.

Öneri; Hukuk ve idari kısımların tüm irtibat telefonlarını edinin. 

• Görevinizin ifası sırasında, disiplin ve/veya ahlaki gerekçelerle işinize son verilmesi gibi durumlarda; genel ahlak kurulları haricinde, altında imzanızın bulunmadığı hiçbir şeyden ( şahit yoksa ) sorumlu tutulamazsınız.

Öneri; Güvendiğiniz birileri varsa onlarla aynı ortamda sizlerle konuşulmasını sağlayıp, sizler şahit edinin.

• İşveren’in en büyük kozu; habersiz olarak işe gelmemeniz kozu üzerinden oluşur. Aynı ay içerisinde 3 defa habersiz işe gelmemeniz sözleşme feshini izin verir.

Öneri; Bilişim çağındayız, tüm izin isteklerinizi elinizi güçlendirmek için Whatsapp veya E-Mail üzerinden gerçekleştiriniz. Bu yazışmaların ekran kayıtları alıp saklayınız.

• Sözleşmelerinizde mesai ücreti istemeyeceğim gibi bir ibare bile olsa, bunu dikkate almayınız. Ne şekilde olursa olsun şahitiniz var ise, hukukta " hayatın olağan akışına aykırı " denen bir madde yer almakta ve bu işçinin işverene karşı en büyük kozudur. ( ev çalışmaları konuya dahil değildir )

Öneri; Şahit edinin, biraz kurnaz davranıp ofisten çıkarken; … Bey/Bayan işim şimdi bitti projeyi masanıza bıraktım yarın görüşmek üzere şeklinde bir whatsapp mesajı atarsanız bir şeyleri ispat etmeniz daha kolay olur. Mesajların okunmuş olması bile yeterlidir, geri dönüş olmaması onay anlamına gelir.

• Maaş konusu; resmi olarak maaş + AGİ’dir. Yol ve yemek sosyal olanak olarak değerlendirilir. AGİ maaş içerisinde yer alan bir kavram değildir, maaş’ın üzerine ilave edilmelidir.

Öneri; ÇSGB BakanlığınIn ihbar hattını arayıp şirketinizin denetlenmesi için müfettiş görevlendirilmesini isteyebilirsiniz. Bakanlığın yaptırımı yüksek ceza ve hatta iş haklarının iptaline kadar gidebilmektedir. Elbette devlet bunu sizlerin kara karşına kara gözü için değilde, alamadığı vergilerden sebeptir.

• Elden maaş kesinlikte hukuksuz bir davranıştır. Bu konuda maalesef bir şey yapamazsınız. Konu eğer makbuz karşılığında ise her türlü yasal hakkınız saklı kalır ve dava yolu açılır.

• İşveren sizlerin ve yanınızda çalışan tüm işçilerin iş güvenliği önlemlerini almakla yükümlüdür.

Öneri; Sorumlu olduğunuz insanlar var ise ve iş güvenliği talepleriniz yerine gelmiyorsa; mail ile iç yazışma gerçekleştirin ve okundu bilgisi alın. Okundu bilgisi çok önemli çünkü bu bilgi olmazsa görmedim diyebilme imkanları doğmaktadır. Tabi elbette ekran görüntüsü almayı ihmal etmeyiniz. Ayrıca saha içerisinde aykırılıkları tespit edip, whatsapp gruplarınızdan patronlarınıza atarak bu konuyla ilgili olarak konuşmalarını sağlayabilir ve bu yazışmaları delil olarak kullanabilirsiniz.

• Yıllık izin konusunda maalesef ki yasalar işverenden yanadır. İşveren isterse; sizlere yıllık izin kullandırmayabilir. Ancak böylesi bir durumda yıl sonu bu 12 günlük izin süresini sizlere maaşınıza ek olarak ödemek zorundadır.

Yıllık izin konusunda tekzip; İş kanunu maddeleri uyarınca, yıllık izinlerin paraya dönüştürülmesi gibi bir uygulama yok.

• Sigorta konusunda titiz olmanızı öneririm. Çoğu işçi sgk dökümlerini kontrol etmediğinden, meslek kodlarıyla ilgili çok sorun yaşanmaktadır.

• Sahada yönetici sıfatı ile bulunuyorsanız; her gün iş başı toplantıları yapın ve bu toplantıları fotoğraflayıp arşivleyin. Gerekiyorsa videoya kaydedin.

• İşvereninize güvenmiyorsanız; izinli olduğunuz günlerde verdiğiniz izin dilekçesinin işleme konulmama durumuna karşın, kredi kartınız ile gün içerisinde belirli aralıklarla alışveriş yapın ve bu fişleri başka bir yerde olduğunuzu ıspatlamak adına saklayın. ( bu madde elbette şizofreniktir ve fakat iş kazası yaşandığında herkes herkesi satacağından, kendinizi korumak durumunda kalabilirsiniz )

• İş yerlerinde ( saha-ofis ) craklı program kullanılması yasaktır. Bu tür isteklerde bulunulursa, IT’nin ve/veya başka birinin yapmasını isteyiniz. ( cezası 600 bin ve hatta iş yerinin kapatılması şeklinde olabilmekte )

• Karşı taraftan habersizce yapılan ses kayıtları ve video dosyaları hukuk önünde geçersizdir ve hatta suçtur. Bu yola bel bağlamayınız, en ideal şey dediğim gibi iç yazışma ve whatsapp gruplarındaki konuşmalardır.

Umarım bu bilgilere ihtiyaç duymazsınız.

Saygılar.

6 Beğeni

Ek olarak 2 şey eklemek istiyorum:

1. Herhangi bir günce yada is ajandasi icerisine
    tutulan mesailerin mahkeme tarafindan kabul goruldugu ornekleri de mevcut. Tabii ki mail olarak saglama baglamak onemlidir.

2. Olarak elden alınan maaşları ayni gun icinde banka hesabinıza yatirip kullaniminiza sonrasinda baslamaniz onemli cunku 3 ay ard arda yatirdiginiz tutari mahkeme maaşinizin devami olarak gorme egiliminde oluyor.

4 Beğeni
  1. sırada yazmış olduğunuz bilgiden haberdar değildim. Benim içinde iyi oldu, bilgilerimi güncelledim. Katkınız için teşekkürler. Saygılar
1 Beğeni

Ne demek…

1 Beğeni

@ObServer bu yorumda bir hata var gibi. Yıllık ücretli izinler kullanılmayınca para olarak ödenmez. Ancak biriken ücretli izinler varsa işten ayrılınca bu izinlerin paralarını alabiliriz, aksi halde ben bu yıl yıllık iznimin bir kısmını kullanmadım bunun ücretini istiyorum ya da işveren aynı şekilde hareket edemez.

İşçi Yıllık İzne Ayrılmak İstemezse ?

İşçi, yıllık izinlerini kullanmay arak, bu izinleri ücret ödemesi şeklinde talep etmesi sıkça karşılaşılan konulardandır. işverenler de işçinin izin hakkından vazgeçtiklerini beyanını dikkate alarak işçiye bu ödemeyi yapabiliyor. Bu kesinlikle yanlış bir uygulama olup, kazanılan ve dinlenme hakkı içerisinde yer alan yıllık izin hakkından vazgeçemezler. Sadece işten ayrılmaları durumunda kişi yıl içinde kullanılmayan izinlerinin ödemesini alabilir.

Kaynak: http://iskanunu.com/sizin-sorduklariniz/kullanilmayan-yillik-izinlerin-ucreti-nasil-hesaplanir/

1 Beğeni

@minerist öncelikle merhabalar,

Yıllık izin mevzusu iş sözleşmelerinde açık bir dil ile ifade edilir, belirttiğim şekilde yer alır. Sözleşme işçi’nin lehine değerlendirildiğinden, yıllık izin yıl sonu ek olarak ödenir.

Yazdıklarımın tamamı sektörde başıma gelmiş, kişisel deneyimlerimden.

Saygılar.

2 Beğeni

Ben de deneyimsel söyleyim ki isci sayet isten ayriliyorsa bu izinlerin parasini alabiliyor. Ihbara saydirilabilip saydirilamadigini bilmiyorum. Ama fesihin yönu farketmeksizin yillik izinler para karsiligi alinabiliyor. Yil sonunda alinabilen bi paraya donusturulemedigini biliyorum. Ki bu da esasen isciyi korumaya yoneliktir.

1 Beğeni

İşçiyi korumak ? nasıl ? hangi şekilde ?

Aylık bodrolar ile birlikte imzaladığınız kağıtta şöyle bir ibare vardır; " herhangi bir alacağım olmadığını beyan ederim " Bana çok korumacı bir yaklaşım gibi gelmedi. Dava yolu açık olsa bile, en orta sınıf avukat sizden kazandığının %20-25’ini isteyecektir. İş mahkemelerinde ki yoğunluk ve istinaf yollarını düşünürsek 3 yıldan önce yıllık izin ücretlerinizi alamayacaksınız. Ek olarak; faiz kuralları, davanın sonuca bağlanmasını mütakip takip eden süreyi kapsamakta olduğundan, paranız pul olacaktır. Açıkcası koruma bu konunun tam neresinde bilmiyorum.

Saygılar

1 Beğeni

Dostum ayni taraftayiz. Isciyi korumaktan kastim suydu: ornegin 1 yil patron calistirdi seni ve yillik izin kullanamadin. Tabii ki bu izni onceden bildirdiginde hukuki olarak kullanabilirsin. Yani bu yuzden isten cikaramazlar seni. Ancak isler pek oyle olmuyor. Boyle bir hakki sana; “ucretini odeyelim yillik izine gitme” seklinde sunamazlar demek istiyorum. Bunun yasak olmasi bu suistimallerin önünü almak icin getirilmistir demek istiyorum.

1 Beğeni

@baretti merhabalar, aynı tarafta olduğumuzu biliyorum. Konu nasıl işçi lehine düzenleniyor bunu öğrenmek istedim, belki de bilmediğim bir şey biliyorsunuzdur diye.

Belirttiğiniz konuya ilişkin; tüm sözleşmelerde yer alır, yıllık izin işverenin isteği doğrultusunda gelişir. Zorunlu olarak size bu hakkınızı kullandırabilir, dilerse bu hakkınızı kullandırmaz. Şimdi kullanmadığını varsayacak olursak. İçeride yıllık izniniz var ve bu hak devr etmez, sadece devlet dairelerinde yıllık izin biriktirebilirsiniz. Diyelim 1. yılınız bitti size yıllık izin hakkı tanınmadı ( ki bu sözleşmeden doğan hakkı ) bu izin hakkınızı almak için ( maddi olarak ) işten çıkarılmayı ve/veya çıkmayı mı bekleyeceksiniz ? Asıl bu konu suistimal’e açık değil mi ?

(Burası bir platform. Siz, ben, o herkes konuya ilişkin görüşlerini söyleyecek, deneyimsiz arkadaşlar konuya ilişkin haklarını öğrenecek. Bunun için buradayız, tartışma yaratıp ben haklıyım demek için değil. Aklım almadığı için soruyorum, senaryolar üzerinden. )

Saygılar

2 Beğeni

Ben ise izinlerin devrettiğini biliyorum. Bir de reddetme yetkisi olsa da size belirli bir tarih onermek durmundadir. Boyle bir kosulu var.

1 Beğeni

O zaman, dilersen şöyle yapalım @baretti muhakkak ki burada bizlerden daha deneyimli arkadaşlar vardır. Hatta belkide tam bu konuya vakıf birilerini tanıyorlardır. Ayrıma düşmüş iken, işin daha da ehli’ne başvuralım.

Arkadaşlar lütfen konuya ilişkin tam bilgisi olan bir arkadaşımız bizleri bilgilendirebilir mi ? Nihayetinde amacımız doğru bilgiye ulaşmak. İnsanız ve elbette ki hata yapabiliriz, bize düşen doğrusunu öğrenmek ve bu hatamızı düzeltmek. Sanırım katılırsınız @baretti ?

Şimdiden teşekkürler, saygılar.

1 Beğeni

Neden olmasın ki :slight_smile:
Ben tesekkur ederim

1 Beğeni

Selamlar,

Ben de aşağıdaki şekilde biliyorum, pekçok sitede de bu şekilde okudum. İş kanununa daha detaylı bakabiliriz yine de tekrar.

4. İŞVEREN, İŞÇİYE YILLIK İZİN KULLANDIRMAK YERİNE ÜCRET ÖDEYEBİLİR Mİ?

Bir Anayasal hak olan dinlenme hakkı, bir yıl boyunca çalışıp izne hak kazanan işçiye ruh ve sağlık durumu açısından kullandırılması zorunlu bir haktır. Yıllık izin hakkının düzenlenmesinin esas amacı işçinin dinlenmesi, yapmakla görevli olduğu işine bir süre ara vermesinin sağlanmasıdır. Bu sebeplerle, yıllık izne hak kazanmış işçinin, ücret ödeme koşuluyla bu hakkını kullanması engellenemez. (9. H.D. 21.11.2016 tarih, 2015/8588 E., 2016/20520 K.) Diğer bir deyişle, işçiye iş sözleşmesi devam ederken, yıllık izin ücretinin ödenmiş olması, bu hakkını ortadan kaldırmayacaktır.

Aynı şekilde işçinin, yıllık izin hakkını kullanmayıp, bu hakkını maddi olarak talep etmesi de kanuna uygun değildir.

5. KULLANILMAYAN YILLIK İZİNLER YANAR MI?

4857 Sayılı İş Kanunu’na tabi çalışan işçiler açısından kullanılmayan yıllık izinlerin yanacağı yönünde bir düzenleme mevcut değildir. Kanun kapsamında böyle bir düzenleme olmadığı için, işçinin çalıştığı süre boyunca hak ettiği fakat kullanmadığı izinlerin yanması söz konusu olmaz.

1 Beğeni

@Lumulumuley merhabalar,

1. maddeye ilişkin; iş kanunu bunu emreder ancak belirli ve belirsiz süreli iş sözleşmelerinde " yıllık izin hakkının kullandırılması işverenin takdirindedir " ibaresi yer alır ve sözleşmeyi imzaladığınız an bunu kabul etmiş sayılırsınız. Süreç sonrasında adli yargı konusu haline gelir. O da dediğim gibi yargı + istinaf yolu = en az 3 yıl.

2. madde için @baretti haklıymışsınız. :) Bilgilenmiş oldum sayenizde teşekkürler @Lumulumuley

Teoride evet ve fakat işleyişte maalesef. ( sorun haklarımızın olmaması değil, uygulanması süreci ki çok yasal boşluk var maalesef )

Saygılarımla.

Uygulama konusunda evet neler neler… Bir de cok normalmis gibi, bizim uygulamamiz şu şekilde falan diye acikliyorlar ya allahiiim. Ebet tabi herkes cani ne isterse uygulayabilir zaten!

1 Beğeni

@Lumulumuley @baretti @minerist Yıllık izin konusuna ilişkin, ana konuya ek tekzip eklenmiştir. Katkılarınız ve bilgilendirmeleriniz konusunda tekrar teşekkürler.

Saygılar

4 Beğeni

Ne demek kardeşim. Senin emegine saglik esas.

2 Beğeni

Rica ederim, farklı düşünceler olmadan yaşamak çok sıkıcı olurdu. Farklı fikirlerin varlığı, her şeyi ileriye taşıyan bir unsur. Katkılarınız olmasaydı yazının bir anlamı olmazdı.

Saygılar

2 Beğeni

Askere gittiği halde kıdem ve diğer haklarını alamayan biri şöyle demiş: “ilk izinde dava açacağım”.
Ancak kötü olan şey de şu ki arabulucu davaları 1.5 yıl sürebiliyor. Ve haksızlığa uğrayan işçiler en çok maddiyata ihtiyaç duyduğu dönemde parasız kalmış oluyor.

2 Beğeni