Teknik Resim Okuma

Merhaba arkadaşlar,teknik resim okumayla alakalı önerebileceğiniz bir site ya da kurs var mı?Yardımcı olursanız sevinirim.:face_with_head_bandage:

1 Beğeni

Projemi okumak istiyorsunuz yoksa teknik resim dersinden mi geçmek istiyorsunuz :slight_smile:

1 Beğeni

:)Proje okumak istiyorum

Ne kadar bildiğinizi kestiremiyorum ancak ilk olarak çizgi tiplerini öğrenerek başlayabilirsiniz.

3 çeşit çizgimiz vardır:

1. Düz çizgi _______ Genel hatlar için kıllanılır
  2. Kesikli çizgi _ _ _ _ görünmeyen boyutlar ve izdüşümler için kullanılır
  3. Simetrik çizgi _. _. _. Simetri için kullanılır.

Bir dönemlik ders olduğu için burdan sonrasını anlatmak zahmetli olur. Siz nerede takılıyorsanız belirtin yada örnekler üzerinden yardımcı olalım. Elimden geldiğince yardımcı olurum.

1 Beğeni

Örneğin parça ölçüm raporuna gitti.Uygunsuz ölçüler çıktı.Müşteriyle yapmış olduğumuz anlaşmada tolerans değerleri isterken nelere dikkat edebilirim?Sonuçta teknik resmi elimizde oluyor ancak müşteriyle tolerans değerleri konusunda netleşmeden ne gibi bir önlem alabilirim?Bu görev tanımı olarak benim yapmam gereken bir şey değil ancak sürecimi aksatan bir sorun.Bu nedenle kitap veya kurs araştırıyorum.Yardımınız için teşekkürler.

Bunlar makina parçası değil mi? Ve siz de tornadan çıkartıyorsunuz birilerine? Sonrada müşteriye satıyorsunuz? Müşteri itiraz ediyor? Hangi töleranslarda yapacağınızı önceden müşteri ile mutabık kalın bence. Eğer bu konuda fikriniz yoksa üretici ile görüşün tölerans aralıklarını size önceden bildirsin. Sattığınız parçalar eğer standart ise yani az çeşitli ise işiniz kolay çok çeşitli ise üretim yerine gidip ziyaret etseniz ve bant sürecini yakınen incelerseniz daha hakim olursunuz. Mutlaka kumpasınız olsun ve üreteceğiniz malzemenin prototiplerini bulundurun. Çok büyükseler teknik çizim üzerinden ve parelel bir şekilde üretim bandını da bilerek ilerlemenizi tavsiye ederim. Hangi makinenin hangi işlemi yaparken nasıl hata vereceğini zamanla anlarsınız. Eğer İstanbulda ikamet ediyorsanız bir gün bilgisayarınızı alıp şantiyeme çay içmeye gelin konuşalım.
Özelden ulaşabilirsiniz. Ayrıca makina mühendisi tanıdıklarım da var. Ben yardımcı olamazsam onlara da sorarız. Her hangi bir ücrete tabi değil güleryüzünüzle gelin kafi :slight_smile:

Saygı selam ederim.

1 Beğeni

Beyaz eşya ya da otomotivde kullanılan parçalar genel olarak.Abkant ya da büyük preslerde basılıyor.Müşteriyle mutabık kalınan tolerans değerleri kalıphanede öngörülememiş olabiliyor.Bu durumda ya müşteriye ya da kalıphaneye dönmem gerekiyor.Üretim bandını tek tek hatta operasyon operasyon inceledim, operatörler bir anlam veremese de:)Bu durumun ortaya çıkmasını önlemek için öğrenmek istiyorum aslında.Malesef İstanbul dışındayım.Yardımınız için teşekkür ederim.

1 Beğeni