Şaka ise düşündürür, değilse durum vahim.!

123

Evet biliyorum her zaman yaşanan durumlardan ama hiç bir dönem bu kadar deşifre edilerek yapılmamıştı. Başlıkta yazdığım gibi, eğer şaka ise ülkenin içerisinde bulunduğu durumu anlatmak için iyi bir çalışma ve fakat gerçek ise konunun bu duruma gelmesi vahim.

Kaldı ki " Şantiye Şefi " sorumluluğu bağlayıcıdır ve sözleşmelerinizde dahi " şantiye şefi sahada olmadığı durumlarda, yazılı olarak üst yönetime atama yaptığı kişiyi belirtmek zorundadır " ve hatta bazı sözleşmelerde " bu izin 5 gün ile sınırlıdır " şeklinde ifadeler yer alır. Ayrıca tüm İSG sorumluluğunun " Şantiye Şefi’ne " ait olduğu düşünülürse, göze alınan şey çok fazla.

Açıkcası ilanın sahibinden.com sitesi üzerinden açılması bana şakaymış gibi gelmekte. Sizlerin konuya ilişkin görüşlerini merak ettim.

Saygılar.

1 Beğeni

Suç işlemekten hiç yüzü kızarmamak, bi de üstüne açıktan ilanını vermek nedir ya :face_with_symbols_over_mouth::face_with_symbols_over_mouth::face_with_symbols_over_mouth::face_with_symbols_over_mouth:

Sanırım şu iş ahlakı ve mesleki etik konusunda, daha büyük tartışmalar içine girmemiz gerekiyor.

Belediye otobüsü şöförü çocuğunuza küfredip, dövmek için kovalıyor. Çocuk akıllı ve tembihli, gelip size anlatıyor. Plakayı, güzergahı, saati kesin olarak söylüyor, şöförün tipini tarif ediyor. Belediyenin internet sitesine şikayette bulunuyorsunuz.

Ödleri kopuyor. Araçtaki kamera kayıtlarını falan incelemişler.

Size yanıt veriyorlar, yanıt öyle ki “…merak etme, haddini bildirdik o şöföre ama fazla da kurcalama hukuk mücadelesine hazırız” manasında.

Çok öküz olmadığı sürece her faşist, size baktığında “hakkını arayacak bilinçte” olduğunuzu anlayabilecek ve daha önemlisi “…la bunun argası var” diye düşünebilecek bir tepkiyle karşılaştığında, aslında bu cumhuriyetin yasaları olduğunu “…bi danıdığının başına gelenlerden” bildiğinden ya da “…öttürürler adamı” diye korktuğundan bir tık geri basar eşkıyalıktan.

Ona “geri vites” yaptıran nedir?

Herhalde örgütlü mücadeledir.

Örgütlü mücadelenin adresi neresidir?

Bu yazışmadaki örnekte meslek odalarıdır.

Meslek odalarının yozlaşmasının panzehiri nedir?

Herhalde meslek etiğidir.

Meslek etiği nedir?

…öfff

Yasalarımızda o kadar çok boşluk var ki suistimal edilmeye açık. Ee millet olarak da bu açıkları kullanma konusunda da oldukça iyi olunca şaşırmıyoruz bile en saçma uygulamalara

“Diplomamı kiralamak istiyorum, nasıl yapılıyor” diye soran muhendis gordum ben. Hem de lpg istasyonunda yapacagı sorumlu mudurluk işi için. Yani bi patlama, kaza bişey olsa direkt sorumlu olacak. Örnek: Ostim’deki patlamada suclanan sorumlu mudurler, yani meslektaslarımız oldu. Bile bile bu riski göze alıyorlar. Hem de sigara parasına, benzin parasına! Utanmıyor, maaş-bankamatik kartını istasyon sahibine veriyor. Resmi yollarla maaşı yatıyor ama patron geri çekiyor. Tabi işveren ve mühendis arasında sözleşme zorunluluğu var ama insanlar böyle arkadan dolanıyor. Hatta aynı yöntemi gıda denetimi yapan mühendisler, isg uzmanları vs de uyguluyor. Insan kendini bu kadar değersizleştirip aşağılayabilir herhalde…

Ama sahibinden.coma ilan vermek gercekten sınırları zorlamış bir örnek. Hayretle izliyorum…