Toplu taşımada hiç tanımadığınız biri tarafından giyiminize müdahale edilmesi

O kadar sinirlerim boşaldı ki anlatamam… Az önce İzmir gibi bir yerde yaşadığım bir olayı aktarmak istiyorum canlar. Kaç gündür proje çizmekten beynim sulanmış durumda uyuyorum uyanıyorum proje yetiştirmeye çalışıyorum. Evde çok bunaldım, biraz mekan değiştireyim dedim bilgisayarı kaptım kahveciye doğru gidiyordum. Tramwaya bindim 5 durak gideceğim. Bir teyzenin karşısına oturdum. Bakımlı bir teyze saçlar falan sarıya boyalı. Tırnaklar manikürlü. 80 yaş civarında biri. Ayaklarımız çarpışmasındiye bacak bacak üstüne attım. O sırada “Ne böyle minicik şortlar giyip bacakalrınızı gösteriyorsunuz” dedi. Ağzım açık kaldı. Bir an şaşırdım ne diyeceğimi şaka mı yapıyor anlamadım. İzmir Karşıkayada’yız, Bostanlıda’yız. Birşeyler geveledim. “Sus konuşma şımarık. Herşeyin bir sınırı var. Sevginin birle bir sınırı var.” dedi. Haddinizi bilin dedim. Hala sus konuşma şımarık hadi oradan herşeyin bir sınırı var diyor. o sırada başka teyze geldi ona yer verdim. Hala konuşuyor. Tekrar dedim haddinizi bilin ve susun diye. tabi bu sırada başka şeylerde diyor. yok erkekler merkekler hatırlayamadığım cümleler. Beynimde şu an sadece sus şımarık hadi oradan herşeyin bir sınırı var kelimeleri. Etraftaki insanlar boşver gibilerinden bakış atıyorlar, göz göze gelince gülümsüyorlar. Bir kadın şu tarafa gel boşver falan dedi. Ben inada geçmedim. Yer verdiğim teyze, diğerine rahat bırak gençleri sen dışarı bak denize bak gibi birşeyler diyor. bu hala diyor ki ona da herşeyin bir sınırı varmış. 3 durak geçti hala konuşuyor ve her tepkime sus konuşma şımarık diyor. En son açtım ağzımı yumdum gözümü. Ağzıma geleni söyledim. Sesler çok yükseldi. Bütün tramway bize baktı çalan müzik falan durdu. Sonra demez mi şaka yaptım diye. ya dedim ne şakası herkes duydu neler dediğinizi. Tramwaydaki kadınların hepsi gerek bakışlarıyla gerek ilgilenmesiyle, çok destek oldular ama kimse teyzeye tepki göstermedi. Kaç gündür proje yetiştireceğim diye bunalmışım, bir hava almaya diye dışarı çıkıyorum böyle bir duruma maruz kalıyorum. Sinirlerim boşaldı. Sinirlerden ağladım hatta bir tane kadın ben ağlıyorum diye gözünden yaş falan geldi. Yeni geldim kahveciye. Hala ellerim titriyor. Sakinleşemedim. Hiç böyle bir şeyle karşılaşmamıştım. Ki İzmir hele de Karşıyaka bu konuda en son aklıma gelecek yer olurdu. Bir kadın tarafından bu psikolojik şiddete maruz kalmak çok daha sinir bozucu oldu benim için.
Siz bu duruma maruz kalsanız ne yapardınız a dostlar ?
Bazen düşünüyorum bütün ülkedeki bütün deliler beni mi buluyor diye. Bütün abuk subuk durumların öznesi olmak son zamanlarda kendime bile ilginç geliyor.

3 Beğeni

Üzücü bir durum, özellikle İzmir 'de sıklıkla karşılaşamayacağın bir durum.Hele ki Karşıyaka’da.Kimsenin yaşam tarzına ya da kıyafetine laf etmeye hakkı yok.Bir kadın başka bir kadına nasıl böyle davranabilir ,ne hakla sana karışabilir ,cidden çok sinir bozucu.Teyze artık çevreden ne kadar tepki aldıysa şaka yaptım diye kıvırmaya çalışmış:)Sen boşver ,yaşlılıktır de geç.

1 Beğeni

“Şaka yaptım” diye geri vites yaptığına göre haddini bildirmişsin @theariza :clap:t3::clap:t3::clap:t3:
Yaşlısı genci, hepsi böyle böyle öğrenecek.

Yapılması gerekeni yapmışsın zaten, bize söyleyecek bir söz kalmamış :slight_smile:

kıyamam çok geçmiş olsun :frowning: yaşlı dokunulmazlığı diye bir şey var. ne yapardım bilmiyorum muhtemelen sürekli konuşurdum. yaşı biraz daha yakın olsa muhtemelen uğraşırdım. söylemek istemiyorum ama kıskanmış olabilir mi? :smile:

Geçmiş olsun. Teyze olunca her şeyi soyleyebilecegini öğüt verebileceğini hatta azarlayabilecegini sanıyorlar. Benim de İstanbul’da tramvayda başıma gelmişti. Rujumu tazelemem konusunda yorum yapmıştı. Topluluk içerisinde yapılamayacağını evden çıkmadan Surmem gerektigini falan söylemişti. Ben de hiç bi şey söyleyemedim. Sadece sizi ilgilendirmez demiştim ama çok sinirim bozulmuştu. Sok olmuştum yorum yapmasına. En azından içini dökmüş rahatlamışsin.

1 Beğeni

Aaaaaa İzmir çok göç almış çok! Ya da teyze seni kıskanmış

Ben hep metroda rimel sürüyorum ve hep tetikteyim. Daha bulaşan olmadı ama cevabım hazır: "Siz bakmazsanız ikimiz de rahatsız olmayız " :slight_smile: Tabi gerçekleşirse ne yaparım bilinmez.
Bir kere otobüste oje mü sürdük makyaj mı yaptık bir şey yapıyoruz ama, bir “herif” beyefendi dedi ki boş işler bunlar, yanımdaki kadın arkadaşım da yapıştırdı: Evde nitelikli şeyler yaptığımız için bunları yolda yapıyoruz. Ne küstahlar…

3 Beğeni