Yolda geçen saatler çalışma süresinden sayılır mı?

hizmet verdiğim bir iş yerinden arkadaşlar görevlendirme nedeniyle il dışına gidişlerde havaalanına giderken 2 saate varan yol sürelerinin mesai süresinden hesaplanmadığını ifade ettiler.

Sabah sabit iş yerlerinde işe gelirken geçen süreler mesai saatlerinden sayılmaz. mesai iş başı yaptıktan sonra başlar. Ancak bu iş yerinde arkadaşlar görevlendirme nedeniyle il dışına giderken mesailer uçak saatinden sonra hesaplanmaya başlıyor.

Normal işe gelirken yol yarım saat sürerken havalimanına giderken 2 saate varan yol süreleri oluyorsa bu süreler mesai saatlerinden kabul edilebilir mi? yasal yolda geçen sürelerle ilgili bir madde var mıdır?

Yasadaki bu noktayı bilmiyorum açıkçası, net bir ifade olup olmadığından emin değilim ama sayılmalı diye düşünüyorum.

Benim de zaman zaman şehir dışına gitmem gerekiyor. Böyle hallerde işyerinin çalışma saatleriyle ilgili sistemine trene ya da uçağa bindiğim saatlerden başlayıp, dönüşte indiğim saatlerde bitecek şekilde “görevli” kaydı giriyorum. Şimdiye kadar bir itiraz almadım.

1 Beğeni

2 yıl önce bir işyerinde eğitim verirken sorulan soruyu buraya yazmıştım. 2 yıl sonra aynı kişilerle eğitim yaparken yine aynı konu gündem oldu ben mumia’ya yazmıştım deyip açıp birlikte baktık cevaplara :slight_smile:

ama yine açık kaldı bu konu. Görevli olarak sürekli hareket halinde olan il değiştiren mumialar sizler ne yapıyorsunuz?

1 Beğeni

Ben iki sene önce de uyguladığım gibi görev yazmaya devam ediyorum :sunglasses: