VPN'li doğmak vardı

Girdiğimiz siteleri geçiyorum, internet bankacılığı kullanımını geçiyorum. Online alışverişi, sosyal medya hesaplarımızı zaten geçiyorum. Biz her internette arama yaptığımızda yani search / ara butonuna her basışımızda bile verilerimizi gönüllü olarak paylaşıyoruz. Benim ne aradığım, ne zaman aradığım, daha önce ne aradığım, aslında neyi aramaya çalıştığım (bknz: bunu mu demek istemiştiniz) biliniyor. Bu bilgilere özellikle bakılmıyor tabi aranan bir kişi değilseniz :smiley: ama bu verilerimizin bir havuzda toplandığı ve bu verilerden oluşan istatistiklerin şirketlere satıldığı bir gerçek. Sadece satmakla kalmıyor bunu kişisel reklam yönetiminde de kullanıyor. vs vs. çok uzatmayayım.
En nihayetinde benim bütün arama / beğeni / satın alma / fotoğraf / yazı / stolk :slight_smile: … geçmişim bir yerlerde tutuluyor. Bunun yarın ne olacağı belli değil üstelik şu an ne yapıldığı da kesin değil. Bu bilgileri ne yapacaklar?

Bir süredir bu konuda bir hareketlilik var. Mayıs ayında GPDR ortaya çıktı.
Mahremiyet politikasını değiştirildiğine dair farklı kurumlardan mesaj / mail gelmeye devam ediyor. GPDR detayları burada.

Bir de yaşadığım ülkenin gerçekleri var. Her gün doğrudan erişebildiğim site sayısı giderek azalıyor. Siteler kapatılmaya (türkiye sunucularından erişilmeme durumu) devam ediyor.

Hem anonim olma konusu hem de bilgiye erişim konusu yüzünden Virtual Private Network (VPN) yani sanal özel ağ uygulamaları da oldukça önemli bir noktaya geliyor. VPN hakkında detaylı bilgidir.

VPN’siz yaşayanlar?

1 Beğeni

Bende gezi doneminde ve sonrasinda kullanmistim ancak vpn programlari telefonumu cok agirlastiriyor ve reklam manyagi yapiyor. Bu bilgiler isiginda önerebileceginiz vpn sunucusu varmidir?

BTK neredeyse bütün VPN serverlarına erişimi engelledi ve hala da engelliyor. Telefonda Hola VPN kullanıyordum uzun zamandır. Artık o da düzgün çalışmıyor. Bilgisayarda kullanacaksanız opera browser indirin kendi vpn’i var ve ücretsiz. Üstelik muhteşem çalışıyor.

2 Beğeni

Ben android telefonda TurboVPN kullanıyorum. Hızlı ve reklamları çok rahatsız edici olmayan bir uygulama. Ayrıca TunnelBear VPN var ilk başta 500 MB’lık bir kota sunuyor sonrası malum. :smiley:
Bilgisayarda ise bilindik tarayıcı uygulamaları yerine sshuttle kullanıyorum. Sshuttle tüm internet bağlantısını ssh yardımıyla başka bir makine üzerinden geçiriyor.

Bir de Searx’den bahsetmeden geçemeyeceğim. :smiley: https://searx.me/ ile herhangi bir kuruluşla bilgilerimi paylaşılmadan internet araması yapabiliyorum. Ayrıca kendisi özgür yazılım olup, kendi arama motorunuzu yaratmaya olanak sağlar. Searx detayları.

1 Beğeni

Cok tesekkurler…

iphone için en ideal ve beleş olanı hangisi acaba :thinking:

1 Beğeni

iPhone için de en stabil tunnelbear diyor kullanan arkadaşlarım

Şöyle bir yazı gördüm

1 Beğeni