Patronlarla kankitoş olmanın sakıncaları

Küçük bir şirkette çalışıyorum ve ünvanları ortadan kaldırırsak baya iyi anlaşıyor insanlar genel olarak. Yani muhabbet sohbet, dünya meselelerine bakış açısı vs. Bu sene terfi etmem gerekiyordu ve şirkette biraz saçma bir uygulama var, terfi etmeden önce bir sunum yapılıyor. Proje yoğunluğumuz çok fazla olduğu için sunum yapamıyoruz ve terfiler de biraz ertelenmiş oldu.Yazınca iyice saçmalığın farkına varmaya başladım. Projeden dolayı sunum yapamıyorsam, terfimi ver sonra sunum yaptırırsın ki sunum da bir o kadar saçma bi mesele. Neyse bunu geçtim. Diğer bir konu da, 1 senedir özel sigortamıza yatan 50 tl nin çalışanlardan habersiz kesilmiş olması. Teker teker ik’ya soruyoruz biz de kıllığına.
Bugün benim doğumgünümdü. Ben tam bu meselelere yükselmişken hazır seçim de bitti, bir konuşma yapayım derken doğumgünüm sebebiyle yöneticim aynı zamanda patronum ufak bir sürpriz yaptı, işte pasta şu bu. Nazik bişey elbette ama gerçekten diğer konular çok daha mühim. Böyle işte… ben de bu sebeple konuşmayı biraz daha ertelemiş oldum. :((

1 Beğeni

@Lumulumuley öncelikle doğum günün kutlu olsun :partying_face::partying_face::partying_face:
Bunlar hep biz çalışanımızı önemsiyoruz pozları… Bizim şirkette de mutfakta çalışan ablanın doğum günü diye pasta kestiler. O zamanalar yaklaşık ofiste 30 kişi çalışıyorduk. Herkes toplantı odasına doluştu işte kutlama tebrik falan, herkes yedi içti. Fotoğraflar çekilip instagram hesabına konuldu. Biz çalışanımızı önemsiyoruz profili çizildi. gırgır şamata. Sonrası ne mi oldu? Herkes çil yavrusu gibi masasına dönerken abla o gün işine ek olarak o kadar bulaşığı yıkayıp akşama kadar ortalığı topladı. Şirket gerçekten ablayı düşünüyor muydu? Yorumsuz…

3 Beğeni

İş ararken aman resmi olmasın, aman as üst ilişkisi olmasın, sıcak bir ortamı olsun derdim. İşi buldum, nasıl sıcak ortam, herkes mutlu, poncik. Lakin gel gör ki alttan alta herkes bir fokurdanıyor. Neyse efendim 1 ay çalıştım ne maaş var ne maaşa dair bir açıklama, 2. Ay oldu artık dedim git konuş, konuştum konuşmasına, parada verildi verilmesine ama bizim maaşın adı harçlıkmış, peyderpey verildigi için harçlık gibiydi ama altında yatan sebep sorgulanınca, bizimle bir baba gibi ilgilenen patron, bize harçlık veriyor yeri gelince azarlıyor, odamıza yolluyordu. Feodal bir ilişkiyi almış şirkete uygulamış, aile gibiyiz kisvesiyle, sigortalarımı eksik yatirmiyor, maaşlarımı vermiyor, mesaiyimi saymıyor neler neler? Neyse baktım böyle olmuyor, dedim sevgili patron bu böyle olmaz ben çıkıyorum. Şimdi kafam rahat en azından acite yapan, biz abi kardeş gibiyiz(işine gelince) diyen yok…

2 Beğeni

george-clooney-dusk-til-dawn-tattoo_186185

Desenize işsizlik sultanlıkmış diye.

Aslında şu anlattığınız sessizlik hali o kadar tanıdık ki… Hani tarantino’nun vampirli bir filmi vardı: “from dusk till dawn”. Filmin ikinci yarısında soygundan kaçan insanlar eğlenmek için bir kamyoncu barına giderler. Sonra film ilerledikten sonra anlıyoruz ki o bardaki herkes vampirmiş ve yeni gelen insanların kanlarıyla besleniyorlarmış. Uzun süre maaşların ödenmediği bir yerde işe başlayan insanlar da biraz oradaki kurbanlar gibi oluyor. Olması gereken şey önceden ısırılan ve vampirleşen insanların diğerlerine (işe yeni başlayanlara) sahip çıkması ve dürüst olması esasında. Böyle yaptıklarında ise diğerleri işe başlamadan ayrılacakları için bir çok iş yine kendileri üzerine kalacaktır. Bu yüzden yeni gelen ve tanımadıkları birine dürüst olmak zorunda hissetmiyorlar. Doğru bilgi genellikle siz işe başlarken oradan ayrılmak üzere olan insanlardan alınıyor. Maalesef böyle. Ve patronlar da asla o insanlarla sizi karşılaştırmak istemiyorlar. İş ile ilgili bilgi aktarımı yapamayacak olsalar bile bunu göze alıyorlar. Bir de doğrudan ana vampir tarafından ısırılan kont vampirler vardır. Onlar genellikle şirketin ortağı gibi davranırlar. Oraya şimdi girmeyeyim:))
Özetlersek vampir olmayın insan olun:))

1 Beğeni

Ben de aynen böyle düşünüyorum. Evet çok hiyerarşik olmasin, aman ne iyi patron patron ortada dolasan biri yok, onlar da bizim gibi yaa beraber çalışıyoruz iste falan diye düşünüyordum ama simdi kesinlikle tersini düşünüyorum. Bu rollerin siliklesmesi kesinlikle calisanlarin aleyhine oluyor. Dun internette biraz bakinmistim. Patronla arkadas olunur mu falan diye biseyler okumak istedim. Sürekli yoneticilere,patronlara tavsiyeler veren yazilar gördüm,şaka gibi. Calisanlarinizla aranizda mutlaka mesafe bulunsun, sonra iliskiyi suistimal ederler falan gibi. Halbuki durum tam tersi ve özellikle de çalışma hayatina yeni atilanlara bu uyarilari yapmak gerekiyor. Yani evet cok hiyerarşik ortamlarda calismak kötü ve iç sıkıcı ama bazı gercekleri de aklimizdan cikarmayalim.

Bir de doğrudan ana vampir tarafından ısırılan kont vampirler vardır.
by @baretti

Bu metafora bayıldım. :grin:

1 Beğeni

Yeni mezunken oluyor da tecrübe edince daha iyi anlıyorsun ki patronla samimi olunmaz. Mutlaka suistimal edilir. En iyisi patronu hiç görmeyeceğin, hatta hiç tanışmayacağın bir yerde çalışmak. hatta müdürden de uzak olmak lazım onlar daha fena oluyor :blush:

Ben bi de mesafeyi korumak için yöneticime asla ismiyle hitap etmem. Hanım, Bey demek iyidir. Ne kadar samimi olursa olsun. Uygulanabilir :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 Beğeni

Üzdü :confused:

Olduk da ne oldu, karısını aldatma potansiyeline kadar biliyorum ve bazen geyik muhabbetlerini benimle de yapmak istiyor. Yemeğine şap katılası