Yıllık İzin Heyelanı

Yıllık izin dönemi geliyor, bizde de başladı bir heyelan.
İlk defa yıllık izin planlaması yapan bir kişi olarak çok heyecanlandım. Ancak heyecanımın sönmesi de aynı büyüklükte oldu. Neymiş hafta 6 gün sayılıyormuş bu yüzden cumayı pazartesiye bağlayarak izin alırsan illa cumartesiyi de sayman gerekiyormuş. Neyse efendim bende yazdım reelde 10 iş günü olan yere 11 gün. Sonra bir mail burası 12 olmalı, dedim yuh :roll_eyes: niçin dedim sonra. Neymiş cuma bitiyor izin ama sen cumartesi iş başı yapamayacağın için cumartesiyi de sayıyorlar.

Tekrar düzenleyeceğim izni. Takipte kalın :wink:

2 Beğeni

aynı uygulama bizde de var. bugün iş arkadaşlarımdan biriyle bu konu üzerine konuştuk.

Konu şu ki, normalde cumartesi çalışmamamıza rağmen cumartesi günleri “çalışılmayan iş günü” sayıldığından tüm hafta izin kullandığımızda yıllık izinlerimizden 6 gün düşüyor. Öte yandan da mesela 19 mayıs resmi tatil günü cumartesiye denk geldiğinde o güne yazılan 5 saati izin olarak kullanmamız yönünde bir durum oluşmuyor. Yani madem ki 19 mayıs resmi tatil, o zaman cumartesi gününe yazılan 5 saati tatil olarak kullanma hakkımız var, fakat uygulama böyle değil. biraz daha kafa yormamız lazım.

işin hukuki yönünü de araştırıyoruz, bir sonuca varırsak mumia sakinlerini bilgilendiririm buradan. güzel bir örnek çıkartabileceğimizi umuyorum.

Süper olur.
Bu arada bir şey fark ettim. Bu uyarıyı bir tek bana yapmışlar, neden bilmem, beklemedeyim. Değiştirmiyorum iznimi. :triumph:

Şöyle bir gelişme oldu: iş yerinden aynı planlamayı yapan arkadaşların hiç birine konuyla ilgili dönüş yapılmamış. Ve onlarda bu konuda düzenleme istenirse ne yapacaklarını düşündüler; “yol izni” hakkımı kullanırım dedi birisi. Sanırım izinlerde şehir dışına çıkarken yol izni hakkı doğuyormuş. Tam araştıramadım. Var mıdır böyle bir hak? Sizde bu konuya eğilebilirsiniz @SafetyFirst

1 Beğeni