Zorunlu BES’e (Bireysel Emeklilik Otomatik Katılım Sistemi) dahil olmuş bulunmaktayım

Sonunda ben de zorunlu bireysel emeklilik sistemine dahil edildim. 2 ay ödeme yapıp gelecek ay içinde sistemden çıkış yapabiliyormuşuz. Biraz araştırma yapmıştım bu sistem üzerinde, direk çıkmayı düşünüyorum. Karlı olduğunu düşünen var mı?

2 Beğeni

Cikis yapilinca odenen primlerimizi iade ediyorlar miymis?

1 Beğeni

BES’e dahil olduğunuz size tebliğ edildikten sonra 2 ay çıkabilirsiniz ve ödenen primler de iade ediliyor.

1 Beğeni

Bence pek çalışan yararına bir durum yok 10 yıl beklesen bile yatırdığın paranın az bir üzerinde katkı sağlıyor. Bence zaman kaybetme derim çık hemen.

1 Beğeni

ben 4 ay önce bese dahil edilmiştim ama çıkmıştım. şimdi tekrar mı sokuldum acaba?

1 Beğeni

Hayır. Kademe kademe ilerliyor süreç. 1 Temmuz itibari ile 10 ile 50 arasında çalışanı olan işyerleri sisteme zorunlu dahil edilecek. İş değiştirdiyseniz ve çalışan sayısı bu aralıkta ise, yeniden dahil edilebilirsiniz ancak…

1 Beğeni

Aslında sisteme dahil edilme bilgisi geldikten sonra iki ay içinde çıkmak gerekiyor maaş kesintisini eksiksiz alabilmek için. ‘2 ay ödeme yapıp gelecek ay içinde çıkmak’ biraz yanıltıcı olabilir, sanki iki ay kalmak zorunlu imiş gibi algılanıyor da…
Değişiklik yapmayı düşünüyorlardı, değişti mi yoksa???
Şimdi içime kurt düştü, ben de hemen çıkmak için bildirim bekliyorum da!

1 Beğeni

ya şundan sordum aslında ben 4 ay önce iş değiştirdim ve başladığım yer zorunlu bes’e soktu, sonra kendim çıktım. şu an aynı yerde devam ediyorum ve çalışan sayısı 50’nin üzerinde. tekrar otomatik sokulduysam bankayı arayıp iptal ettireyim demiştim, çünkü maaştan habersiz kesiyorlar direk.

1 Beğeni

2 ay içinde çıkılmalı, sonra çıkılınca kesinti oluyor. Bize attıkları mailde, çıkış yapmak isteyenlerin ağustos ayı içerisinde sigorta şirketini arayıp çıkmaları gerektiğini belirtmişler.

1 Beğeni

Bu arada, çalışanların önemli bir kısmı bes’ten çıkmış. Bunu önlemek için belli periyotlarda dahil edeceklerine dair bir haber okumuştum.

1 Beğeni

benim çalıştığım şirkette bu zorunlu bes kapsamına girdi. şöyle bir sorum var:
şirket bes için herhangi bir sigorta ile anlaşma yapmazsa ve bu şekilde çalışanlardan kesinti olmazsa bunun cezası nedir acaba?

biz tüm çalışanlar, şirket yönetimi de bunu istemiyor çünkü.

1 Beğeni

Ben de dahil edilir edilmez çıkmıştım 2017 yılı başında.
Enflasyon almış başını yürümüş, zorunlu tasarruf yaptırıp bankalara rezerv oluşturmaya çalışıyorlar. Yav bi sorsana geçinebiliyor musun, tasarruf edip para biriktirmek istiyor musun diye…

Yemezler, zorla tasarruf olmaz :grimacing:

bırak onu da işverenin düşünsün @minerist, siz istemiyorsanız çıkın yeter :grin:

Şaka bi yana, kısa bir Google aramasıyla aşağıdaki bilgiye ulaştım. Bir cezai yaptırım durumu var.

Zorunlu BES’'ten online çıkış da mümkün. Çıkış işlemi esnasında sürekli karşınıza şöyle uyarılar çıkıyor :smiley: O kadar beyhude çabalar ki

Nedir - ne değildir merak edenler için şöyle de bi kaynak var:

http://www.bestencik.com/

Gene gelmiş otomatik portakal :unamused:

Dün resmî gazetede yayınlanan değişikliğe göre daha önce zorunlu BES’ten çıkanları tekrar sisteme dahil edecekler…

Bunlar hep damatın kafasından çıkıyor. Eeeyyyy damat, dünya BES’ten büyük olm!